پس حقوق مصرف کننده ایرانی چه می شود؟!

دالکی خبر : تولید کنندگان ایرانی، مرغ با این قیمت را فقط در بازار داخلی می‌ توانند به این راحتی و گرانی بفروشند!

دالکی خبر : پس از آن که مردم در شبکه‌ های اجتماعی کمپین «نخریدن مرغ» را دست به دست کرده و از یکدیگر خواستند مرغ نخرند تا قیمت آن پایین بیاید،‌ برخی ادعا کردند نخریدن مردم، خللی در کار تولید ایجاد نخواهد کرد، چرا که محصولی همچون مرغ را به دلار به همین کشورهای همسایه صادر می‌ کنند!

به گزارش دالکی خبر  ؛ حالا که خرید کاهش پیدا کرده و دولت هم اجازه صادرات مرغ و تخم مرغ را به تولیدکنندگان داده، ‌آنها می‌ گویند با این قیمت‌ ها کسی از ایران مرغ نمی‌ خرد! و دولت اگر می‌خواهد تولید کننده ورشکست نشود، باید مشوق برای صادرات بدهد!

این موضوع از چند منظر قابل بحث است؛ مهمترین نکته آن است که برخلاف ادعاهایی که می‌شد صادرات به این راحتی هم نیست،‌ مخصوصا که تولیدکنندگان به هزاران علت بازارهای هدف که همین کشورهای همسایه هستند را از دست داده‌ اند و آنچه که فراوان است تولیدکننده با قیمت ارزان!

تولید کنندگان ایرانی، مرغ با این قیمت را فقط در بازار داخلی می‌ توانند به این راحتی و گرانی بفروشند! صادرات هم هزینه دارد و هم برنامه‌ریزی می‌ خواهد، مخصوصا محصول فسادپذیری همچون مرغ را باید طبق استانداردهای جهانی صادر کرد. شما قضاوت کنید در پروسه تولید و توزیع این محصول چقدر استانداردهای جهانی رعایت می‌ شود؟ و آیا این محصول می‌تواند استانداردهای کیفیت اتحادیه اروپا و یا حتی همین ترکیه و عراق را پاس کند؟

تولیدکنندگان اعتراف می‌کنند تنها در صورتی توان صادرات دارند که دولت مشوق صادراتی بدهد، خب اگر قرار بر حمایت دولتی است، ‌چرا از ابتدا یارانه‌ نهاده‌ های دامی‌ حذف شد تا قیمت واقعی شود؟! حالا کجا هستند کسانی که قیمت فوب خلیج‌ فارس بنزین و قیمت ماکارونی در ترکیه را همچون چماق بر سر مردم می‌ کوبیدند و «واحسرتا» از ارزانی می‌ گفتند؟

چگونه است که کشوری همچون ترکیه مرغ را از آن سوی کره زمین یعنی برزیل و آرژانتین ارزانتر از ایران وارد می‌ کند؟ اینجا دیگر کسی اعتراضی به اختلاف قیمت ندارد؟ چرا ما باید از تولید پیشرفته که امروزه در همه کشورها و برای تولید هر چیزی از آن به بهترین شکل بهره می‌ برند محروم باشیم؟ و مهمترین پرسش؛ چرا هزینه تمام این‌ ها را به زور از مردم می‌گیرید؟