سرکیسه کردن والدین در اوقات فراغت دانش آموزان

دالکی خبر: در تعلل و بی برنامگی دستگاههای دولتی بوشهر برای پر کردن اوقات فراغت سه ماهه تابستان، برخی موسسات به سرکیسه کردن والدین مشعولند.

به گزارش دالکی خبر به نقل ازخلیج فارس؛ پس از دو سال کرونایی، پرکردن اوقات فراغت سه ماهه تابستان به دغدغه بسیاری از والدین مبدل شده، اما قیمت های بالا و متفاوت مراکز و موسسات بخش خصوصی در بوشهر، باعث شده بسیاری به سختی هزینه این دوره ها را برای فرزندان خود پرداخت کرده یا برخی نیز قید آن را بزنند.

پرس و جوی خبرنگار «خلیج فارس» حکایت از آن دارد که حداقل شهریه ماهیانه کلاس های مرتبط با فصل تابستان در مراکز نیمه دولتی ۲۰۰ هزارتومان است که معمولا همین رقم نیز برای لوازم و هزینه های جانبی آن می باشد. این ارقام در مراکز خصوصی دو برابر هم می شود.

پیگیری خبرنگار ما از یک مجموعه ورزشی دولتی در بوشهر که کلاس های ژیمناستیک، کاراته و فوتبال برگزار می کرد، با این پاسخ مواجه شد که شهریه ماهیانه کلاس ها ۲۰۰ هزارتومان برای دو جلسه در هفته است. وقتی از متصدی این مرکز درباره هزینه های جانبی نظیر لباس ورزشی پرسیدم، گفت: هزینه لباس جداگانه دریافت می شود که با توجه به رشته ورزشی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزارتومان است.

در ادامه هزینه کلاس های یک موسسه فرهنگی نیمه دولتی بوشهر را پیگیری کردیم که متصدی آن گفت: ۸۰ هزار تومان برای عضویت پرداخت و سپس برای هر دوره مبلغی جداگانه‌ را واریز می کنید که با تکمیل شدن کلاس ها، رقم آن بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزارتومان مشخص می شود. به گفته وی، چون این مرکز نیمه دولتی است، دانش‌ آموزان و متقاضیان هزینه کمتری نسبت به سایر مجموعه ها پرداخت می کنند.

همچنین با توجه به اینکه تابستان برای برخی دانش‌ آموزان متوسطه تبدیل به دوران طلایی و سرنوشت‌ ساز برای آمادگی کنکور می شود، سری به یکی از مؤسسه‌ های آزاد کنکوری بوشهر هم زدیم. به گفته یکی از متصدیان، ۱۶ دوره آزمون از اول تابستان تا کنکور سال آینده چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که می توان به صورت قسطی هم پرداخت کرد. به گفته وی، هزینه پشتیبان به‌ صورت جداگانه باید پرداخت شود.

این درحالی است که شهریه مدارس فوتبال در بوشهر زیر ۵۰۰ هزارتومان در ماه آن هم برای دو تا سعه جلسه در هفته نیست، یا کلاس هایی نظیر شنا که در تابستان متقاضیان زیادی پیدا می کند به دلیل محدودیت استخر، کمتر از یک میلیون تومان نیست. مراکز آموزش زبان انگلیسی نیز دوره های خود را از ماهیانه ۲۵۰ هزارتومان آغاز می کنند که هزینه جداگانه هم برای کتاب و دفتر باید پرداخت کرد.

عدم فعالیت موثر دستگاههای دولتی در اوقات فراغت بوشهر

با وجود مسئولیت برخی دستگاههای دولتی و عمومی برای برنامه ریزی جهت پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و فضاهایی که در اخنیار دارند، اما در بوشهر برنامه ریزی و عملکرد مشخصی از ادارات آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، سازمان تبلیغات اسلامی و شهرداری برای سه ماهه تابستان دیده نمی شود.

قطعا اگر این مجموعه ها از اعتبارات و فضاهایی که در اختیار دارند به درستی و کامل استفاده کنند، هزینه شهریه کلاس های تابستانی پایین تر آمده و بسیاری از والدین توان پرداخت دوره های مدنظر فرزندان شان را داشته باشند.

یک حساب سرانگشتی از هزینه کلاس های اوقات فراغت نشان می دهد همانقدر که تفریح از برنامه و سبد خانوار حذف می‌شود، باید نگران آسیب‌ های آن و فشارهای روانی به فرزندان بابت ناکامی از دستیابی به دوره ها و کلاس های مدنظرشان بود.