گرانی همچنان می تازد

دالکی خبر: هر ماهی که از اجرایی کردن طرح حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می گذرد، نرخ تورم رکورد تازه ای را ثبت می کند. تورم تیرماه و پیش از آن (خردادماه) که توسط مرکز آمار ایران منتشر شد، هر دو نرخ تورم تیم قرن را شکستند و مهر تاییدی بر این حقیقت زدند.

به گزارش دالکی خبر؛ درحالی که مسئولان دولتی پیش بینی افزایش ۵ تا ۶ درصدی نرخ تورم پس از حذف ارز ترجیحی را داشتند، افزایش ۱۲٫۵ درصدی نرخ تورم خرداد، نشان داد که اولین اشتباه فاحش در محاسبات شان مرتکب شده اند. این البته به روایت آمار رسمی است و شرایط بازار واقیعت های بیشتری را نمایان کرد.

درحالی که دولت وعده داده بود به جز همان چند کالایی که یارانه ۴۲۰۰ تومانی از آنها حذف شده (مرغ، نان،روغن) کالای دیگری گران نخواهد شد؛ روز گذشته مرکز آمار ایران گزارشی منتشر کرد که از نرخ وحشتناک گرانی کالاهای خوراکی تیرماه سالجاری نسبت به تیرماه سال قبل که نشان دهنده وخامت اوضاع است.

علت کاملا مشخص است، نمی توان قیمت چند کالا را افزایش داد و به بقیه دارندگان کالاها دستور داد افزایش قیمت ندهند. این غیرممکن است و ما حالا داریم این واقعیت را با گوشت و پوست مان لمس می کنیم.

پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، شوک بزرگ قیمتی تاثیر خود را به ویژه در تورم خرداد ماه نشان داد و تورم نقطه ای را به بالای ۵۰ درصد رساند، اما همچنان آثاری از این شوک در ماه بعدی یعنی تیرماه هم خودنمایی کرده است.

انتشار چنین آماری در شرایطی است که در ماههای گذشته از سوی کارشناسان اقتصادی هشدارهای بسیاری درباره “ابر تورم” و تبدیل “خط فقر” داده شده است.

از سوی دیگر با توجه به سیاست هایی که ایران درباره مذاکرات برچام پیش گرفته، هر آن ممکن است فشارهای تحریمی بر صادرات و فروش نفت ایران بیشتر شود. اساسا دلیل افزایش فروش نفت ایران این بود که آمریکا قصد داشت از این مسیر، چراغ سبزی به ایران نشان دهد تا به عنوان حسن نیت آمریکا تلقی شود  و در نهایت باعث این شود که در مذاکرات به نتیجه ای برسند، اما گویا اصلا اراده ای وجود ندارد که در مذاکرات به نتیجه ای برسند. از این رو هیچ تردیدی وجود ندارد با این دست فرمان، طی ماههای آینده شاهد افزایش نرخ تورم باشیم.