استاندار بوشهر خطاب به وزیر نفت: پیمانکاران غیربومی عامل اعتراضات کارگری بوشهر هستند/ آزادسازی سواحل پارس جنوبی رضایت بخش نیست

دالکی خبر: استاندار بوشهر با بیان اینکه پیمانکاران غیربومی عامل اصلی اعتراضات کارگری در مناطق صنعتی استان بوشهر هستند تصریح کرد:باید سازوکاری فراهم شود تا اگر پیمانکاری با تخلفاتی که مرتکب می‌شود، باعث اختلال در امنیت مناطق نفتی شود، در فهرست سیاه قرار گیرد.

https://media.shana.ir/d/2022/08/29/4/347534.jpg

به گزارش دالکی خبر، احمد محمدی‌زاده در آئین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های وزارت نفت با حضور وزیر نفت در عسلویه  اظهار کرد: بارها شاهد اعتراضات کارگری در مناطق صنعتی استان بوشهر بوده‌ایم که منشأ آن تخلفات برخی از پیمانکاران که عمدتاً غیربومی هستند، بوده است. در این راستا باید سازوکاری فراهم شود که هر کس در امنیت این منطقه خللی وارد کند در لیست سیاه قرار بگیرد و از این منطقه برای همیشه حذف شود.

استان سوم در درآمدزایی برای کشور

۹۰ درصد نفت خام کشور از مبدا استان بوشهر صادر و بیش از ۸۰ درصد گاز کشور در استان بوشهر تولید می‌شود، بیش از ۵۰ درصد مواد اولیه محصولات تولیدی پتروشیمی مربوط به این استان است که در آینده نزدیک با بهره برداری طرح‌های جدید این رقم به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه ۶ درصد اقتصاد کشور مربوط به استان بوشهر است، اضافه کرد: این استان بعد از تهران و خوزستان رتبه سوم تولید ناخالص داخلی در کشور را دارد.

استاندار بوشهر با اشاره به اینکه بسیاری اوقات کارهای بزرگ معطل تصمیمات کوچک هستند، افزود: برای مثال سال‌های سال در مورد پرداخت حق مسئولیت‌های اجتماعی بین مسئولین استان بوشهر و مدیران صنعت نفت اختلاف بود اما اکنون با دستور رئیس جمهور و مساعدت وزارت نفت چارچوبی مشخص تعیین و مشکل حل شد.

محمدی‌زاده یادآور شد: در حالی که صنعت نفت پالایشگاه شش میلیارد دلاری و پتروشیمی چهار میلیارد دلاری در اینجا می‌سازد چرا باید این صنعت برای خود در این منطقه یک بیمارستان نسازد و ما در استان بوشهر چندین سال برای ساخت یک آب شیرین کن ۲۸ هزار مترمکعبی معطل باشیم.

وی ادامه داد: صنعت نفت باید در حوزه‌های خدماتی مثل آب شیرین کن‌ها و مسائلی که به زندگی شهرک نشینان و مسائل مربوط به همین منطقه است ورود کند.

استاندار بوشهر عنوان کرد: صنایع پایین دستی پتروشیمی باید در جایی باشد که ارزش افزوده و شغل ایجاد کند، بارها حرفش را زدیم اما عمل نکردیم در این خصوص باید سازوکار مشخصی تعیین شود.

وی با تاکید بر اینکه صنایع نفت گاز پتروشیمی در ضلع جنوبی استان بوشهر متمرکز شده است، عنوان کرد: بخش‌های مرکزی و شمالی این استان با ۲۰ درصد بیکاری روبه‌رو هستند، ضمن اینکه میادین پارس شمالی، گلشن و فرزاد A و B در مناطق مرکزی قرار گرفته‌اند. کمک کنید واحدهایی از پالایشگاه و پتروشیمی در مناطق شمالی این استان برای توسعه و پیشرفت شکل بگیرد.

آزادسازی سواحل در پارس جنوبی رضایت بخش نیست

استاندار بوشهر با اشاره به اینکه کار آزاد سازی سواحل در این منطقه به خوبی پیش نرفته است، گفت: باید با یک ساز و کار دستور رئیس جمهور و تصمیم نظام در خصوص آزاد سازی حریم ۶۰ متری دریا به تناسب شرایط امنیتی واحدهای صنعتی اجرا شود.

وعده های وزیر نفت از پارس شمالی تا پیمانکاران متخلف 

وزیر نفت نیز گفت: برای توسعه میدان گازی پارس شمالی با گازپروم تفاهم‌نامه منعقد شد.

جواد اوجی در عسلویه تعهد وزارت نفت در اجرا مسئولیت اجتماعی استان بوشهر در سال جاری را ۱۳۷۷ میلیارد تومان دانست و ادامه داد: در یکسال دولت سیزدهم افزون بر ۱۴ هزار میلیارد تومان در مصوبات استانی رئیس جمهور، وزارت نفت برای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی اختصاص داده که امری بی‌سابقه است.

https://media.shana.ir/d/2022/08/29/4/347529.jpg

وی با بیان اینکه نگاه وزارت نفت در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی با گذشته کاملاً تفاوت یافته است گفت: از اجرا پروژه‌های مسئولیت‌های اجتماعی حمایت می‌کنیم و مردم شهرهای میزبان صنایع نفت و گاز نیز باید از منافع پروژه‌های عام‌المنفعه بهره‌مند شوند.

اوجی با اشاره به تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان برای تسریع پروژه راه‌آهن بوشهر به شیراز به آزاد سازی سواحل پرداخت و افزود: در این زمینه بخشی از سواحل که درگیر مجتمع‌های پتروشیمی، اسکله‌ها و بنادر است، با سواحل تفریحی متفاوت هستند و این موضوع را در هیئت دولت مطرح شده و امیدواریم با نگاه پدافند غیرعامل به آن توجه شود، ما نمی‌توانیم این سواحل را آزاد کنیم، تصمیم‌گیری در این زمینه در اختیار مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس و استاندار بوشهر است.

وزیر نفت به موضوع تخلفات پیمانکاران پرداخت و گفت: تخلفات پیمانکاران به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و پیمانکاران متخلف باید وارد فهرست سیاه شوند و جایگاهی در منطقه نداشته باشند.

در این زمینه
جای خالی لهجه بوشهری در مدیران پارس جنوبی/ پتروشیمی دشتستان اجرا شود
گره بخت شهرستان‌های میانی استان باز می شود؟