دوره انتظار خانه‌دار شدن بوشهری ها؛ ۱۱ سال! + عکس

دالکی خبر: مدت زمان انتظار خانوار بوشهری برای خانه دار شدن ۱۱ سال برآورد شده، چیزی حدود یک سوم شاخص کشوری که ۳۱ سال است.

به گزارش دالکی خبر؛ این را مرکز آمار اعلام کرده که در آن بوشهر جزو استان هایی می باشد که پایین ترین دوره زمانی مستاجران به خانه دار شدن از طریق پس انداز یک سوم درآمد خانوار دارد.

ملاک مرکز آمار در گزارش خود این است که متوسط درآمد خانوار شهری خصوصا در اواخر دهه ۹۰ رشد داشته و با این حساب اگر یک سوم درآمدشان پس انداز شود، به تناسب سرانه درآمد خانوار هر استان ها، زمان انتظار برای خانه دار شدن نمایان می شود.

اگرچه فرض مرکز آمار چنین است که ۳۰ درصد از کل درآمد خانوار برای صاحب خانه شدن پس انداز شود، اما برخی مطالعات دانشگاهی نشان می‌ دهد طی سال های اخیر با توجه به نرخ تورم و تنگنای معیشتی، پس‌ انداز خانوار به ۲۰ درصد از کل درآمد کاهش یافته و این روزها صاحب خانه شدن با این میزان پس انداز به رویا می ماند.

به عبارتی مردم به سختی می‌ توانند پس‌‌‌ انداز کنند و اغلب میزان درآمدشان آن‌‌‌ قدری نیست که با پس‌‌‌انداز از حقوق کارمندی و کارگری بتوانند سرمایه قابل‌‌‌توجهی برای خرید خانه جمع کنند.

در عادی‌ترین حالت ممکن حقوق ماهانه یک کارگر یا کارمند، ۷ تا ۸ میلیون تومان است. اگر فرض بر این است که هزینه‌ های زندگی این کارگر یا کارمند، به صورت ماهانه بین ۵ تا ۶ ‌میلیون تومان بوده، پس با محاسبه میانگین درآمد سرانه خانواده، به طور متوسط حدود ۲ ‌میلیون تومان پس‌انداز خواهد کرد. حال، فرض بر اینکه رشد قیمت صفر باشد تا بتواند محاسبه کرد که قیمت یک واحد آپارتمانی در منطقه پایین و متوسط بوشهر کمتر از یک میلیارد تومان نمی باشد.

مسکن ملی راهی برای حل مشکل مسکن

از آنجا که خانواده‌ ها عملا نمی‌ توانند این مدت زمان را برای خانه‌ دار شدن تحمل کنند و دولت موظف است از طریق طرح‌ هایی مثل مسکن مهر، مسکن ملی و … مشکل مسکن را تا حدودی مرتفع کند، دولت سیزدهم برای ۴ سال فعالیت خود احداث ۴ میلیون مسکن را متعهد شد اما دولت در سال اول تنها بیست درصد از تعهد خود را عملی کرد و این فاصله بزرگ از وعده تا عمل، نشان دهنده این است که تحقق ساخت ۴ میلیون مسکن راه دشواری دارد.

با این حال استاندار بوشهر معتقد است بوشهر در این خصوص از برنامه جلوتر است، طوری که سهمیه سال اول استان از نهضت مسکن ۱۱ هزار واحد بوده که به گفته محمدی زاده تاکنون زمین ۱۳ هزار واحد به متقاضیان تحویل یا آماده سازی شده است.

قطعا تحقق نهضت مسکن جدا از اینکه همراهی بهتر سیستم بانکی را می طلبد، نیازمند همت بیشتر متولیان این حوزه است.