مدیران کلی که وارد سومین دولت شدند/ آمار نامناسب از وضعیت کسب و کارهای استان/ سرپیچی بانک های بوشهر از قانون

خبرنگاران  در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ سرپیچی بانک های استان بوشهر از ابلاغ بانک مرکزی مبنی بر سفته و ضمانت زنجیره ای روستائیان، از دلایل آمار پایین مقاوم سازی مسکن روستایی در استان اعلام شده است. به گفته مدیرکل بنیاد مسکن، بانک های استان برای اعطای تسهیلات مقاوم سازی مسکن، از روستائیان تقاضایمعرفی یک کارمند و بازاری را برای ضمانت می کنند، درحالی که فردی که کارمند است، در روستا زندگی نمی کند یا آمارش بسیار پایین است.

🔽 خریدار امتیاز باشگاه شاهین شهرداری بوشهر از تصمیم خود انصراف داد. مهدی قنبری سرمربی پیشین این تیم که در مزایده شهرداری با قیمت ۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برنده امتیاز این باشگاه شده بود، طی پیامی انصرافش را اعلام و دلیل آن را مانع تراشی برای در اختیار گرفتن تیم های پایه باشگاه (که هیات فوتبال اصرار دارد فعلا باید زیرمجموعه هیات باشد) و سیاسی شدن این واگذاری دانسته است. باید دید در آستانه شروع لیگ دسته دوم فوتبال کشور،تیم شاهین شهرداری از بلاتکلیفی خارج می شود؟

🔽 همچنان اعضای شورای شهر عالیشهر حاضر به شرکت در نشستی برای تعیین هیات رییسه شورا در سال دوم فعالیت نیستند و حضور نماینده فرماندار در دفتر این شورا نیز بی نتیجه بود. خبر می رسد نهایتا همه اعضا طی این هفته به دفتر فرمانداری دعوت شده اند تا در صورت عدم حضور هرکدام از آنها، به عنوان غیبت و در صورت تکرار این وضعیت درخواست سلب عضویت آنها ارائه شود.

🔽 اتاق اصناف دشتستان در اطلاعیه ای از ممنوعیت فروش نان غیربسته بندی (لواش، سنگک و بربری) توسط سوپرمارکت ها و خوار و بار فروشان در سطح شهرستان خبر داد و اعلام کرد: در صورت مشاهده بازرسان یا گزارشات مردمی، طبق مصوبه کارگروه و قانون نظام صنفی با واحدهای متخلف برخورد خواهد شد. مدتی است اختصاص بخشی از پخت نانوایی ها برای مغازه ها، باعث معطلی زیاد مردم و کاهش سهمیه عمومی نانواها شده است.

🔽 مدرسه شهدای هسته ای بوشهر پس از چندین سال از اتمام پروژه، با حضور رییس سازمان انرژی اتمی افتتاح شد. این مرکز آموزشی در شرایطی تحویل آموزش و پرورش شده که انتظار می رفت سازمان انرژی اتمی مشابه سایر مدارس هم نام، در زمینه تامین کادر آموزشی با کیفیت هم در آن مشارکت کند.

🔽 اعتبار تخصیصی به سد باهوش که مجددا کارگاه آن فعال شده، ۷ میلیارد تومان می باشد که جوابگوی تکمیل پروژه نیست. درصورت تامین نشدن منابع آن، غیرفعال شدن پروژه به معنای تبلیغاتی بودن عملیات کلنگ زنی آن ارزیابی می شود.

🔽 گفته می شود در راستای دور دوم سفر رییس دولت سیزدهم به استان، قرار است معاون اجرایی ریاست جمهوری برای پیگیری مصوبات سفر سال گذشته راهی استان شود. فعال شدن راه آهن، تعیین تکلیف ته لنجی و اجرای خط انتقال سد خاییز برخی از وعده های سفر مهرماه پارسال رییس جمهور بود که هنوز به فرجام نرسیده است.

🔽 روابط عمومی سازمان منطقه ویژه پارس، خبری در شبکه های اجتماعی درباره «جذب نیروی نگهبانی در سازمان منطقه ویژه پارس» را تکذیب و اعلام کرد: فرآیند به‌کارگیری نیروی انسانی در شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران مستلزم اخذ مجوز از مقام عالی وزارت نفت و سیر مراحل مربوط است و سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز از این قاعده و قانون مستثنی نیست.

🔽 بازگشت سید پیروز موسوی به عسلویه و سپردن مدیرعاملی پتروشیمی بوشهر از شرکتهای زیرمجموعه شستا (تامین اجتماعی) این پرسش مهم را پیش آورده که با توجه به بازنشسته بودن وی، آیا نیروی دیگری ترجیحا در استان برای این مسئولیت وجود نداشته است؟ موسوی در دو مقطع مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس بوده است.

🔽 عباس مرادی شهردار بردستان و عباسی رییس شورای این شهر از توابع شهرستان دیر، با انتشار متن های جداگانه استعفا کردند. آنها دلیل این تصمیم را مداخله برخی اعضای شورا در امورات اجرایی عنوان نمودند. در این دوره شورا که یکسال از عمرش می گذرد، قبلا دو عضو شورای شهر بردستان استعفا کرده و اعضای علی البدل جایگزین آنها شده بود.

🔽 پورات، معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر گفته: ۱۰۰ درصد انتصابات فرمانداران، ۹۵ درصد انتصاب معاونان فرماندار و ۹۸ درصد انتصاب بخشداران استان بوشهر در یکسال گذشته انجام شده است.

🔽 از خلیل رضایی به عنوان کاندیدای مطرح جبهه اصولگرایان برای انتخابات آینده مجلس از حوزه دشتی و تنگستان یاد می شود. وی سابقه مدیرکلی آموزش و پرورش استان را دارد.

🔽 قرار است این هفته سه عضو شورا برای تشکیل هیات تحقیق و تفحص از باشگاه شاهین شهرداری بوشهر مشخص شود. این طرح در اوایل امسال توسط ۵ عضو شورا مطرح شد و به تصویب رسید.

🔽 استان بوشهر در ارزیابی شاخص های کسب و کار شرایط نامناسبی کسب نموده و در رتبه ۲۹ کشور قرار گرفته است. این گزارش مربوط به ارزیابی اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف از فعالان بخش خصوصی در بهار امسال می باشد.

🔽 برخی مدیران کل بوشهر از نظر پیوستگی مسئولیت، وارد سومین دولت شده اند. بحرانی مدیرکل دامپزشکی، صفوی مدیرکل صمت، بهره مند مدیرکل استاندارد و حسینی مدیرکل شهرک های صنعتی در دولت های احمدی نژاد، روحانی و حالا رییسی مسئولیت همچنان در سطح ارشد می باشند. برخی معتقدند با توجه به تخصصی بودن این دستگاهها، مدیران باید از تکانه های سیاسی در امان باشند، هرچند برخی دیگر نیز می گویند: تغییر در راس برخی ادارات پس از ده سال، اجتناب ناپذیر است.

🔽 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر با انتشار تیتر «فساد را گزارش کنید، جایزه بگیرید» گفته: در راستای سلامت و شفافیت سازمانی به کسانی که هرگونه تخلف سازمانی و سواستفاده از مقام و موقعیت را گزارش دهند، به آن ها جایزه داده می شود. مصدق کشاورزی ادامه داد: در صورت داشتن هر گونه مدرک و یا مستندی از تخلف کافیست به سامانه شکایات وزارت تعاون به آدرس https://pm.mcls.gov.ir/fa/samane و یا به شماره ۳۰۰۰۰۵۰۹۰ پیامک “اطلاعاتی از تخلفات صورت گرفته در آن اداره کل را داریم” ارسال کنند تا با شماره افراد تماس گرفته شود.

🔽 قرار است قالیباف رییس مجلس روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته به استان بوشهر سفر کند. سخنرانی در مراسم سالگرد شهادت رئیسعلی دلواری، بازدید از برخی شهرستان ها و حضور در نشست شورای اداری استان از برنامه های اصلی این سفر عنوان شده است.

🔽 به روایت مرکز آمار، دوره انتظار استان بوشهری ها برای خانه دار شدن ۱۱ سال است که از میانگین کشوری (۱۴ سال) پایین تر می باشد. مرکز آمار مدعی شده این برآورد براساس میانگین درآمد خانوار و اینکه ماهیانه یک سوم آن برای خانه دار شدن اختصاص یابد، بررسی شده است.

🔽 حسین محمدی شهردار عالیشهر به عنوان نماینده شهرداران استان انتخاب شده است. یکی از مهمترین انتظارات کارکنان شهرداری ها، تعیین تکلیف هیات ممیزه برای ارتقا شغلی افراد دارای تحصیلات دانشگاهی می باشد که انتظار می رود با توجه به تعیین تکلیف مدیرکل دفتر شهری استانداری، این موضوع پس از حدود یکسال به سرانجام برسد.

🔽 استاندار بوشهر گفته: در دولت سیزدهم سن مدیریت در بوشهر دو سال کاهش یافته و جوانتر شده است. وی درباره اینکه میانگن سنی مدیران طی این مدت چند شده، توضیح بیشتری ارائه نکرده است.

🔽 نبود زمین دولتی در جزیره خارگ، مانع اصلی اجرا نشدن طرح نهضت مسکن در این جزیره می باشد. از متقاضیان واجد شرایط درخواست شده برای ساخت مسکن و برخورداری از تسهیلات دولتی، در شهر جدید عالیشهر نام نویسی کنند که در خارگ از این پیشنهاد استقبال مناسبی نشده است.

🔽 آمارها از کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی فروش رستوران ها و بیرون برهای بوشهر طی سالجاری نسبت به دوره مشابه حکایت دارد. براساس گزارش مرکز آمار، طی یکسال اخیر قیمت غلات و حبوبات ۶۳ درصد، گوشت ۴۱ درصد و روغن ۱۱۰ درصد افزایش داشته است.

🔽 تغییر شماره تلفن مشترکین باعث دردسر شهروندان گناوه ای خصوصا فعالان کسب و کارها شده است. اخیرا مخابرات تلفن  حدود ۴۰۰ مشترک در محدوده جاده گناوه- برازجان را بدون اطلاع آنها تغییر داده و باعث کار نکردن پوز و سایر خدمات برای چندین روز شده است.

🔽 جعفر پورکبگانی پس از آنکه از ریاست شورای شهر بوشهر تغییر کرد، به ریاست کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر انتخاب شده است. در سال نخست این شورا، خدیجه گرشاسبی عهده دار ریاست این کمیسیون بود. ریاست کمیسیون های دیگر شورا تغییر نکرده و همچنان زندی نیا در کمیسیون بودجه، نیک روش در کمیسیون عمران و رفاهی در کمیسیون سرمایه گذاری ریس می باشند.

🔽 سرانجام پس از سالها انتخاب و ریاست افراد تکراری در اتاق های اصناف، با قانون جدید باید منتظر تغییرات گسترده در این مجموعه ها بود. براساس قانون جدید نظام صنفی، افرادی که دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب عضو هیات مدیره اتحادیه های صنفی بوده اند، حق کاندیداتوری در انتخابات جدید که تا اواخر شهریور برگزار می شود، ندارند.

🔽 گرمازدگی کارگران در استان بوشهر حدود ۸۰نفر و فوت بر اثر گرما یا حوادث ناشی از آن صفر اعلام شده است. انتظار می رود اداره کار درخصوص کاهش ساعت کاری، تعطیلی کارگاه در ساعات ظهر، ممنوعیت کار در ارتفاع، جوشکاری، بتن‌ریزی و… در ساعات گرم روز در کارگاههای استان بازرسی بیشتری داشته باشد.

🔽 با توجه به اینکه مدیرکل آموزش و پرورش استان طی هفته های آتی به پایان ۳۵ سال دوره خدمتی اش نزدیک می شود، زمزمه ها برای انتخاب مدیرکل جدید داغ شده است. درصورت زمانبر شدن توافق استان و وزارتخانه، یکی از معاونان به عنوان سرپرست آموزش و پرورش انتخاب می شود.

🔽 برخی بانک‌ های دولتی بوشهر همچنان به بخشنامه بانک مرکزی درباره ممنوعیت دریافت کپی مدارک هویتی توجهی ندارند همچنان از مشتریان خود تقاضای کپی و در صورت دریافت تسهیلات، این خواسته از ضامن ها نیز وجود دارد. این درحالی است که بانک مرکزی تاکید کرده که شعب بانکی باید از سامانه ثبت احوال، هویت مشتریان را احراز کرده و کد رهگیری آن را در پرونده قرار دهند.

🔽 فعالیت عطاری‌ها بدون مجوز وزارت بهداشت ممنوع شد. پیش از این عطار‌ی‌ها تنها از اتحادیه عطاری‌ها مجوز می‌گرفتند و گاهی بازرسان دانشگاههای علوم پزشکی، بازدیدهایی از محل داشتند.

🔽 کمک فولاد مبارکه به نهادهای نظارتی موضوع تعارض منافع در این زمینه را باز داغ کرده است. گویا این شرکت چندین کمک موردی به دستگاههای نظارتی داشته است. یک مورد این کمک‌ها برای ساخت ساختمان اداری یک نهاد نظارتی بوده است.

🔽 احتمال توزیع کالابرگ افزایش یافته است. گویا یارانه مهر ماه به صورت کوپنی پرداخت خواهد شد. در همین زمینه گفته می شود برای برخی اصناف بوشهر هم جهت مشارکت در طرح کالابرگ الکترونیکی فراخوان همکاری داده شده است.

🔽 قیمت نجومی بلیت به پرواز ایران و قطر رسیده است. گویا بلیت این مسیر ۶۰ میلیون تومان شده است. تنها یک ایرلاین داخلی به قطر که به عنوان بازاری بکر و آماده برای حضور تجار ایرانی معرفی شده است، پرواز دارد.

🔽 دست آخر اینکه، سامانه تبدیل سوخت خودروهای شخصی به گازسوز غیرفعال گردیده و از زمان هک پمپ بنزین ها، از مدار فعالیت خارج شده است.