سکوت نمایندگان استان درباره اجحاف به کارمندان

دالکی خبر: با گذشت حدود یک هفته از تصمیم رییس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره حذف فوق العاده مناطق جنگی کارمندان که شامل برخی شهرهای استان بوشهر هم می شد، نمایندگان بوشهر در مجلس در قبال این احجاف سکوت در پیش گرفته اند.

به گزارش دالکی خبر؛ بنابر بخشنامه سازمان برنامه و بودجه به استناد یک رای در دیوان عدالت اداری، پرداخت حق مناطق جنگی که چندین سال اضافه شدن آن به حقوق کارکنان ۵ استان جنگ زده از جمله بوشهر زمان برده بود، متوقف و حذف شد.

ستاد کل نیروهای مسلح چند سال پیش به ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه عمل کرد و مناطقی از ۶ استان آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، خوزستان، بوشهر و کرمانشاه را به عنوان مناطق جنگی دوران دفاع مقدس تعیین و برای اعمال مزایای آن به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام کرد.

در این ماده قانونی، مزایایی برای جبران عقب‌افتادگی مناطق جنگ‌زده در نظر گرفته شده است از جمله «افزایش حقوق تا ۲۵ درصدی کارکنان».

براساس اعلام اولیه ستاد کل، در استان بوشهر شهرستان های بوشهر، گناوه و دیلم در لیست مناطق جنگی دوران دفاع مقدس قرار گرفتند و نهایتا با تاخیر زیاد، طی چند سال اخیر پرداخت این فوق العاده به کارمندان این شهرها اجرایی گردید.

اما متاسفانه به تازگی سازمان برنامه و بودجه کشور در یک اقدام شتابزده و به استناد رای یک مرجع قضایی، دریافت این حقوق را غیرقانونی دانسته و طی بخشنامه‌ای به کلیه ادارات و دستگاههای اجرایی از جمله بوشهر، از آن‌ها خواسته است این ارقام از دریافتی‌ کارمندان حذف شود.

البته درباره اینکه بازنشستگان امروز و مدافعان و رزمندگان دوران دفاع مقدس از مزایای مناطق جنگی بهره مند نبوده یا هنوز برای پرداخت این فوق العاده به شاغلین نیروهای مسلح مقاومت هایی وجود دارد (با وجود اینکه برای دریافت آن محق تر می باشند) انتقادات وجود دارد، ولی این گلایه ها هیچگونه توجیهی برای حذف فوق العاده مناطق جنگی از فیش حقوقی کارمندان مناطق مشمول از جمله بوشهر ایجاد نمی کند، آن هم در شرایط نامساعد اقتصادی مملکت.

با این بخشنامه، عملا فوق العاده مناطق جنگی از فیش حقوقی حدود ۱۰ هزار کارمند چهار شهر استان حذف شده و یکی از مصوبات برنامه ششم توسعه لغو گردیده است.

از این رو انتظار می رود نمایندگان بوشهر در مجلس به سکوت خود در قبال این اجحاف پایان داده و حتی در صورت نیاز، پیگیر تصویب مجدد این فوق العاده در مجلس و دائمی کردن آن در برنامه هفتم توسعه با کمک نمایندگان دیگر استان های مشمول باشند، اما گویا این مهم برای آنها اهمیتی نداشته که تاکنون اظهارنظری نداشته اند.