منطقه آزاد بوشهر در سکوت/ استان در نوبت کالابرگ الکترونیکی/ آمار یک آسیب اجتماعی مهم

  • خبرنگاران «خلیج فارس» در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه به نظر می رسد هیاهوها برای ورود خودروهای خارجی به کشور با آنچه مسئولان درنظر دارند متفاوت است. بعد از لغو ممنوعیت پنج‌ساله واردات خودرو، در شرایطی انتظار برای ورود خارجی‌ها به سر آمده است که سخنگوی وزارت صمت گفته: تا پایان سال تنها ۱۰هزار خودرو بصورت فیزیکی وارد کشور می‌شود و ۱۹۰هزار محصول دیگر تا خرداد سال آینده پیش‌ فروش و سپس سفارش ساخت آن به تولیدکنندگان خارجی خارجی داده می‌شود.

🔽 استاندار بوشهر در شرایطی از برنامه ریزی برای افزایش شمار گردشگران زمستانی و نوروزی تا ۱۰ میلیون نفر سخن گفته که به عقیده کارشناسان این حوزه، جدا از فراهم نبودن زیرساخت ها، عمده مسافران استان نیز که در قالب چادرهای کنار سواحل اسکان گزینی دارند آورده چندانی ندارند و نمی توان عنوان گردشگر را برای آنها بکار برد.

🔽 بوشهر در قربانیان فوتی امسال رتبه ۵ کشور دارد. طی ۹ ماهه امسال ۲۲۰ نفر در حوادث جاده ای استان جان خود را از دست داده اند که از میانگین کشوری بالاتر است

🔽 با وجود وعدهٔ وزیر جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گوجه‌فرنگی تازه خور از کشاورزان استان بوشهر، خبری از این وعده نیست و تعاون روستایی خرید گوجه ربی را با قیمت های کیلویی ۲۵۰۰ و ۲۳۰۰ تومان شروع کرده است.

🔽 با گذشت حدود یکسال از انتصاب اولین مدیر منطقه آزاد بوشهر، هیچ فعالیتی حتی در حد فنس کشی محدوده این منطقه دیده نمی شود. گویا همچنان اساسنامه منطقه آزاد بوشهر نهایی نشده و در رفت و برگشت بین دولت و شورای نگهبان است.

🔽 با خبر شدیم نشست های “یکشنبه های پاسخگویی” که به حضور مدیران دستگاههای اجرایی در میان خبرنگاران اختصاص دارد، به میزبانی استانداری ادامه می یابد. پیش تر این نشست ها به میزبانی خبرگزاری ایرنا برگزار می شد.

🔽 مدیرکل راهداری استان بوشهر گفته: با تکمیل راه آسفالته روستای سرچشمه جم به عنوان تنها روستای بالای ۵۰ خانوار باقی مانده در استان که راه مناسب ندارد، اولین استانی هستیم که برای مناسب سازی راه روستاهای بالای ۲۰ خانوار هدفگذاری خواهیم کرد.

🔽 معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر از دستگیری ۸۰۰ نفر و زندانی شدن ۳۵ نفر در حوادث اخیر در استان خبر داده است. پورات در نشست شورای اداری دشتستان افزود: ۵ ضدانقلابی استان بوشهر در خارج از کشور حضور دارند که این افراد با توجه به اشرافی که به استان داشتند اطلاعات تجمع و فراخوان را در مکان و زمان مناسب به اغتشاشگران می‌دادند. این خبر به نقل از اتحاد خبر است.

🔽 پروژه چهار خطه اهرم- برازجان که از سال ۹۷ در کریدور ساحلی جنوب کشور قرار گرفته، تعطیل شده است. کرمی نماینده دشتی و تنگستان گفته: این پروژه نیازمند کمیسیون ۲۳ و مجوز اختصاص ردیف بودجه است. این درحالی است که کمسیون مذکور برای پروژه های جدید می باشد.

🔽 تصمیم دولت سیزدهم برای تغییر استانداران، باعث گمانه زنی پیرامون آینده کاری استانداران شده است. هفته پیش استاندار کرمانشاه تغییر کرد و در زمزمه های سیاسی از ادامه تغییرات به خوزستان و سیستان و بلوچستان خبر می رسد.

🔽 با وجود اعلام مسئولان مبنی بر واریز ۶۰۰ هزارتومان به عنوان سود سهام عدالت (به جز زیرپوشش نهادهای حمایتی که یک میلیون و ۱۲۸ هزارتومان است)، اما برخی مشمولان می‌گویند واریزی آنها کمتر از این رقم بوده است.

🔽 شنیده می شود طرح کالابرگ الکترونیکی در نوبت اجرا در بوشهر می باشد. به گفته وزیر رفاه، با یارانه خانوار قبل از موعد برداشت، امکان خرید ۱۱ قلم کالای اساسی فراهم می شود. براین اساس، لیست فروشگاههای متصل به این طرح در بوشهر در حال بروز رسانی است.

🔽 گفته می شود دستگاههای اجرایی برای ارائه پیشنهاد موثر برای استان جهت قرارگیری در برنامه هفتم توسعه اهتمام کافی نداشته و سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم پیرامون این موضوع منفعل عمل کرده است.

🔽 بررسی یک نهاد رسمی نشان می دهد بیشترین میزان خودکشی در استان در گروه ۱۵ تا ۲۴ سال و سالمندان است. همچنین طبق آمار، شیوع خود‌‌‌کشی د‌‌‌ر بوشهر ۷ و ۸ د‌‌‌هم د‌‌‌ر ۱۰۰هزار نفر است و میانگین این آمار از نسبت کشوری بیشتر است.

🔽 یک رسانه روایت عجیبی از پشت پرده اصرار بر آب‌‌ گیری سد‌ چمشیر در گچساران منتشر کرده است. گویا بنا بر این روایت چین سرمایه‌ گذار پروژه سد چم‌شیر است و اصرار به آب‌ گیری آن دارند. گفتنی است در این روایت، منابع مالی این طرح از طریق ۳۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در چین تأمین شده است. برخی از کارشناسان محیط زیست بر این باورند که با آبگیری سد چمشیر ۵۰۰ هزار تن نمک از طریق مخزن سد به رودخانه زهره پمپاژ می‌شود که موجب مرگ این رودخانه خواهد شد.

🔽 در طرح ثبت ‌نامی جدید ایران ‌خودرو، شرط دارا بودن گواهینامه برای مادران هم برداشته شده و ثبت‌نام برای مادران زیر ۱۸ سال (دارای ۲ فرزند و بیشتر) امکانپذیر شده است. گفتنی است اجرای این طرح در شرایطی است که سن دریافت گواهینامه ۱۸ سال است و از نظر قانون اگر فرد زیر ۱۵ سال باشد، نمی‌تواند بر اموال خود تسلطی داشته باشد.

🔽 دست آخر اینکه؛ ترکیب «هروئین و شیشه» بیشترین مواد مخدر مصرفی در کشور است. این آمار براساس  گزارشی که از میزان مراجعه معتادان به مراکز درمانی بهزیستی در سال ۱۴۰۱ تهیه شده به دست آمده است. همچنین هروئین به صورت مجزا و شیشه به تنهائی در رتبه های بعدی مواد مصرفی معتادان اعلام شده است.