به خواب مرگ نروید!

دالکی خبر: یک کارشناس ارشد ایمنی و ترافیک نسبت به پیامدهای رانندگی در حالت خستگی و خواب و آلودگی هشدار داد و توصیه‌هایی را برای مقابله با خواب آلودگی رانندگان در سفر ارائه کرد.

به گزارش دالکی خبر؛ عین‌الله جهانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نزدیک‌شدن به پایان تعطیلات نوروزی و بازگشت مسافران از سفر گفت: تصادفات رانندگی یکی از معضلاتی است که معمولاً به عنوان سومین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می‌شود. در این بین خستگی و خواب آلودگی در حین رانندگی یکی از مهم‌ترین علل وقوع تصادفات به شمار می‌رود که در مقایسه با سایر علل، آمار بیشتری از جانباختگان و مجروحین تصادفات را به خود اختصاص داده است.

معاون پیشین پلیس راهور فراجا اظهارکرد:صادف رخ به رخ با خودروهای روبرو به دلیل انحراف به چپ از خط وسط جاده های دو طرفه،  برخورد با جدول و گاردریل و خروج از راه، واژگونی و برخورد با شی ثابت از جمله تصادفاتی است که در حین خواب آلودگی رخ می‌دهند.

وی ادامه داد: باید بپذیریم که تجربه بالا در رانندگی، تحصیلات یا نوع و سیستم و تیپ خودرو هیچکدام در پیشگیری از تصادفات به دلیل خواب آلودگی اثرگذار نیست، گفت: هیچکدام از این موارد جایگزین خواب به عنوان نیاز اصلی یک راننده نخواهد بود.

برای مقابله با خواب آلودگی در رانندگی چه باید کرد؟  

این کارشناس رسمی دادگستری با تاکید بر اینکه برای مقابله با خواب در حین رانندگی ابتدا باید خواب کامل قبل از رانندگی را داشته باشیم، گفت: لازم است که رانندگان قبل از شروع رانندگی، یک فنجان قهوه میل کرده و از نوشیدنی های کافئین دار مثل چای سیاه و شکلات استفاده کنند. هر دو ساعت رانندگی یا پس از پیمودن ۲۰۰ کیلومتر راه حتماً با توقف در یک مکان امن برای استراحت کوتاه اقدام کنند. گاهی یک چرت ۲۰ دقیقه ای از مرگ چندین نفر جلوگیری خواهد کرد، انجام حرکات کششی در این توقف های کوتاه، برای فعال کردن عضلات بدن مفید است.

جهانی افزود: باید یادمان باشد سرعت بالا باعث خستگی زودرس راننده خواهد شد پس با سرعت مطمئن و آرام رانندگی کنیم، غذاهای سبک در طول سفر بنا به توصیه پزشکان بسیار مفید است، رانندگی از ساعت ۲ صبح تا ۵ صبح زمانی که بدن به شدت به استراحت و خواب عمیق نیاز دارد بسیار خطرناک است.

به گفته وی تحلیل آمار های تصادفات توسط پلیس راهنمایی و رانندگی بیانگر آن است که بخش عمده‌ای از مرگ های ناشی از تصادفات در محدوده ۳۰ کیلومتری شهرهای مقصد به دلیل رانندگی در وضعیت خستگی  و خواب آلودگی  راننده رخ داده است، چرا که در این محدوده رانندگان تصور می کنند با خواب مقابله کرده و می توانند بقیه مسیر را به سلامت طی نمایند، در حالیکه ۶۰ درصد کشته شدگان در تصادفات رانندگی در همین حوزه ۳۰ کیلومتری شهر ها جان خود را از دست می‌دهند.