صف طولانی مرغ و گوشت در بوشهر/ جهادکشاورزی: چاره‎ای نداریم! + تصاویر

دالکبی خبر: ایجاد صف های طولانی برای خرید گوشت قرمز و مرغ با نرخ تنظیم بازار با گلایه بوشهری ها همراه شده است.

به گزارش دالکی خبر؛ همزمان با اوج گیری قیمت مرغ در بازار آزاد به کیلویی ۷۰ هزارتومان و گوشت قرمز به بالای ۳۰۰ هزاترتومان، توزیع این محصولات با نرخ تنظیم بازار در دستور کار قرار گرفته است.

براین اساس، قیمت هرکیلو مرغ منجمد ۴۳ هزارتومان و گوشت قرمز برزیلی ۱۵۰ هزارتومان تعیین شده که تفاوت معناداری با بازار دارد، از این رو بسیاری از شهروندان متقاضی خرید آن هستند.

با این حال، ضعف مدیریتی برای عرضه گوشت سفید و قرمز در مراکز متعدد، زمینه ساز صف طولانی در بازار روز بوشهر شده و بسیاری از شهروندان با دهان روزه و در شرایط نامساعد جوی باید مدت زمان طولانی در انتظار خرید این محصولات بمانند.

در این بین، برخی شهروندان نیز با دیدن این صف طولانی، قید خرید گوشت و مرغ منجمد را می زنند و ناچارند به سراغ مغازه ها با قیمت های سرسام آور بروند.

مردم حق دارند، ولی چاره ای نداریم!

سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر متولی تامین و توزیع محصولات تنظیم بازار می باشد، از این رو پیرامون صف طولانی برای خرید مرغ و گوشت با معاون این سازمان تماس گرفتیم.

عبدالحسین موسوی معاون توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی بوشهر به «خلیج فارس» می گوید: در این خصوص حق با مردم است و ما هم به سهم خود از تک تک آنها عذرخواهی می کنیم، ولی چاره ای نیست و به دلیل برخی موارد، مراکز عرضه این محصولات محدود می باشد.

وی ادامه می دهد: با توجه به حساسیت دستگاههای نظارتی درباره توزیع کالاهای تنظیم بازار و برای اینکه مشکلی برای همکاران ما پیش نیاید، سختگیری هایی پیرامون انتخاب افراد امین و قابل اعتماد برای توزیع اقلام تنظیم بازار افزایش یافته، ضمن اینکه متقاضیان باید دارای سردخانه و تاییدیه دامپزشکی و بهداشت باشند که عملا مراکز توزیع کم می شود.

موسوی افزود: گلایه شهروندان درباره اینکه مراکز توزیع گوشت و مرغ تنظیم بازار محدود است به حق و درست است، ولی ما نیز دچار محدودیت هایی برای انتخاب عرضه کنندگان هستیم. مثلا یکی از آیتم ها درباره انتخاب توزیع کننده امین است که اتفاق سال گذشته مبنی بر توزیع گوشت مرغ فاسد تکرار نشود، اتفاقی که بعدا مشخص شده از ناحیه محصولاتی بوده که توسط فروشگاه وارد شده و ارتباطی به ما نداشت.

ارزانی، چاره صف های طولانی

قطعا راهکار اساسی برای دسترسی مناسب همه مردم به اقلام پروتئینی نظیر گوشت و مرغ، پایین آمدن قیمت آن است، وگرنه فعالیت های تنظیم بازار مقطعی و با دردسرهایی نظیر صف های طولانی می باشد.

موضوعی که نیازمند تمهیدات دولت برای تامین خوراک دام و مرغ با نرخ مناسب برای فعالان این عرضه و کنار زدن دلالان می باشد که باید دید اراده ای در این خصوص وجود دارد یا خیر؟