چراغ خاموش گرانی از همین آغاز سال

فاطمه ایزدی

افزایش قیمت‌ها در هر حوزه‌ای که فکر کنید، یک رویکرد غیرقابل انکار است. نمی‌توانید کالایی پیدا کنید که در طول یک ماه اخیر، ارزان شده و یا قیمت آن ثابت مانده باشد.

کافیست این روزها گذرتان به فروشگاه‌های مواد غذایی بیفتد تا متوجه شوید برای خرید چند قلم کالای معمولی باید چقدر هزینه کنید. اما اینکه در همین ۲۰ روز گذشته که از آغاز سال مهار تورم و رشد تولید گذشته، چقدر قیمت‌ها افزایش داشته‌اند، سؤالی است که پاسخ آن را در کف بازار و فروشگاه‌های مواد غذایی پیدا خواهید کرد.

اگرچه به گواه برخی فروشندگان، بعضی اقلام خوراکی همچنان تغییر قیمت نداشته‌اند اما اقلامی ‌همچون کیک و بیسکویت، انواع شکلات‌ها، سوسیس و کالباس و بسیاری از مواد غذایی، رشد قیمت را تجربه کرده‌اند.

یکی از فروشندگان توضیح می‌دهد که اغلب اجناسی که در سال جدید تولید شده‌اند، تغییر قیمت داشته‌اند، چنانچه به‌طور مثال شکلات‌هایی که چند روز پیش، کیلویی۸۰هزار تومان بوده، در حال حاضر کیلویی ۱۲۰هزار تومان به فروش می‌رود.

به گفته رجبی، هر کیسه ۱۰ کیلوگرمی ‌برنج خارجی در همین ۲۰ روز گذشته از ۴۳۰هزار تومان به ۴۷۵هزار تومان رسیده و هر کیلوگرم برنج ایرانی نیز حدود ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

او به این نکته اشاره می‌کند که اگرچه فعلا روغن، مواد سلولزی و اقلامی ‌همچون سس مایونز تغییر قیمت را در سال جدید تجربه نکرده‌اند اما کالاهای اساسی مثل شکر در آستانه افزایش قیمت ۳ هزارتومانی است، ضمن آنکه تازیانه کمیابی نیز به آن خورده است.

نکته قابل تأمل اینکه بنا به تأکید این فروشنده مواد غذایی، سوسیس و کالباس نیز به دلیل گرانی گوشت، تغییر قیمت داشته‌اند و در سال جدید برخی شرکت‌ها حدود ۳۰ درصد، بهای تولیدات خود را افزایش داده‌اند.

قیمت یک بسته ۴۲۰ گرمی ‌گوشت چرخ‌شده نیز تا پیش از عید نوروز ۷۰هزار تومان بوده که در سال جدید قیمت آن به ۱۰۶هزار تومان رسیده است.

مغازه داری هم به این نکته نیز اشاره می‌کند که با توجه به افزایش قیمت آرد، گرانی ماکارونی و انواع کیک‌ها و بیسکویت‌ها نیز در پیش است و برخی از این نوع محصولات در حال حاضر حدود ۱۵ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

در هر حال هنوز ۲۰ روز از آغاز سالی که نام و نشانش به مهار تورم گره خورده نگذشته اما بازار مواد غذایی، چراغ خاموش در حال پیشروی به سمت تغییر قیمت‌هاست.