نماینده استان حامی وزیر صمت/ کشاورزان اهرمی در انتظار وعده رییسی/ اقبال پایین بوشهری‌ها به کالابرگ الکترونیکی

  • خبرنگاران «دالکی خبر» در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ انجمن دوستی ایران و چین در بوشهر دفتر افتتاح می کند. رییس این انجمن علاء الدین بروجردی نماینده سابق مجلس است که گویا این هفته با حضور در بوشهر، نمایندگی این انجمن را افتتاح می کند.

🔽 پس از قریب ۷ ماه، کنسرت های موسیقی در بوشهر برگزار شد. هفته پیش کنسرت “زانکو” خواننده پاپ در کنگان برگزار و این هفته نیز معین زندی دیگر خواننده پاپ در شهر بوشهر طی دو روز برنامه خواهد داشت. کنسرت بوشهر در سالن لیان و بلیط های آن از ۲۶۰ هزارتومان تا ۳۲۰ هزارتومان است.

🔽اخیرا اطلاعیه ای از قول شورای راهبردی پتروشیمی های پارس جنوبی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که با اشاره به خودداری برخی کارگران از حضور در محل فعالیت شان در اعتراض به رقم پایین افزایش حقوق سالجاری، تهدید شده با کسب مجوز از دستگاههای ذیربط، فراخوان نیروی کار داخلی از سایر نقاط کشور داده می شود و درصورت عدم تامین، نیروی کار خارجی جذب می گردد. در همین حال مدیرعامل منطقه ویژه پارس هم گفته: در ۸ طرح در دست ساخت پتروشیمی این منطقه تعدادی از کارگران به دلیل مشکلات معیشتی اعتصاب کردند که با پایان مهلت قانونی، ۴ هزار نفر از آنها با کارگران جدید جایگزین می‌شوند.

🔽 با وجود بازگشت شرایط عادی به کشور، هنوز پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی مطرح خارجی در ایران فیلتر است. برخی مردم می پرسند در شرایطی که مسئولان در واتساپ، اینستاگرام و توئیتر حضور دارند، چرا با ادامه فیلترینگ هزینه مضاعفی به مردم برای خرید فیلتنرشکن تحمیل می کنند؟

🔽صولت مرتضوی وزیر کار با بیان اینکه بومی‌گزینی در پتروشیمی‌ها خصوصا در مدیران باید انجام شود گفته: “درد‌آور است که اعضای هیئت‌مدیره پتروشیمی پروازی باشد. گاهی جلسات هیئت‌مدیره هم در تهران تشکیل می‌شود. معنی ندارد شرکت پتروشیمی در تهران دفتر داشته باشد. غیر از دفتر فروش باید تمام دفاتر را تعطیل کرد. پرداخت مالیات و ارزش افزوده هم باید به محل کارخانه‌ها منتقل شود نه تهران.” باید دید با توجه به اینکه زیرمجموعه های وزارت کار نیز سهامدار برخی پتروشیمی ها در عسلویه می باشند، این حرفهای وزیر عملیاتی خواهد شد یا در حد گلایه باقی می ماند؟

🔽شنیده می شود اخیرا مقدار قابل توجهی دلار و سکه از منزل یک پزشک در استان سرقت شده است. مدیرکل امور مالیاتی بوشهر نیز به تازگی در نشست خبری با بیان اینکه بیشترین فرار مالیاتی مربوط به پزشکان بوده، گفته: گزارش هایی مبنی بر ارتباط برخی پزشکان با بازار ارز و فعالیت با صرافی ها داشته ایم که در پرونده مالیاتی آنها ضبط و مورد بررسی قرار می گیرد.

🔽یکی از تصمیمات فراموش شده سفر نخست ریاست جمهوری به استان درباره احداث شبکه انتقال آب سد خاییز به اراضی کشاورزی اهرم می باشد. با توجه به حضور رییس جمهوری در نخلستان های اهرم و وعده وی در این خصوص، فعالان کشاورزی این شهر نسبت به اجرا نشدن این مهم گلایه مند هستند.

🔽 دانش آموزان پشت کنکوری از مشکلات سامانه ترمیم معدل گلایه کرده و با اشاره به اینکه خیلی ها نتوانستند اصلاحات لازم را برای ترمیم معدل خود انجام دهند، می گویند: با توجه به اینکه کنکور با شرط معدل انجام می شود، در پی اختلال در سامانه و پایان فروردین که آخرین مهلت آن بود، فرصت بسیاری از دانش آموزان ازبین رفت.

🔽شنیده می شود در پی اقدام فردی برای زیرگرفتن شهردار چاه مبارک عسلویه، رستمی شهردار این شهر درخواست استعفایش را به شورای شهر اعلام کرد، اما مورد پذیرش واقع نشد. گویا شهرداری، احداث دیوار از سوی این شهروند را غیرمجاز دانسته و نسبت به تخریب آن اقدام کرده بود که منجر به این حواشی شده است.

🔽آمار ثبت احوال استان بوشهر نشان می دهد بیشترین ولادت نوزادان استان در شهریور و کمترین در اردیبهشت ماه می باشد.

🔽 اقبال هم استانی ها به کالابرگ الکترونیکی کم بوده است. بررسی ها نشان می دهد حدود ۱۵ هزار تراکنش در قالب طرح کالابرگ الکترونیکی از ابتدای آغاز طرح در استان رخ داده که نشان از اقبال کم مردم به کالابرگ الکترونیکی دارد، به عبارتی تقاضای بیشتر یارانه بگیران دریافت نقدی می باشد.

🔽 افزایش حدود ۲۵ برابری حق بیمه تأمین اجتماعی برای کارگران ساختمانی هرچند برای تحت پوشش قرار دادن کارگران اجرا می شود، اما در سمت مقابل فعالان صنعت ساختمان معتقد هستند با این مصوبه ساخت‌ وساز خصوصا در شهرهای کوچک شدیدا کاهش می یابد و حتی کارگران کاری نخواهند داشت که برای آن بیمه شوند. آنها می گویند: افزایش قابل ‌توجه هزینه بیمه در کنار افزایش چند برابری مصالح ساختمانی، رشد هزینه‌های نظام‌ مهندسی، پروانه ساختمانی و غیره تاثیر خود را روی نرخ تمام شده ساخت و ساز نیز می گذارد.

🔽 هزینه تمام شده واحدهای طرح نهضت مسکن گرفتار روند تصاعدی تورم شده است. تازه ترین برآوردهای کارشناسان وزارت راه و انبوه‌سازان حکایت از آن دارد که ساخت هر مترمربع، ۱۰ میلیون تومان آب می خورد، در حالی ‌که در شروع ثبت نام قیمت پایه ۴٫۵ میلیون اعلام ‌شده بود. با توجه به قیمت ساخت و متراژ خانه‌ها که بین ۷۵ تا ۱۰۰ متر هست، پرداخت مابه‌التفاوتی که افراد باید جدا از تسهیلات برای تحویل خانه بپردازند و همچنین بازپرداخت تسهیلات، برای اغلب متقاضیان خصوصا دهک‌های پایین رقم سنگینی می باشد.

🔽 استانداری بوشهر در اطلاعیه ای، انتصاب فردی به عنوان مشاور رسانه ای را تکذیب کرده است. مسئول یک سایت اینترنتی مدتیست با انتشار خبرهای استاندار، در برخی محافل خود را مشاور وی معرفی می کند.

🔽 برخی نمایندگان مجلس پیگیر تعطیلی شنبه‌ ها به‌جای پنجشنبه‌ ها هستند. گویا این نمایندگان قصد دارند با ارائه اصلاحیه ‌ای بر لایحه دولت، تعطیلی شنبه‌ها به‌ جای پنجشنبه‌ ها را در کمیسیون اجتماعی مجلس دنبال کنند. دلیل این اقدام هماهنگی بیشتر با دیگر کشورها در فعالیت اقتصادی و علمی و … عنوان‌شده است.

🔽در آستانه برگزاری جلسه استیضاح وزیر صمت، گفته می شود در میان نمایندگان استان، تاکنون شیخ موسی احمدی نماینده جنوب استان حاضر به اعلام حمایت از عملکرد فاطمی امین شده است. وزیر صمت قرار است ۱۰ اردیبهشت در مجلس استیضاح شود.

🔽 دست آخر اینکه؛ توزیع قطره‌ چکانی در بازار ادامه دارد. گویا تولید کنندگان همچنان نگران نوسان قیمت مواد اولیه هستند، به همین دلیل کالاهای خود را قطره چکانی عرضه می ‌کنند، همین موضوع هم یکی از دلایل التهاب و افزایش قیمت در بازار است.