رد مطالبه استان درباره لایحه ته لنجی/ انتصاب یک مدیر جدید استان/ آغاز استعفاهای انتخاباتی

  • خبرنگاران در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه دیروز مدیرکل سازمان بازرسی استان از محکومیت یک مدیرکل سابق و معاونان وی خبر داد. برخی کاربران فضای مجازی با اشاره به این محکومیت نوشتند: چطور انتظار دارید چنین خبرهایی که اسامی در آن نیست توسط افکار عمومی جدی گرفته شود و برای سایر متخلفان بازدارنده باشد؟

🔽 وزارت بهداشت می ‌گوید: سالانه حدود ۱۰هزار سقط جنین به ‌صورت قانونی و به دلایل پزشکی در کشور انجام می ‌شود و البته چندین برابر این آمار به ‌صورت غیرقانونی و خارج از مراکز رسمی صورت می‌گیرد. به همین منظور در برخی استان ‌ها گروههای مردمی به نام «نَفَس» تشکیل شده که درخصوص پیشگیری از سقط‌ جنین فعالیت می ‌کنند. به ‌گفته فعالان این حوزه، اجرای موفق این طرح فرهنگی می تواند سالانه از ۳۶ هزار تا ۱۸۰هزار سقط ‌جنین در کشور پیشگیری کند.

🔽 تشکیل وزارت بازرگانی از نگاه برخی نمایندگان ۷۰۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد. گویا یکی از نکاتی که مخالفان تشکیل وزارت بازرگانی به آن تأکید دارند،  بار مالی تشکیل وزارتخانه جدید است. عمدتاً مخالفان تشکیل وزارت یا سازمان بازرگانی، نگران بی‌توجهی به تولید و رونق واردات و دخالت بیشتر دولت در اقتصاد در پی تفکیک وزارت صمت هستند. این درخواست در دولت قبل از سوی مجلس رد شد، ولی در دولت کنونی، تایید اولیه مجلسی ها را در پی داشته است.

🔽 درآمد و گردش مالی کاسبان فیلترینگ در سال بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده و ریالی هم مالیات نمی ‌دهند. یک نماینده مجلس در انتقاد از رها و بدون نظارت بودن فضای مجازی این اطلاعات را ارائه داده است. طی ماههای اخیر و به دنبال فیلتر شبکه‌های اجتماعی خارجی، مصرف فیلترشکن در کشور افزایش یافته است.

🔽 تقلای نماینده ها برای اعلام برائت از دریافت خودروهای شاسی بلند بیشتر شده است. پس از افشاگری نماینده تبریز درباره تحویل خودرو به مجلس نشین ها، برخی از نمایندگان به دنبال شفاف سازی برای عدم تحویل خودروها هستند و برخی نماینده ها از رئیس مجلس خواسته اند اسامی نماینده های تحویل گیرنده شاسی بلندها منتشر شود. چهار نماینده بوشهر هم در جریان مصاحبه خبرگزاری صداوسیما با مجلسی ها، گفته اند خودرویی دریافت نکرده اند.

🔽 از شورای شهر بوشهر نیز خبر می رسد طرح استیضاح شهردار به دلیل نداشتن حدنصاب قانونی، از دستور کار خارج شده است. گویا فقط ۴ عضو شورا برای این موضوع پای کارند، درحالی که نیاز به ۶ رای می باشد. ظاهراً طیف منتقد عملکرد شهردار امیدوار به تغییراتی در ترکیب شورا برای کسب حد نصاب جهت کنار زدن حیدری یا بازنشستگی و خروج وی از شهرداری طی ماههای آتی است.

🔽 با حکم وزیر علوم، رحمان دشتی به عنوان رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس (بوشهر) منصوب شد. دشتی، دانش‌آموخته رشته برق و عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس است که پیش از این معاون پارک علم و فناوری خلیج فارس و رئیس مرکز آموزش‌های پیشرفته دانشگاه خلیج فارس بوده است. پیش از وی، ابوالحسن رزمی نیا برای ۶ ماه رییس پارک علم و فناوری استان بود که چندی پیش از سمت خود استعفا کرد.

🔽 یک هم استانی به عنوان رئیس اجلاس «مجمع اجتماعی» شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شده است. علی بحرینی که سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در ژنو است، اخیراً رئیس نوزدهمین اجلاس «مجمع اجتماعی» شورای حقوق بشر شده است. وی اهل روستای کردوان شهرستان دشتی است و در سوابق خود سفیر ایران در اتیوپی و نماینده وزارت خارجه در ستاد حقوق بشر قوه قضاییه را داشته است.

🔽 شنیده ها حکایت از آن دارد که آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری و آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری کاندیدا خواهند شد. در دوره گذشته آیت الله صفایی بوشهری از استان فارس کاندیدا شد. قرار است در اسفندماه سالجاری به طور همزمان انتخابات مجلس دوازدهم و خبرگان ششم برگزار شود.

🔽 برخی از اعضای شورای شهر بوشهر از اطلاعیه شهرداری پس از اتفاقات رخ داده درباره حذف سایه بان های ساحلی انتقاد کرده و آن را باعث ابهامات بیشتر دانسته اند. در بخشی از این جوابیه، بدون ذکر جزییات از واگذاری کافه ها در این محل به افراد خاص سخن به میان آمده بود.

🔽 گفته می شود به دلیل تنش های شهرداری و شورای شهر عالیشهر، بودجه این شهرداری مصوب نشده و عدم پرداخت حقوق کارکنان شهرداری هم وارد دومین ماه خود شده است.

🔽 از سازمان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر هم خبر می رسد نیروهای شاغل در بخش اداری گرفتار تاخیر در پرداخت حقوق از فروردین ماه تاکنون شده اند.

🔽 پیش بینی می شود طی هفته های آتی، شاهد استعفای برخی اعضای شوراهای شهر یا مدیران استانی باشیم. براساس قانون، جهت کاندیداتوری در انتخابات مجلس، افراد مسئول باید تا ۱۹ خرداد (یعنی شش ماه قبل از ثبت نام) استعفا کنند.

🔽 خواسته استان از دولت برای برگشت لایحه ته لنجی از مجلس بی نتیجه ماند، لایحه ای که براساس یکی از مواد آن، با افزایش پلکانی تعرفه ها، بعد از ۵ سال ته لنجی برچیده و واردات مطابق قانون تجارت خواهد شد. این لایحه که با عنوان ساماندهی تجارت مرزی در زمستان گذشته به مجلس ارسال شده، هفته پیش در کمیسیون اقتصادی مصوب و برای بررسی نهایی به صحن مجلس ارسال شد.

🔽 سرانجام شورای قیمت‌گذاری، ۱۵ هزارتومان را به عنوان نرخ خرید گندم توسط دولت پس از کش‌وقوس‌های فراوان به تصویب رساند. این در حالی است که کمیسیون کشاورزی مجلس عدد منصفانه را ۱۷ هزار تومان می‌دانست و بعضی از کشاورزان قیمتی که بتواند هزینه‌های تولید را پوشش دهد ۲۰ هزار تومان یا بیشتر اعلام می ‌کردند. در این میان، بعضی کارشناسان قیمت بالا را برای گندم به ضرر کشاورزی با نگاه جامع می‌دانند و عده‌ای دیگر سرکوب قیمت را عامل کاهش سطح زیر کشت این محصول استراتژیک در سال های آینده قلمداد می ‌کنند.

🔽 دست آخر اینکه؛ چندماهی است که جنجال برای تعیین قیمت بلیت هواپیما بدون هیچ نتیجه‌ ای بالا گرفته و در این میان، چند روزی است که بلیت در مسیرهای پرتقاضا به ‌شدت کمیاب شده، از جمله پروازهای فعال در فرودگاه بوشهر شامل تهران و مشهد شامل چنین مشکلی گردیده است. انجمن شرکت‌های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری گرانفروشی و کاهش عمدی پروازها را به ‌عنوان دلایل گرانی و کمیابی بلیت رد می‌کنند؛ اما هیچ‌کدام دلیل موجهی برای توجیه این وضعیت ارائه نمی‌دهند.