هجوم گرانی در سال مهار تورم

علی ایوبی

گرانی‌ها هجوم آورده است. هرچند مرکز آمار با تغییراتی سعی در نمایش غیرشفاف آمارهای تورم داشته، اما بررسی همین آمارهای ناقص اعلامی، وضعیت پرچالشی را به تصویر می‌کشد. آمار ماهانه تورم که نشان‌دهنده سطح رشد قیمت‌ها طی فقط یک ماه است، اعداد بزرگی را در اسفند و فروردین به ثبت رسانده است.

در ماه اسفند گوشت قرمز و سفید ۱۹٫۳ درصد، آن هم فقط طی یک ماه افزایش قیمت داشته. اگر تا چند سال پیش در طول یک سال ۲۰ درصد تورم اتفاق می‌افتاد، اما امروز این رشد قیمت و تورم در بعضی بخش‌ها فقط طی یک ماه ثبت می‌شود.

تورم ۱۵٫۳ درصدی میوه و خشکبار هم نمونه دیگری از رکوردشکنی‌های ماهانه است. وقتی به تورم کل هم نگاه می‌کنیم اعداد بزرگ ۴٫۷ و ۳٫۷ درصد را به‌عنوان تورم ماهانه می‌بینیم. اعدادی که به‌عنوان تورم ماهانه اعداد قابل تأملی است.

ادبیات صدی ۳ درصد را در گذشته رباخواران در بازار رواج داده بودند. این عبارت به معنی گرفتن ۳ درصد سود ماهانه روی پول قرض‌داده‌شده بود. امروز اگر رباخواران بازاری ۳ درصد در ماه سود بگیرند ۲ درصد از تورم ماهانه عقب افتاده‌اند چراکه تورم ماهانه حدود ۵ درصد رشد داشته است. به این ترتیب اگر ۵ درصد سود ماهانه بگیرند فقط توانسته‌اند ارزش پول‌شان را حفظ کنند.

رشد عجیب تورم ماهانه در حالی گزارش می‌شود که اتفاق خاصی در اقتصاد حادث نشده است. سال قبل که تورم ماهانه ۱۲٫۵ درصدی اتفاق افتاد، علت را حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی دانستند و این رشد بالا منطقی دانسته شد، اما امسال بدون حذف ارز کالاهای اساسی و بدون آنکه اتفاق خاصی در سیاست‌های کلان رخ داده باشد، رشد ۷ درصدی تورم ماهانه خوراکی‌ها ثبت شد.

این اعداد و ارقام در حالی است که دولت باید شعار امسال که «مهار تورم، رشد تولید» است را محقق کند، اما آنچه فعلا نصیب مردم شده افزایش تورم بوده است و بعید نیست در سال پیش رو رکورد تورم در دولت مرحوم هاشمی‌رفسنجانی را که به ۴۹٫۴ درصد رسیده بود، شکسته شود.