ارزش وام ازدواج در بازار بوشهر چند؟ + اینفوگرافی

دالکی خبر: ۳۶۰ میلیون تومان همه پولی است که امسال به یک زوج به عنوان وام ازدواج پرداخت می شود، وامی که اگر زوجین با مانع تراشی بانک مواجه نشوند، باید ماهیانه ۳ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان بابت قسط آن کنار بگذارند.

به گزارش دالکی خبر؛ البته اگر سن زوج کمتر از ۲۵ سال و زوجه هم زیر ۲۳ سال باشد، وام ازدواج آنها به ۴۴۰ میلیون تومان هم می رسد. این در شرایطی است که آمارهای ثبت احوال نشان می دهد میانگین سن ازدواج برای دختران بوشهر ۲۵ و پسران ۳۰ سال است، از این رو اغلب زوجین از مبلغ بالاتر تسهیلات ازدواج بی بهره اند.

درباره اینکه وام ازدواج تا چه میزان می تواند برای ورود به دنیای تاهل کمک کند، قطعا به شرایط مختلفی بستگی دارد؛ نظیر اینکه ساکن شهرهای بزرگ باشید یا روستای کوچک، در کدام دهک اقتصادی قرار دارید و از نظر فرهنگی و اجتماعی چه زندگی ای مدنظرتان است.

در این شرایط، وام ۳۶۰ میلیونی برای یک زوج صفر کیلومتر در بوشهر که فاقد پس انداز و مسکن است به معنای کنار گذاشتن ۷۰ درصد آن برای رهن منزل است. (کف قیمت رهن در محلات متوسط بوشهر ۲۵۰ میلیون تومان است.)

از طرفی، اگر ۲۰ درصد این وام هم به عنوان یک مراسم ساده ازدواج در نظر بگیرد، برای خرید چند قلم وسایل مورد نیاز آشپزخانه بیش از ۶۰ میلیون تومان نیاز است.

به بهانه اینکه وام ازدواج تا چه اندازه می تواند در تامین وسایل اولیه موردنیاز زوجین برای شروع زندگی کمک کند، به قیمت ها در بازار نگاهی کرده ایم، با این توضیح که قطعا به دلیل نوسانات زیاد در بازار، قیمت برندهای روز دنیا بیشتر از سقف نرخ های اعلامی در اینفوگرافی است، از این رو متوسط قیمت اقلام محصولات ایرانی ملاک بوده است.

همچنین جزییات بیشتری نظیر سرویس خواب، پرده، لوازم آشپزخانه و… در این گزارش لحاظ نشده، وگرنه زوجین با این مبلغ وام ازدواج باید از خیر رهن مسکن و جشن ازدواج بگذرند!

اینفوگرافیک: فریده جعفری زاده