بازداشت های اقتصادی در استان/ حواشی خودروهای لوکس ملی‌پوشان در گمرک بوشهر/ زمزمه‌های انتخاباتی در استان

  • خبرنگاران در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ نخلداران اهرمی با اشاره به اینکه بهترین زمان رسیدن آب به نخیلات قبل از فصل رطب چینی می باشد، خواستار تسریع در رهاسازی آب سد خاییز هستند. با وجود حضور رییس جمهوری در نخیلات اهرم و تاکید بر اجرای خط انتقال سد خاییز، هنوز برای این مهم اعتباری اختصاص نیافته، از این رو قرار است آب در سطح رهاسازی و به سمت نخیلات روان شود.

🔽 در شرایطی مسئولان استانی از واگذاری رایگان زمین به خانواده های سه فرزندی در راستای افزایش جمعیت سخن می گویند که درخصوص هزینه های پس از تحویل زمین شفاف سازی نشده است. گویا به متقاضیان برخی از این زمین ها گفته شده که باید قریب ۴۰۰ میلیون تومان برای تامین زیرساخت هایی مثل برق، آب و عوارض شهرداری پرداخت کنند.

🔽 مدتی است به میزبانی استانداری، جلسات “یکشنبه های پاسخگویی” با حضور مدیران کل دستگاههای اجرایی و رسانه ها برگزار می شود. گویا قرار است برای تقویت زمینه پاسخگویی مدیران و در دسترس بودن آنها، چهارشنبه های پاسخگویی نیز به میزبانی خبرگزاری ایرنا برگزار شود.

🔽 پورات معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر از پیش بینی مشارکت ۶۰ درصدی در انتخابات مجلس در اسفندماه سخن گفته است. در انتخابات مجلس گذشته، متوسط مشارکت در استان بوشهر ۴۷ درصد بوده و در مرکز استان این میزان ۳۰ درصد شد. باید دید استانداری و به صورت کلان تر وزارت کشور چه تمهیداتی مدنظر دارد که منجر به ارتقای میزان مشارکت در انتخابات شود.

🔽 رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه برای تسهیلات خرد از جمله وام ازدواج و فرزندآوری تنها یک ضامن نیاز است، گفته: بانک ها موظفند پس از تکمیل پرونده متقاضیان، ظرف ۱۰ روز تسهیلات ازدواج را پرداخت کنند. یکی از مشکلات عمده متقاضیان اینگونه وام ها به دلیل رفتار سلیقه ای بانک ها برای ضامن می باشد که باید دید پس از تاکیدات چندباره رییس کل بانک مرکزی، این مشکل کاهش می یابد؟

🔽 معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش شیوع آسیب‌های اجتماعی میان دانش‌آموزان را نگران‌کننده دانست. باقرزاده مهمترین آسیب ها در میان دانش آموزان را کاهش تاب‌آوری، اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات، بزه، خشونت، بی‌اخلاقی فردی و اجتماعی اعلام کرده و گفته: بی‌توجهی والدین، فقر، موضوعات اقتصادی، کاهش ایمان، امید و هویت از دلایل آن است.

🔽 با وجود خودروهای لوکس وارداتی در بندر بوشهر، هیچ مرجعی در این خصوص شفاف‌سازی نکرده است. چندی قبل لیستی از خودروهای لوکس متعلق به برخی بازکنان تیم ملی بابت حضور در جام جهانی که وارد گمرک بوشهر شده منتشر گردید که حواشی زیادی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد. ابهام مهمی که در این خصوص وجود دارد و بانک مرکزی نمی‌تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد بحث منشا ارز خرید خودروهای مذکور است. اگر ارز خودروهای مورد اشاره از بازار آزاد و غیرقانونی تهیه شده باشد عملا قوانین بالادستی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مصوبات مربوط به نهادهای بالادستی دور زده شده است.

🔽 افزایش نرخ خوراک و گاز تحویلی به پتروشیمی ها، دلیل افت و ریزش بی سابقه شاخص بورس در اواسط اردیبهشت ماه بورس اعلام شده است. طبق مصوبه دولت، نرخ گاز پتروشیمی ها از ۴ هزارتومان به ازای هر مترمکعب به ۷ هزارتومان افزایش یافته است. فعالان بورس با اشاره به اینکه پتروشیمی ها سود ده ترین ها در بورس هستند، می گویند: فقط افرادی که از نامه معاون اول درباره گرانی گاز پتروشیمی ها و تغییر در هزینه آنها مطلع بوده اند، پیش ‌دستی کرده و قبل از سقوط ارزش، سهم‌هایشان را فروختند.

🔽 مرکز آمار در گزارش تورم خردادماه، بوشهر را دارای پایین ترین میزان تورم در استان ها طی ماه گذشته معرفی کرده است. طبق داده های مرکز آمار، میانگین نرخ تورم خرداد در کشور ۴۸٫۵ درصد بوده که این شاخص در بوشهر ۴۵٫۲ درصد برآورد شده است.

🔽 شهریه مدارس غیرانتفاعی هم از گرانی ها جا نمانده و در مدارس استان که اخیرا نرخ شان نهایی شده، رشد حداقل ۲۵ درصدی تا ۴۰ درصدی رقم خورده است. اگرچه برخی والدین برای فرستادن فرزندشان به مدارس غیرانتفاعی اصرار دارند و این موضوع باعث افزایش تقاضا در برخی مدارس نیز شده، ولی پیش بینی می شود به دلیل اینکه افزایش شهریه سال جدید برای برخی والدین دانش آموزان کمرشکن است، بخشی از دانش آموزان این مدارس سرازیر مراکز آموزشی دولتی شوند.

🔽 گفته می شود اخیرا ۳ کارمند یکی از دستگاههای اقتصادی استان بازداشت شده اند. گویا اتهام اولیه آنها دریافت رشوه بوده است. همچنین پسر رییس یک تشکل اقتصادی هم به دلیل برخی اتهامات بازداشت شده است.

🔽 رئیس کل دادگستری استان با اشاره به اینکه تعقیب خودروهای شوتی برای دیگر رانندگان هم حادثه ساز است، گفته: کالاهایی که از گمرک خارج شدند، نباید این مشکل را داشته باشند. از این رو پیگیر ساماندهی مشکلات ته لنجی در نشست هایی در تهران هستیم.

🔽 فرهنگ در برنامه هفتم توسعه مبهم و بلاتکلیف است. گویا فرهنگ از میان احکام این برنامه سهم پایینی نسبت به سایر حوزه‌های آن دارد. در بخش اهداف کمی برنامه عدد ۱۰۰ فیلم سینمایی به‌عنوان هدف‌ گذاری برای تولید در کشور مطرح شده است، اما از فعالیت‌های حوزه تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، کتاب، موسیقی و… سخنی به میان نیامده است.

🔽 برخی زمزمه ها حکایت از آن دارد که شاید آیت الله حسینی بوشهری به دلیل اینکه چهره ای شناخته شده در مرکز کشور می باشد، برای انتخابات دوره جدید مجلس خبرگان از تهران یا قم کاندیدا شود. درصورت اینکه چنین موضوعی رخ دهد، کاندیداتوری آیت الله صفایی بوشهری برای انتخابات مجلس خبرگان از استان بوشهر صورت می گیرد تا زمینه حضور دو هم استانی در این مسئولیت ملی فراهم شود، در ادوار گذشته نیز حجت الاسلام عبدالنبی نمازی پس از دو دوره نمایندگی بوشهر در مجلس خبرگان، برای دوره های بعدی از تهران و کاشان به این مجلس راه یافت.

🔽 این روزها حضور برخی نمایندگان مجلس در شهر و روستا و این مراسم فاتحه و آن دورهمی روند صعودی گرفته است. این نمایندگان در همین دیدارها قول های ریز و درشتی از آسفالت جاده تا احداث چمن ورزشی می دهند که بررسی ها نشان می دهد عمدتا بدون پشتوانه مالی و اجرایی می باشد. به نظر می رسد استانداری باید مدیران دستگاههای اجرایی را از وارد شدن به بازی وعده ها توسط برخی نمایندگان یا کاندیداها منع کند.

🔽 برخی مراکز درمانی طرف قرارداد بوشهر خصوصا دندانپزشکی ها از ادامه همکاری با بیمه های تکمیلی سرباز زده اند. متصدیان این مراکز می گویند بیمه های تکمیلی برای عقد یا تمدید قرارداد درخواست تخفیف دارند که قبول آن با توجه به افزایش قیمت‌ مواد مصرفی سخت است.

🔽 وزارت کار استان های بوشهر و هرمزگان را صدرنشینان انجام تعهد اشغال طی سال گذشته اعلام کرده است. مسئولان استانی گفته اند: سال گذشته ۲۱ هزار تعهد اشتغال استان اجرایی شده و امسال هم برای جذب ۳۰هزار جویای کار برنامه ریزی شده است.

🔽 دست آخر اینکه؛ عابر بانک ‌ها باز هم شلوغ شده است. اختلال در کارت به کارت اینترنتی از جمله عدم دریافت رمز یکبارمصرف در برخی ساعت های شبانه روز، دلیل این شلوغی است.