اعتراض سه فرزندی ها به راه و شهرساری استان/ نرخ جدید نان در بوشهر/ احتمال تعطیلی ادارات

  • خبرنگاران در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ با توجه به پیش بینی های هواشناسی مبنی بر تشدید گرما در مردادماه، احتمال تعطیلی ادارات در برخی روزهای کاری وجود دارد، مشابه تصمیمی که چهارشنبه گدشته در استان بوشهر اجرایی شد. سخنگوی صنعت برق هم گرمای هفته گذشته را طی یک دهه اخیر بی سابقه دانسته و از رکورد زدن مصرف برق سخن گفته و اظهار کرده: گرما ادامه‌دار باشد ممکن است درخواست تعطیلی ادارات را بدهیم.

🔽 گمرک ایران در نامه ای، بوشهر را به عنوان گمرک تخصصی ترخیص تلفن همراه و لوازم جانبی آن معرفی کرده است. مدیرکل گمرک بوشهر در این خصوص گفته: با راه اندازی این گمرک تخصصی در بوشهر، بازرگانان و تجار می توانند از خدمات ریجستری، ترخیص تلفن همراه و لوازم جانبی آن که قبلا در فرودگاه امام تهران انجام می شد بهره برده و همچنین با تحقق این امر زمینه اشتغال جوانان هم استانی در فعالیت تخصصی این حوزه تجاری فراهم خواهد شد.

🔽 گفته می شود در مزایده شهرداری برای رستوران رافائل بوشهر، برنده آن نرخ اجاره ماهیانه ۱۲۳ میلیون تومانی داده است. جالب اینکه نرخ کارشناسی شهرداری در مزایده این رستوران ۲۵ میلیون تومان بود.

🔽 یک گناوه ای معاون اجرایی باشگاه استقلال تهران شده است. نصرالله خواجه گیری که سابقه سرپرستی تیم پرسپولیس گناوه را داشته، قبل از این قائم مقام مدیران باشگاههای شمس آذر قزوین و بادران تهران هم بوده است.

🔽 شنیده می شود غلامحسین کرمی نماینده دشتی و تنگستان با تمایل چند تن از نزدیکان و بستگانش برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس آینده و رقابت با وی مواجه شده است. با توجه به موضع انتقادی آنها نسبت به نماینده، درصورت ورودشان به صحنه انتخابات، برای نماینده چالش زا محسوب می شود.

🔽 شنیده ها از افزایش قیمت نان در استان بوشهر تا پایان تیرماه حکایت دارد. گویا نرخ پیشنهادی برای نان لواش به عنوان پرمصرف ترین نان، از ۴۰۰ به ۵۳۰ تومان مطرح شده است.

🔽 شهرک ساحلی در ۴ استان جنوبی از جمله بوشهر احداث می‌شود. جعفری، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح هدایت جمعیت به سمت جنوب، گفت: ۲۷ نقطه با مساحت ۱۰ هزار هکتار شامل ۳ نقطه در خوزستان، ۵ نقطه در بوشهر، ۱۱ نقطه در هرمزگان و ۸ نقطه در سیستان و بلوچستان احداث خواهد شد.

🔽 مشمولان قانون سه فرزندی در استان بوشهر بابت هزینه بالای آماده سازی زمین های اختصاص یافته به آنها معترضند. اخیرا سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه زمین برای متقاضیان قانون جوانی جمعیت رایگان است، تصریح کرده: برای آماده سازی آن به طور میانگین ۲۰۰ میلیون تومان طی ۸ سال دریافت می شود. اما به عنوان مثال برای متقاضیان زمین های مذکور در عالیشهر بوشهر اقساطی پیش بینی شده که رقم نهایی به ۴۰۰ میلیون تومان می رسد، یعنی دو برابر رقم اعلامی در کشور. متقضایان انتظار دارند استانداری یا دستگاههای نظارتی به این گرانی ورود کند.

🔽 برخی هم استانی ها از دریافت مجدد هزینه ثبت اثرانگشت و تایید کارت ملی هوشمند در دفاتر پیشخوان گلایه مند هستند و می گویند: قبلا این هزینه به همراه تعرفه پستی در فیش هایی پرداخت شده، اما برای دریافت این کارت به دفاتر پیشخوان فراخوانده می شوند و مجددا ۴ هزارتومان بابت تایید کارت دریافت می شود.

🔽 مزایده کیوسک های شهر بوشهر همچنان حاشیه ساز است. شاغلان در این فضا نسبت به بیکاری شان و نامشخص بودن هزینه ۶۰ تا ۱۰۰ میلیونی که برای سازه کیوسک خود با سفارش شهرداری صرف کرده اند ابهام دارند. برخی نیز درباره ارقام پیشنهادی مزایده برای برخی کیوسک ها که اجاره ۸ میلیون تا حتی ۲۳ میلیون تومانی هم دارد با تردید مواجه اند که با مشاغلی نظیر تنقلات فروشی، روزنامه فروشی و گلفروشی چنین ارقامی به دست نمی آید و برای مستاجران جدید مشکل ساز خواهد شد.

🔽 با گذشت یکسال از خبر استاندار بوشهر درباره تصویب ۱۳۷۷ میلیارد تومان از محل مسئولیت های اجتماعی صنعت نفت به بوشهر، تحقق آن پایین و در حد یک چهارم بوده است. برخی معتقدند اصرار نماینده جنوب استان در مجلس مبنی بر اختصاص این اعتبارات به حوزه انتخابات و از سویی تاکید استانداری بر تصمیم گیری پیرامون این اعتبار در شورای برنامه ریزی استان باعث معطل ماندن اختصاص بخش عمده این ارقام طی یکسال اخیر بوده است.

🔽 با حضور پروین خوشبخت عضو علی البدل شورای شهر بوشهر در عمارت امیریه، ترکیب بانوان این شورا به ۴ نفر رسیده است. خبر می رسد آنها برای حضور دو بانو در هیات رییسه جدید شورا مصمم هستند. گویا شهناز پولادی هم برای ریاست شورا ابراز تمایل کرده است. انتخابات سال سوم شورای شهر بوشهر در اوایل مردادماه برگزار خواهد شد.

🔽 در شرایطی افتتاح سد چمشیر گچساران در برنامه سفر رییس جمهوری به کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته که تاکنون مسئولان استان بوشهر درباره حقابه اراضی کشاورزی شمال استان از این سد اظهارنظری نکرده اند.

🔽 مهدی طارمی که اخیرا باشگاه فوتبال خود به نام “شهریار” را در بوشهر ایجاد کرده، “علی بهشتیان” را به عنوان مدیر آن معرفی کرده است. بهشتیان در دوره مدیریت شاهین توسط علی نعمتی، سرمربی تیم جوانان شاهین بود.

🔽 اظهارات نخست وزیر عراق مبنی بر عرضه نفت به ایران در ازای بدهی گازی صادراتی، با انتقادات برخی کارشناسان مواجه شده که آن را خلاف دیپلماسی عزت می دانند و می گویند دولت نباید زیربار این تصمیم برود، چرا که ایران به دلیل تحریم ها، برای فروش نفت خود با محدودیت هایی مواجه است. قبلا قرار بود عراق در قبال بدهی‌اش به ایران غذا و دارو ارسال کند، اما امریکا حتی اجازه‌ این کار را هم نداده و  السودانی از طرح تهاتر نفت و گاز دو کشور به دلیل تحریم‌ها خبر داده است .

🔽 واردات برنج همچنان ممنوع است. ماجرا از این قرار است که انجمن واردکنندگان برنج درخواست لغو ممنوعیت واردات یا کاهش مدت زمان آن را از چهار ماه به دوماه داده که معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به این درخواست طی نامه‌ای از وزارت کشاورزی خواسته اقدامات لازم پیرامون آن انجام پذیرد. اما وزارت کشاورزی به دلیل آغاز برداشت برنج داخلی با واردات مخالف است.

🔽 مسیر سخت دریافت مجوز کسب‌ و کار، همواره یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصاد ایران شناخته می‌شود. حالا و در شرایطی که دولت سیزدهم همواره از تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار به‌عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای خود یاد کرده است، درگاه ملی مجوزها با انتشار فهرستی از ۲۵ کسب‌ و کار، اعلام کرد که علاقه‌مندان ورود به این کسب ‌و کارها نمی‌توانند برای شروع فعالیت مجوز قانونی دریافت کنند. از جمله می‌توان به گشایش هتل، معدن، آموزشگاه زبان، مدرسه، دانشگاه غیردولتی، کانون آگهی تبلیغاتی، شهرک گلخانه‌ای و ساخت‌وساز خارج از شهر اشاره کرد.

🔽 تعیین نرخ تاکسی های بوشهر در دستور کار شورای شهر قرار دارد. گویا در لایحه بین ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش پیشنهاد شده است.

🔽 استاندار بوشهر گفته: فردی سودجو به زمینی در محله تنگک بوشهر که در مالکیت ستاد اجرایی امام بوده دست اندازی کرده و به صورت قطعه بندی در حال فروش به مردم بوده است. محمدی زاده افزود: کارمندی از ستاد اجرایی نیز با وی همکاری می کرده که توسط دستگاه امنیتی شناسایی شده است.

🔽 از کالا‌برگ الکترونیکی استقبال نشده است، طوری که بالاترین تراکنش روزانه در استان بوشهر ۲۰۰ مورد می باشد. جذابیت پول نقد از دلایل استقبال نکردن مردم از این طرح است.

🔽 با توجه به رد شدن برنده مزایده پسماند منطقه یک شهرداری بوشهر، از هفته گذشته تجهیزات و نیروهای شهرداری عهده دار این موضوع شده اند. همچنین مقرر شده پرداخت حقوق این نیروها با واسطه سازمان همیاری شهرداری ها تا زمان انتخاب پیمانکار جدید صورت بگیرد که مبلغ ماهیانه آن ۳٫۴ میلیارد تومان است.

🔽 عضو هیأت مدیره اتاق ایران و قطر گفت: «حداقل در پنج سال اخیر هیچ سرمایه‌گذاری از سمت قطر در ایران انجام نشده است. در ۶ ماه اخیر گروه‌های مختلفی از قطر به ایران آمده‌اند و گفته شد که قرار است در ایران از جمله بندر بوشهر سرمایه‌گذاری کنند. در حالی‌که تاکنون حتی یک ریال هم سرمایه‌گذاری نشده است.»

🔽 دست آخر اینکه؛ چند بانک خصوصی در آستانه ادغام می باشند. هنوز اسامی این بانک ها نهایی نشده، ولی این تصمیم برای رفع ناترازی بانک ها اتخاذ شده است.