شنیدنی های هفتگی

از انتصابات جدید تا زمزمه های انتخاباتی استان

  • خبرنگاران  در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ خرید بلیط پروازهای بوشهر به تهران و بالعکس دشوارتر از گذشته شده، طوری که در سایت های فروش، اغلب روزها اعلام می شود ظرفیت پروازها تکمیل شده است. نکته قابل توجه دیگر اینکه عملاً تا پایان مهرماه سالجاری که امکان سفارش بلیط هواپیما فراهم است، پروازهای صبح بوشهر-تهران و بالعکس با گزینه تکمیل ظرفیت مواجه است و صرفاً باید پروازهای عصر یا شب را انتخاب کرد!

🔽 قرار است همزمان با هفته دولت، فاز ۱۲ پارس جنوبی به بهره برداری برسد. این آخرین فاز در دست توسعه بخش ایرانی پارس جنوبی می باشد که سالها بین پیمانکاران چین یا توتال دست به دست شد و نهایتاً توسط متخصصان نفت و گاز پارس بخش نخست آن وارد مرحله تولید گاز شود.

🔽 مخبر، معاون اول رییس جمهور برای حضور در مراسم ۱۲ شهریور سالروز شهادت رئیسعلی دلواری به دلوار سفر خواهد کرد.

🔽 با خبر شدیم در پیش ثبت نام انتخابات مجلس دوازدهم، هر چهار نماینده استان نام نویسی کرده اند. از نمایندگان پیشین هم سیدمحمدمهدی پورفاطمی، غلامعلی میگلی نژاد، سیدمهدی موسوی نژاد و سکینه الماسی در بین ثبت نام کنندگان دیده می شوند.

🔽 رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس از حقوق ‌های نجومی گفت: وزارت خانه‌های نفت و بهداشت و برخی از بانک‌ها بیشترین پرداخت‌های غیرمتعارف و نجومی را داشته اند. وی اظهار کرد: البته وزارت نفت مصوبه‌ای از شورای امنیت ملی برای افزایش سقف پرداختی به کارکنان عملیاتی اخذ کرده بود، امّا چون در مجلس به تصویب نرسیده بود، نمی‌توانستیم به آن استناد کنیم.

🔽 ماجرای کپی پیام های روز خبرنگار توسط برخی مدیران تکرار شد، طوری که برخی متن های منتشر شده به این مناسبت بعضاً کپی از مدیران استان های دیگر یا ترکیبی از متن های دیگر بوده است. به نظر می رسد در این مجموعه ها، مدیر دستگاه یا مسئول روابط عمومی توان نوشتن دو خط پیام در مناسبت های مربوطه را ندارند.

🔽 در میان نمایندگان بوشهر، تنها نماینده دشتستان نسبت به برکناری معاون سیاسی وزارت کشور واکنش منفی نشان داده و در توئیتی نوشت: «برکناری معاون وزیر به خاطر یک نامه، اشتباه است.» در پی نامه نگاری چندی پیش معاون وزیر با استانداری ها برای عدم همراهی فرمانداران و بخشداران با نمایندگان مجلس به دلیل شائبه های انتخاباتی در سال پایانی مجلس، رییس مجلس و برخی نمایندگان شدیداً به این ماجرا واکنش نشان داده و خواستار تغییر وی شدند، نهایتاً وزیر کشور برای پیشگیری از استیضاح خود، دست به تغییر معاون سیاسی اش زد.

🔽 برخی خانواده ها از اینکه فرزندشان بخاطر تولد در روزهای نخست مهرماه، ثبت نام شان در کلاس اول به سال آینده موکول شده، با امّا و اگرهای زیادی مواجه اند. به گفته آنها، پارسال تبصره ماده ۲۹ برای نام نویسی کودکان متولد نیمه اول مهر از سوی وزارت آموزش و پرورش صادر شد تا این اختلاف سنی چند روزه به تاخیر یکساله در شروع رسمی تحصیل منجر نشود، اما امسال لغو گردیده است. ظاهراً مسئولان آموزش و پرورش هم این تبصره را موقتی اعلام می کنند و می گویند: اجرای آن مشکلاتی از نظر تراکم در پایه اول برخی مدارس دولتی پیش آورد و لغو شد.

🔽 درخواست برای قسط بندی مالیات بیشتر شده که ناشی از شرایط رکودی حاکم بر بازار می باشد. درآمد مالیاتی از منابع درآمدی مهم در کشورهای توسعه یافته می باشد، امّا این مهم نیازمند رشد و رونق اقتصادی است که در ایران شرایط کافی آن فعلاً وجود ندارد.

🔽 با گذشت حدود پنج ماه از سال، اتحادیه تعمیرکاران خودرو لیست دستمزد و نرخ اجناس به روز ندارند. این مشکل باعث نرخ های سلیقه‌ای برای خدمات تعمیر و تعویض قطعات خودرو در بوشهر شده است.

🔽 سازمان تامین اجتماعی نسبت به پیامک های جعلی به بیمه شدگان هشدار داده و از مردم درخواست کرده مراقب ارسال پیامک‌های جعلی و درخواست اطلاعات شخصی توسط افراد سودجو باشند.

🔽 وزیر بهداشت با بیان اینکه خدمات بستری و سرپایی سه دهک اول جامعه در مراکز و بیمارستان‌های دولتی رایگان شده، گفت: این موضوع در استان های بوشهر، گلستان و زنجان کلید خورده است. عین‌اللهی تعیین افراد مشمول دهک‌های درآمدی یک تا سه را وظیفه وزارت رفاه دانست.

🔽 احمد ادریسی از فعالان باتجربه عرصه رسانه به عنوان سرپرست جدید خبرگزاری ایسنا در استان بوشهر منصوب شده است. پیش از این مژده پاینده این مسئولیت را برعهده داشت که اکنون به عنوان رئیس اداره فرهنگ، هنر و رسانه جهاد دانشگاهی استان بوشهر منصوب شده است.

🔽 استاندار بوشهر گفته: ازدواج مجدد زنان مطلقه و خودسرپرست یکی از رویکردهای جوانی جمعیت می باشد که با کمک گروه‌های باتجربه مردمی، تاکنون ۷۰ نفر از این افراد در استان بوشهر ازدواج کرده اند.

🔽 عمار شهنیایی رئیس دادگستری شهرستان جم به سمت دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان بوشهر منصوب شد. وی جایگزین علی حسن پور دادستان سابق مرکز استان می شود که بیش از یک دهه در این سمت حضور داشت.

🔽 قرار است دانشگاه پیام نور در دانشگاه فنی و حرفه ای ادغام شود. این اقدام در راستای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور توسط وزارت علوم کلید خورده و قرار است ساختمان این دانشگاه در شهرهایی که از پیام نور استقبال نشده، به دانشگاه فنی و حرفه ای استان واگذار شود تا در زمینه آموزش های مهارتی فعال شود.

🔽 با اعلام رتبه های برتر کنکور سراسری سالجاری، همچنان استان بوشهر در میان برترین ها غیبت دارد. نکته دیگر اینکه در ارزیابی صورت گرفته، مشخص شد: تنها ۳ نفر از ۴۰ نفر برتر کنکور در مدارس دولتی درس خوانده ‌اند که از نبود عدالت تحصیلی در کشور و بی توجهی به کیفیت مدارس دولتی حکایت دارد.

🔽 شنیده می شود اختلاف رییس شورای شهر و شهردار شبانکاره حاشیه ساز شده است. ظاهراً رییس شورا با این توجیه که پروژه آسفالت در گذرهایی در حال اجراست که جزو مصوبات شورای شهر نبوده، دستور توقف پروژه را می دهد، از سویی شهردار نیز با هماهنگی نیروی انتظامی، پروژه را مجدداً شروع کرده است.

🔽 قیمت نان‌های صنعتی و فانتزی در حال افزایش است. سال گذشته با آزادسازی قیمت آرد، رشد قیمت این نان ها سرعت گرفت و برای دومین بار نیز درحال تجربه تغییر قیمت می باشد.

🔽 کمبود شیر خشک در داروخانه ها برای مادران دارای نوزاد مشکل ساز شده، با این حال مسئولان مربوطه می گویند: فعلاً از شیرهای خشک جایگزین استفاده شود تا کمبود برخی نشان های خارجی شیرخشک رفع گردد. برخی معتقدند این رفتار برای افزایش قیمت این محصول می باشد.

🔽 شنیده می شود اقداماتی برای افزایش مبلغ جریمه‌ های رانندگی در حال انجام است. به گفته مدافعان این تصمیم، وضعیت تورمی در کشور کار را به جایی رسانده که مبالغ قبوض جریمه، بازدارندگی حداقلی خود را از دست داده‌ و همین موضوع هم یکی از دلایل افزایش تصادفات جاده ای ارزیابی می شود.

🔽 نرخ اتوبوس ها از بوشهر به شلمچه رشد بیش از دو برابری تجربه کرده است. انجمن صنفی حمل و نقل دلیل این نرخ گذاری را برگشت خالی از مسافر اتوبوس ها از مرز می دانند.

🔽 دست آخر اینکه مشترکان برق در استان بوشهر پیرامون اضافه شدن گزینه بدهی در قبوض جدید که بعضاً یک سوم مبلغ برق مصرفی این دوره است ابهام دارند و می گویند: این اتفاق در شرایطی می باشد که قبض دوره قبل را پرداخت کرده اند. پیگیری های «خلیج فارس» نشان می دهد این مبلغ مربوط به اضافه مصرف سوخت نیروگاه‌های برق در زمستان می ‌باشد که شرکت توانیر در قبوض مشترکان کشور اعمال کرده است.