شنیدنی های هفتگی

از طرح واگذاری سواحل جنوب به استان های بدون دریا تا سرقت مرگبار از خط انتقال گاز عسلویه

  • خبرنگاران در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ در شرایطی فوتبال بوشهر از روزهای اوج فاصله گرفته و در قهقرا به سر می برد، هیات فوتبال نیز در قبال این شرایط و واگذاری امتیاز تیم های مطرح منفعل عمل می کند. بسیاری از فوتبالی ها امیدوارند با توجه به اینکه زمستان امسال انتخابات ریاست هیات فوتبال برگزار خواهد شد، چهره ای توانمند سکان دار این هیات شود تا برای بازگشت رونق به فوتبال استان اقداماتی انجام شود.

🔽 براساس اعلام وزارت کشور، بوشهر دارای بیشترین پروژه در هفته دولت امسال بوده است. هرمزگان و خراسان جنوبی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. همچنین استان‌های اصفهان، البرز و قزوین کمترین پروژه افتتاح شده در این هفته را به خود اختصاص دادند.

🔽 باشگاه استقلال امیدوار است بدون پرداخت حق رشد به علی نعمتی مدیر باشگاه شاهین بوشهر، پنجره نقل و انتقالات آن باز شود. استقلال معتقد است با توجه به اینکه باشگاه شاهین بوشهر منحل شده، باشگاه فعلی (شاهین ۱۳۲۹) با شاهین بوشهری که در لیگ برتر حضور داشته، متفاوت است و نباید پولی را به طرف بوشهری پرداخت کند. ظاهراً استقلال در این پرونده باید حدود ۳هزار یورو (بابت محمد محبی)+ ۱۰هزار درهم (بابت مهدی قائدی) پرداخت کند. گفته می شود علی خطیر مدیر فعلی استقلال تهران قبل از عهده دار شدن این سمت، وکیل پرونده دادخواهی شاهین علیه استقلالی ها بوده و به جزییات پرونده آشنا است.

🔽 بوشهری ها از پروسه طولانی و فرسایشی خرید لاستیک دولتی گلایه دارند. با توجه به فاصله قیمتی معنادار لاستیک خارجی در بازار و نرخ دولتی آن، تمایل برای خرید لاستیک ایرانی بیشتر از قبل شده است. با این حال مدتی است ثبت نام برای خرید لاستیک دولتی دشوار شده است.

🔽 استاندار فارس گفته: امیدواریم کلنگ آزادراه شیراز-بوشهر در سفر دوم ریاست جمهوری که مهرماه خواهد بود به زمین بخورد.

🔽 مسابقه آمادگی جسمانی بانوان کارمند بوشهر در هفته دولت که با حضور ۲۶ اداره، حاشیه برانگیز شده است. گویا معرفی تیم اداره ورزش استان به عنوان قهرمان با اعتراض اغلب تیم ها مواجه شده که معتقد بودند چون میزبانی داشته و داوران نیز زیرنظر این اداره هستند، برای تعیین برنده اعمال نظر شده است.

🔽 نشست وزیر ارشاد با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان بوشهر ساعت ۱۶:۳۰ امروز (شنبه) در سالن کوثر استانداری برگزار می شود. محمدمهدی اسماعیلی برای سخنرانی در یادواره سالگرد شهادت رئیسعلی دلواری به استان سفر می کند.

🔽 با وجود خبرهای اولیه درباره اضافه شدن ۴۰ نماینده به مجلس که یک نفر سهم استان بوشهر است، اما گویا این طرح هنوز در نوبت بررسی صحن علنی می باشد. با این شرایط درخصوص رسیدن چنین طرحی به انتخابات مجلس آینده ابهام وجود دارد.

🔽 گفته می شود وزارت راه و شهرسازی قصد واگذاری سواحل جنوب به استان های فاقد دریا دارد. بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح احداث ۲۷ شهرک در نوار ساحل جنوب کشور با هدف توسعه اقتصاد دریا محور گفت: ۲۷ استان فاقد ساحل داریم که معین چهار استان ساحلی جنوب کشور خواهند بود. وی افزود: شهرک ها را برای برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری به مدیریت استان‌ها واگذار خواهیم کرد. وی افزود: این طرح استان‌های فاقد دریا مانند فارس و اصفهان را با استان‌هایی مانند بوشهر، سیستان بلوچستان، خوزستان و هرمزگان مرتبط می‌سازد و ۲۷ استان فاقد ساحل، معین این چهار استان خواهند بود که برای برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری به مدیریت استان‌ها واگذار خواهیم کرد.

🔽 استاندار بوشهر گفته: اخیراً تعدادی از نیروهای بومی که برای فعالیت به پارس جنوبی معرفی شده، قادر به ادامه کار نبوده و برگشته اند.

🔽 در حاشیه جشنواره شهید رجایی و اعلام دستگاه های اجرایی برتر استان، چند تن از اعضای تعاونی مسکن بازنشستگان پایگاه هوایی ارتش نسبت به عدم پیگیری مشکلات و خواسته های شان طی چندسال گذشته گلایه مند بودند. اعتراض این افراد همزمان با شروع سخنرانی نماینده ولی فقیه در استان بود که آیت الله صفایی از مسئولان حاضر خواست صحبت های آنها را شنیده و نسبت به رفع مشکل شان اقدام شود. در ادامه معاون عمرانی استاندار و فرماندار بوشهر با نماینده معترضان به گفتگو پرداختند.

🔽 به استناد یک آمار، نسبت به افزایش تعداد اتباع خارجی در کشور هشدار داده شده است. گویا براساس آمار‌های غیر رسمی، از ۳۰۰ زایمان و تولد در بیمارستان شهرستان کوار که جنوب استان فارس، فقط ۳ زایمان ایرانی بوده و مابقی زایمان‌ها توسط افاغنه بوده است.

🔽 نمایندگان در آستانه انتخابات بودجه صداوسیما را افزایش دادند. این تصمیم در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه انجام شده است. گویا قرار است امسال نامزدهای تاییدصلاحیت شده مجلس برای نخستین بار فرصت حضور تبلیغاتی در رادیو و تلویزیون استان ها داشته باشند.

🔽 قرار است ۵ هزار خودروی رسوبی در گمرک و اموال تملیکی تا پایان شهریورماه به مزایده گذاشته ‌شود. در این بین خودروهای پورشه ‌ای که چند سال در گمرک مانده با پلاک ‌گذاری ملی عرضه و به مزایده گذاشته خواهند شد.

🔽 گندم کاران امیدوارند وعده جدید برای پرداخت مطالبات آنها تا نیمه شهریور عملی شود تا ضمن پرداخت بدهی های شان، برای تولید در سال آبی جدید نیز انگیزه داشته باشند.

🔽 حادثه مرگبار رانندگی در اتوبان امام علی بوشهر که یک کشته و چهار مجروح داشت، یک هفته بعد از هشدار رییس کل دادگستری استان به شورا و شهرداری برای ایمن سازی این محور بوده است.

🔽 سرقت از خط انتقال گاز عسلویه، ۲ قربانی داشت. گویا سحرگاه دوشنبه هفته پیش دو سارق خط لوله انتقال گاز از عسلویه به پالایشگاه بندرعباس در حوالی بندرخمیر را با انگیزه سرقت سوراخ کرده بودند که ناگهان انفجار مهیبی رخ داد. شدت این انفجار به حدی بود که هر دو نفر همراه با خودروی پرایدشان در آتش سوختند.

🔽پرستارانی که با قراردادهای موقت در ایام کرونا در بیمارستان ها شاغل شده و بعد از فروکش کردن بیماری، بیکار و خانه نشین شدند، امیدوارند بالاخره پس از چند مرحله تعویق در برگزاری آزمون استخدامی، وعده آخر که ۲۱ مهر اعلام شده محقق شود. سهمیه استان بوشهر نیز در این آزمون حدود ۱۸۰ نفر می باشد.

🔽 توزیع واکسن آنفلوانزا در بوشهر هنوز آغاز نشده است. با توجه به اینکه متقاضیان (خصوصاً بیماران خاص) باید در فاصله مناسبی تا رسیدن فصل پاییز نسبت به تزریق واکسن آنفلوانزا اقدام کنند، داروخانه های بوشهر از زمان توزیع آن ابراز بی اطلاعی می کنند.

🔽 کف قیمت انجام پایان نامه کارشناسی ارشد در بوشهر ۱۵۰ میلیون تومان می باشد. در این بین برخی دانشجویان با وجود گلایه از نصف و نیمه ماندن سفارش یا عدم رضایت از کیفیت آن، اما به دلیل قانونی نبودن این رویه، بعضاً با وجود پرداخت مبالغی، پیگیر شکایت نمی شوند.

🔽 دست آخر اینکه؛ افزایش وام ساخت مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان شامل پروژه های خودمالک نمی شود. براساس اعلام بانک مرکزی، این افزایش صرفاً شامل پروژه های حمایتی نهضت مسکن در شهرها می شود که زمین آن توسط دولت تامین شده باشد.