سرپیچی بانک‌ها از پرداخت وام بدون ضامن

دالکی خبر: اگرچه قرار بود شرط ضامن برای وام‌های خرد حذف شود؛ اما هنوز به‌جز یکی، دو بانک که برای مشتریان معتبر و تضمین شده، شرط ضامن را با ارائه چک و سفته تعویض کرده‌اند، مابقی بانک‌ها همچنان شرایط سختگیرانه‌ای برای ضامن و حتی اعطای وام دارند.

به گزارش دالکی خبر به نقل از ایسنا؛ بررسی‌ها حاکی از این است که در شرایط فعلی، در بانک ملی امکان دریافت وام تا ۱۰۰میلیون تومانی بدون ضامن فقط برای شاغلان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران دارای رتبه اعتباری A، B و C در آن دسته از دستگاه‌های دولتی، عمومی و شرکت‌های معتبر خصوصی فراهم است که با بانک تفاهمنامه امضا کرده باشند؛ اما سایر افراد برای دریافت وام باید طبق رویه معمول بانک اقدام کنند.

در بانک ملت هم شرایط برای دریافت وام اندکی تسهیل شده، به‌خصوص که این بانک از مدت‌ها پیش فرایند درخواست وام و تکمیل پرونده را اینترنتی کرده و کار نسبت به قبل آسان شده است. البته در این بانک هم دریافت وام بدون ضامن با چیزی که در تصورعامه مردم است، تفاوت دارد و فقط کارکنان شرکت‌های معتبر که با بانک تفاهمنامه امضا کرده‌اند و شرکت کل تضمین بازپرداخت وام را تقبل می‌کند، امکان دریافت تسهیلات بدون ضامن دارند. مابقی افراد، حتی اگر از سوی شرکت معتبر و طرف قرارداد بانک معرفی شوند، حداقل باید یک ضامن موردقبول داشته باشند.

به‌جز بانک ملی و ملت که با شرایط خاص به برخی افراد وام بدون ضامن می‌دهند، در مابقی بانک‌ها خبری از این تسهیلات نیست و حتماً باید ضامن مورد تأیید بانک تأمین شود.

در بانک تجارت، تنها راه گرفتن وام خرد (به‌غیراز تسهیلات تکلیفی مانند ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن) طرح حامی بانک تجارت است که بر مبنای سپرده‌گذاری در حساب قرض‌الحسنه جاری و براساس میانگین حساب، ‬ با نرخ سود ترجیحی برای رفع نیازهای ضروری پرداخت می‌شود و حتماً باید ۲ ضامن معتبر نیز به بانک معرفی کنید.

بانک صادرات هم ضامن می‌خواهد. تنها مسیر برای دریافت وام از این بانک، طرح سناست که در آن باید ۲‌ماه در یک حساب کوتاه‌مدت پول بلوکه کنید و بعد براساس میانگین حساب، متقاضی دریافت تسهیلات شوید. البته معرفی ضامن معتبر هم برای دریافت این وام، ضروری است.

در سایر بانک‌ها نیز اگر طرح پرداخت تسهیلات داشته باشند، همگی نیازمند گردش حساب، بلوکه شدن پول و البته معرفی ضامن‌های معتبر است و جز در موارد خاصی که شرکت‌های معتبر با بانک تفاهمنامه امضا کرده و راسا ضامن کارکنان خود هستند، چیزی به نام تسهیلات بدون ضامن وجود ندارد. البته بسیاری از بانک‌ها نیز اصلاً مقوله‌ای به نام پرداخت تسهیلات ندارند.