پیگیری یک سوژه؛

بی خبری مراکز بهداشت بوشهر از واکسن آنفلونزای رایگان +گروههای اولویت دار

دالکی خبر: با وجود آنکه زمان طلایی تزریق واکسن آنفلونزا درحال اتمام است، هنوز تزریق این واکسن به گروههای هدف در مراکز بهداشتی مرکز استان اجرایی نشده است.

به گزارش دالکی خبر؛ هرساله در اواخر شهریور تا نیمه اول مهر به عنوان زمان طلایی تزریق واکسن آنفلونزا، مراکز بهداشتی این واکسن را به صورت رایگان برای گروههای اولویت دار نظیر کادر بهداشت و درمان، بیماران مبتلا به سرطان و صعب العلاج، زنان باردار و جانبازان تزریق می کنند تا فصل شیوع بیماری، ایمنی بدنشان تقویت شود.

با این حال برخی از گروههای اولویت دار تزریق واکسن آنفلونزا می گویند مراجعه به مراکز بهداشتی بوشهر بی نتیجه بوده و می گویند هنوز سهمیه ای به آنها اختصاص نیافته است.

وعده رییس مرکز بهداشت استان

رییس مرکز بهداشت استان بوشهر در گفتگو با «خلیج فارس» می گوید: برخلاف سالیان قبل که وزارت بهداشت واکسن موردنیاز جانبازان را تامین می کرد، امسال بنیاد شهید کشور خودش اقدام به این موضوع کرد و این درحالی است که مراکز بهداشتی پروتکل زنجیره سرد دارند، یعنی واکسن باید با استاندارد مشخصی که مورد تاییدشان باشد به آنها رسیده و اقدام به تزریق کنند.

دکتر قاسم برجویی فرد ادامه داد: در شهرستان های استان تزریق به جانبازان انجام شده، اما در مرکز استان درخصوص این زنجیره سرد سختگیری شده که پیگیر تمهیداتی برای حل موضوع هستیم تا در فرصت باقی مانده، تزریق واکسن آنفلونزای جانبازان انجام شود.

وی درباره سایر گروههای هدف واکسن هم اظهار داشت: امسال سهمیه اختصاص یافته برای واکسن رایگان در مراکز بهداشتی دیرتر به استان ها رسیده و بخش اول سهمیه بوشهر نیز ظهر یکشنبه رسید که درحال هماهنگی ها برای تزریق آن به کادر درمان و بیماران موردنظر هستیم.

برجویی فرد درخصوص سهمیه زنان باردار بیان کرد: واکسن های اختصاص یافته به مراکز بهداشتی تولید داخل است که از نظر پروتکل جهانی برای مادران باردار توصیه نمی شود، از این رو منتظریم بخش دوم سهمیه استان که واکسن های اروپایی نظیر هلندی و فرانسوی است برسد و نسبت به تزریق آنها اقدام کرد.