وعده تعاون روستایی عملی نشد

۴هزار تن خرمای مانده در سردخانه‌های استان

دالکی خبر: مسوول صنف سردخانه داران شهرستان دشتستان گفت: از مجموع ۱۰۰ هزار تن خرمای سال گذشته موجود در سردخانه های استان و همچنین برداشت محصول جدید، هنوز چهار هزار تن آن در سردخانه ها مانده است.

به گزارش دالکی خبر؛ هادی ضیا در گفت وگو با ایرنا افزود: تا زمان برداشت خرمای سال زراعی جاری در مجموع ۶ هزار تن خرمای پارسال در دشتستان فروش نرفته بود که ۲ هزار تن آن با قیمت های پایین توسط نخلداران فروخته شد.

وی افزود: هرچند در سفر رئیس تعاون روستایی کشور به دشتستان در شهریور ماه امسال مقرر شد که طی ۲ هفته خرمای مانده پارسال توسط تعاون روستایی خریداری و صادر شود اما با گذشت بیش از ۴۰ روز کماکان چهار هزار تن خرما تعیین تکلیف نشده است.

ضیا یادآورشد: پس از اینکه تعاون روستایی از خریداری خرما خودداری کرد اعلام شد تعیین تکلیف این موضوع از طریق ۲ مباشر برای خرید و صادرات خرمای پارسال نخلداران دشتستان فراهم می شود اما مباشر بدلیل اینکه نتوانست بازاریابی لازم را انجام دهد این امر نیز منتفی شد .

مسوول صنف سردخانه داران شهرستان دشتستان ادامه داد: در نهایت مقرر شد از طریق پرداخت ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به پنج شرکت بسته بندی خرما در استان مقدار خرمای مانده از پارسال خریداری شود.

ضیا گفت: روند پرداخت تسهیلات مستلزم این است که نخلدار با مراجعه به جهاد کشاورزی و دریافت معرفی نامه مقدار خرمای مانده در سردخانه را به تعاون روستایی اعلام کند و پس از فروش، پول خرما مستقیم به حساب نخلدار واریز شود.

وی اظهار کرد: قیمت تعیین شده برای خرید خرمای پارسال بستگی به کیفیت خرما بین هشت هزار تا ۲۰۰ هزار ریال برای هر کیلوگرم است که اکثر خرماها بین ۱۲۰ تا۱۴۰هزار ریال قیمت گذاری می شود.

مسوول صنف سردخانه داران شهرستان دشتستان گفت: برای این منظور بانک کشاورزی بعنوان بانک عامل معرفی شده است اما بدلیل کندی روند اداری تاکنون هیچ گونه تسهیلاتی پرداخت نشده است و مقدار چهار هزار تن خرما کماکان روی دست نخلداران مانده است.

علت تاخیر در خرید خرمای پارسال بوشهر اعلام شد

مدیر تعاون روستایی استان بوشهر می گوید: ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید خرمای مازاد (پارسال) به استان ابلاغ شده، اما بدلیل عدم ارایه ضمانت نامه بانکی توسط شرکت های بسته بندی روند کار با کندی پیش می‌رود.

عبدالحسین خلعتی اظهار کرد: برای این منظور با سه مجری شامل شرکت‌های بسته بندی و سردخانه ای که دارای امکانات زیرساختی هستند تفاهم نامه خرید منعقد شده است.

خلعتی یادآورشد: باغداران پس از اخذ معرفی نامه از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان به نزدیک‌ترین مرکز خرید به نگهداری محصول خود مراجعه، تا بر اساس قیمت مصوب برای درجات کیفی مختلف بفروش رسانند.