ردپای چند شرکت بوشهر در لیست ابربدهکاران بانکی/ چهره‌های مطرح انتخابات مجلس در استان

  • خبرنگاران در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ نام نویسی از داوطلبینِ ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری از یکشنبه به مدت یک هفته صورت می گیرد. هرچند کاندیداتوری آیت الله حسینی بوشهری از حوزه انتخابیه استان بوشهر قطعی است، ولی درخصوص حضور آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان در این انتخابات گمانه زنی ها ادامه دارد. وی در دوره قبل از استان فارس نامزد انتخابات مجلس خبرگان شده بود.

🔽 این هفته، دو پرواز جدید به فرودگاه بوشهر اضافه می شود. براین اساس پرواز بوشهر-رشت یکشنبه ها و پرواز بوشهر – تبریز جمعه ها فعال است. مسئولان سازمان هواپیمایی استمرار این پروازها را منوط به استقبال مسافر می دانند.

🔽 از ۸ بوشهری کاروان ایران در مسابقات پاراآسیایی هانگژو، ۶ نفر مدال کسب کردند، اما در زمان برگشت شان خبری از حمایت های دولتی از آنها بیان نشده است. ظاهراً مدیران و نمایندگان بوشهر در مجلس همه هنر خود از این ورزشکاران را در حد استقبال در فرودگاه و انداختن حلقه گل به گردن آنها می دانند و از سایر مشوق ها مشابه استان های دیگر خبری نیست.

🔽 شورای شهر سعدآباد در شهرستان دشتستان منحل شد. با توجه به اینکه همه اعضای شورای شهر سعدآباد دارای پرونده قضایی بوده و تا ۶ ماه حق شرکت در جلسات شورا را نداشته و از طرفی برگزاری جلسات با سه عضو علی البدل امکان پذیر نبود، تصمیم بر انحلال شورای شهر سعدآباد گرفته شد.

🔽 خبر می رسد با پیشنهاد نمایندگان مجلس، بند مربوط به فوق العاده کارمندان شاغل در مناطق عملیاتی جنگ تحمیلی از برنامه هفتم توسعه حذف شده است. با این وجود سازوکار تشویقی جایگزین برای کارمندان ارائه نشده است. کارمندان شاغل در بوشهر، گناوه و دیلم مشمول این فوق العاده هستند.

🔽 اجباری بودن نصب پکیچ به جای بخاری، هزینه مضاعفی را برای برخی متقاضیان لوله کشی گاز در بوشهر متحمل کرده است. با وجود وعده هایی که جهت حذف این مصوبه کشوری برای شهرهای جنوبی مطرح شده، اما همچنان جزو مقررات ملی ساختمان، الزامی قلمداد می شود.

🔽 با پایان فرصت یک هفته ای نام نویسی داوطلبان ریاست هیات فوتبال استان بوشهر، نهایتاً ۴ کاندیدا نهایی شده و استعلام شان برای اعلام نظر نهادهای مربوطه ارسال گردید. براین اساس، علاوه بر امیرحسین محتشم رییس فعلی هیات، خداکرم ایزدپناه سرپرست سابق برخی تیم های فوتبالی، محمد نجفی رییس سابق هیات و عبدالخالق برزگرزاده عضو شورای شهر بوشهر کاندیدا شده اند. گفته می شود احتمالاً ایزدپناه به نفع محتشم کناره گیری خواهد کرد. از طرفی اگر مانند دوره قبل امکان ورود نجفی به جمع داوطلبان نهایی صادر نشود، مهره چینی ها به سمت ادامه ریاست محتشم پیش می رود.

🔽 درحالی که مراحل بررسی داوطلبان نمایندگی مجلس در هیات های اجرایی و سپس هیات نظارت استان در دست پیگیری است، کاندیداهای مطرح و دارای شانس در حوزه های انتخابیه چهارگانه استان مشخص شده است. در حوزه بوشهر، گناوه و دیلم مطرح ترین چهره ها شامل عبدالکریم جمیری، جعفر پورکبگانی، سید محمد هاشمی فرد، ماشاءالله احمدی، تیمور یزدانشناس،  سیدعلی اکبر فاطمی و زهرا عرفان می باشند. در حوزه دشتستان نیز ابراهیم رضایی، محمدرضا دهقان فرد، علی دریمی، جواد لقمان زاده، جوانشیر کدخداپور، فتح الله نوروزی، محمدحسین ستوده و مرتضی نیکجو به عنوان داوطلبان شناخته شده هستند. در حوزه جنوب استان نیز از شیخ موسی احمدی، سکینه الماسی، اسدالله علمداری، شیخ نادر گنجی، حمزه اعتماد، مسعود تنگستانی و شیخ طالب عاشوری یاد می شود. در حوزه دشتی و تنگستان هم غلامحسین کرمی، علی افراشته، سیدمحمدمهدی پورفاطمی، فرخ بنه گزی، سهراب انبارکی، غلامحسین زارعی، عباس فقیه، رضا جمشیدی و ابوالحسن بهرامی به عنوان داوطلبان شناخته شده هستند که باید دید نهایتاً چه تعداد از آنها می توانند مجوز شورای نگهبان را برای کاندیداتوری نهایی به دست آورند.

🔽 در حالی که وزیر آموزش و پرورش می‌گوید مطابق آمار مدیران استانی، هیچ کلاس بدون معلم نداریم، در بوشهر هنوز برخی کلاس های درس تخصصی یا هنرستان ها فاقد معلم است.

🔽 استاندار بوشهر در نشست خبری اش، در واکنش به انتقادات خلیل مرادزاده فعال رسانه ای درباره انتصاب فردی غیربومی و بدون سابقه به عنوان معاون فنی بنادر و دریانوردی استان و تضییع حق نیروهای بومی، گفت: انتقاد شما در این خصوص را وارد می دانم.

🔽 قانون شفاف سازی هزینه‌های انتخاباتی نقص دارد. در قانون اخیر که در سال ۱۴۰۲ توسط  مجلس تصویب شده، هر نامزد انتخاباتی باید شماره حسابی را مشخص کند که هزینه‌ های تبلیغاتی از طریق آن حساب پرداخت می شود. در این قانون هزینه‌های اطرافیان داوطلب و… قابل محاسبه نیست.

🔽 رایزنی‌ برخی داوطلبان با شورای نگهبان برای تایید صلاحیت شدت یافته است. شنیده شده واسطه کردن افراد شناخته شده برای رایزنی یکی از اقدامات این داوطلبان است.

🔽 بازنشستگان از بیمه آتیه سازان حافظ و سطح پایین تعهدات آن خصوصاً در زمینه دارو گلایه دارند.

🔽 مدیرکل کار، تعاون و رفاه استان بوشهر می گوید: وضعیت سپرده های مردمی در تعاونی های مرزنشینان مراکز شهرستان ها مثل بوشهر مناسب است و بزودی برای تعیین تکلیف فعالیت این تعاونی ها تصمیمات خوبی از تهران ابلاغ می شود. به گفته وی، با این تصمیمات، ارزش سپرده های مردمی تعاونی ها چندبرابر و خدمات آن به اعضا گسترده تر می شود.

🔽 راهکار ساماندهی ترافیک سه راهی چغادک با ایجاد تقاطع غیرهمسطح و میدان در زیر آن تعیین شده است. با این حال اجرایی شدن این پروژه نیازمند اختصاص اعتبار استانی یا ملی می باشد که هنوز پیرامون آن اقدامی صورت نگرفته است.

🔽 وصولی چک‌های بانکی بوشهر طی نیمه نخست امسال به ۹۴ درصد رسید و از این نظر جزو خوش حساب ترین استان های کشور محسوب می شود.

🔽 متقاضیان آزمون استخدامی شرکت نفتی اویکو مستقر در پارس جنوبی با گذشت بیش از یکماه هنوز چشم انتظار اعلام نتایج هستند. این آزمون ۳۱ شهریور در دانشگاه خلیج فارس برگزار شده و قرار بود طی ۱۵ روز نتایج آزمون کتبی اعلام شود. گویا شرکت ایکو و دانشگاه خلیج فارس در این زمینه ابراز بی اطلاعی می کنند.

🔽 برخی اعضای تعاونی مسکن نیروی انتظامی بوشهر خواستار رسیدگی به درخواست خود هستند. آنها می گویند: این تعاونی در اوایل دهه ۸۰ از تعداد ۳۰۰نفر از کارکنان هر کدام مبلغی بیش از ۳ میلیون تومان دریافت کرد تا در محدوده نیرو ترانس شیراز زمین های مسکونی به متقاضیان واگذار کند، ولی تا امروز از سرنوشت زمین ها خبری نیست.

🔽 در فهرست جدید ابربدهکاران بانکی کشور که توسط بانک مرکزی منتشر شده، نام برخی مجموعه های نفت و گاز در استان بوشهر هم دیده می شود. در این فهرست هتل لاله عسلویه با ۵۴ میلیارد تومان بدهی جاری در بانک گردشگری، پتروشیمی کنگان با ۴۰۰ میلیارد تومان، پتروشیمی مهستان عسلویه و پتروشیمی مهستان کنگان هر کدام با ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی جاری در بانک سامان، پتروشیمی بوشهر با ۵۰۰ میلیارد تومان، پتروشیمی کنگان با هزار میلیارد تومان بدهی جاری و گروه فراسکو عسلویه با ۵۱۴ میلیارد تومان بدهی جاری در بانک اقتصاد نوین رسانه ای شده اند. درباره نحوه اعتبارسنجی و ضمانت این تسهیلات توضیحی ارائه نشده است.

🔽 دست آخر اینکه؛ انتشار خبر احداث زندان در شهرستان دیر خصوصاً همجوار روستای گردشگری سورو آبدان، واکنش‌ منفی اهالی این منطقه را در پی داشته و بسیاری در شبکه های اجتماعی خواستار بازنگری مسئولان به درخصوص جانمایی این زندان شده اند.