ضیافت پاییزی خرما در بوشهر + تصاویر

دالکی خبر: پنجمین نمایشگاه ملی خرما با حضور پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، استاندار و برخی فعالان بخش خرما در محل نمایشگاه‌های بین المللی بوشهر آغاز به کار کرد.

به گزارش دالکی خبر به نقل از خلیج فارس، رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر در آیین افتتاح این نمایشگاه اظهار کرد: نمایشگاه خرما از ۲۳ تا ۲۶ آبان ماه پذیرای بازدیدکنندگانی از سراسر کشور خواهد بود.

خورشید گزدرازی افزود: در این نمایشگاه ۷۰ شرکت از استان‌های مختلف همچون خراسان رضوی، تهران، تبریز، اصفهان، یزد، فارس، قزوین، هرمزگان، کرمان، خوزستان، کرمانشاه، البرز و بوشهر آخرین دستاوردهای خود در حوزه خرما را به نمایش می‌گذارند.

وی تصریح کرد: فعالیت نمایشگاه خرما در زمینه فرآورده‌های خرمایی، ماشین آلات تخصصی صنـایع غذایی و شـرکت های دانش بنیان، چـاپ و بسته بندی، صـادرات و بـازرگانی داخلی، کود و سم و صنایع دستی پیش بینی شده است.

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر اضافه کرد: انتظار می‌رود بزرگترین رویداد صنعت خرما مانند سال‌های گذشته دستاورد خوبی برای فعالان این عرصه داشته و به رونق بازار فروش خرمای استان کمک شایانی کند.

وی گفت: همزمان با برپایی نمایشگاه، از روز فردا میز ملی خرما با حضور مقام‌های ارشد کشوری و استانی در بوشهر برگزار می‌شود که امیدواریم در این میز دستاوردهای ارزشمندی برای محصول خرمای استان حاصل شود.

گزدرازی عنوان کرد: همچنین رایزنان اقتصادی کشورهای امارات، قطر، پاکستان و روسیه به عنوان کشورهای مرتبط با بازار هدف خرما استان بوشهر در پنجمین نمایشگاه و میز ملی خرمای این استان شرکت می‌کنند.

وی افزود: در رویدادهای یادشده توسعه بازار فروش خرمای استان بوشهر با جدیت دنبال و تلاش می‌شود مصوبه‌های ارزشمندی در حوزه نخیلات حاصل شود.

۲ میلیون نفر از صنعت خرما امرار‌معاش می‌کنند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر در این مراسم گفت: ‌۲ میلیون نفر در کشور از طریق صنعت خرما امرار معاش می‌کنند و بیش از ۳۵۰ هزار تن از ۱.۳ میلیون تن خرما کشور صادر می‌شود.

علی باستین با اشاره به صادرات ۲۷ درصد خرما کشور تصریح کرد: در بین محصولات خشکبار بعد از پسته بیشترین صادرات کالای غیرنفتی مربوط به خرما است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر سرانه مصرف خرما در جهان ۱٫۱ کیلوگرم دانست و خاطرنشان کرد: سرانه مصرف خرما در ایران ۵ تا ۶ کیلوگرم اعلام شده است.

باستین برنامه‌ریزی مناسب و قوی برای ارتقا صنعت و صادرات خرما را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: بنا به تأکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و وزیر کشور تدوین سند زنجیره ارزش محصولات اساسی کشور از جمله خرما یک ضرورت است.

باستین اهداف مهم جشنواره و نمایشگاه ملی خرما در استان بوشهر را برشمرد و گفت: هر سال که این جشنواره برگزار می‌شود و امسال پنجمین نمایشگاه تشکیل شده محصولات نوآوری ارائه شود و برند سازی صورت بگیرد.

باستین انتقال تجارب با همکاری بخش خصوصی را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: با توجه به اینکه تولیدکننده و مصرف کننده در کنار هم قرار دارند می‌توان خواسته‌های بازار بهتر شناسایی شود و متناسب با آن ضمن توجه به استانداردسازی نسبت به ارتقا کمی و کیفی محصول خرما اقدام شود.

انتقاد رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از بانک مرکزی

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز اظهار کرد: یکی از نکات برنامه هفتم توسعه کشور در کمیسیون اقتصادی مجلس، تعیین تکلیف وضعیت نحوه تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان بخش کشاورزی است.

وی بیان کرد: این موضوع یکی از چالش‌هایی است که بخش خصوصی کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند و به دلیل اجرا سیاست‌های ناصحیح که در بانک مرکزی شاهد آن هستیم وضعیت نامناسبی در بخش صادرات غیرنفتی کشور رقم زده است.

پورابراهیمی تصریح کرد: گرچه در گذشته نیز به رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی اعلام شده بود که عواقب این سیاست‌ها که به نوعی سرکوب صادرات محسوب می‎ شود، وضعیت نامناسب تراز تجاری در کشور در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: امروز برای نخستین بار در عملکرد هفت ماهه تراز تجاری کشور شاهد وضعیت ۷.۷ میلیارد تراز منفی در کشور هستیم که یکی از اصلی ترین دلایل آن، سیاست‌های نادرست بانک مرکزی در نحوه مواجهه با تسویه تعهدات بخش کشاورزی است.