ماجرای پیامک «اینترنت اهدایی دولت» چیست؟

دالکی خبر: ار روز گذشته پیامک هایی به دارندگان گوشی در کشور از جمله استان بوشهر ارسال شده که وعده “بسته اینترنت رایگان اهدایی دولت” داده؛ موضوعی که با سوال و ابهام بسیاری از شهروندان مواجه شده است.

به گزارش دالکی خبر؛ در این پیامک گفته شده «شهروندان برای فعال‌سازی بسته اینترنت رایگان اهدایی دولت، از ۱۲دی‌ماه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی اینترنتی my.gov.ir مراجعه و شماره پیش‌فرض خود را انتخاب کنند.»

داستان این پیامک به چراغ سبز دولت برای گرانی قیمت اینترنت برمی گردد و وعده وزیر ارتباطات که گفته بود «یکی از شروط موافقت با تغییر تعرفه اینترنت، این است که با توجه به شرایط پایان سال، اپراتورها بسته‌هایی را به عنوان هدیه برای کاربران در نظر بگیرند.»

اپراتورها وعده داده بودند اگر با افزایش تعرفه شان موافقت شود، چون بخشی از جمعیت کشور، مصرفی کمتر از ۲گیگابایت در‌ماه برای خدمات دیتای همراه دارند، می توانند برای این گروه بسته‌های رایگان و ارزان قیمت با همکاری دولت ارائه کنند. به‌گفته اپراتورهای امضاکننده درخواست افزایش بهای اینترنت، عمده درآمد اپراتور از مشترکان پرمصرف است.

اینترنت کیلویی چند؟!

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه درصورت تصمیم‌گیری برای افزایش تعرفه اینترنت، آن را براساس سقف تورم افزایش می‌دهیم، تأکید کرد که درخواست افزایش ۱۰۰درصدی تعرفه اینترنت را به هیچ‌وجه نمی‌پذیریم.

زارع‌پور همچنین به تورم ۱۰سال گذشته اشاره و یادآوری کرد که هزینه‌های اپراتورهای ارتباطی افزایش یافته است. به‌گفته او اپراتورها مدت‌هاست که درخواست افزایش تعرفه را دارند، چراکه به اعتقاد آنها با درآمد کنونی امکان توسعه شبکه را ندارند و حتی برخی از اپراتورها استدلال می‌کنند که با درآمد خود نمی‌توانند وضع موجود را حفظ کنند.

به این ترتیب قطعا و به‌زودی شاهد افزایش تعرفه اینترنت خواهیم بود. چقدر؟ باید منتظر بود.

تعرفه‌ها تغییر نکرده؟

هم اپراتورها و هم وزیر ارتباطات معتقدند که از سال ۹۶ تعرفه‌ها تغییر نکرده، اما در عین حال در حوزه نیروی انسانی، تجهیزات و ارز افزایش قیمت تجربه شده است.

این در حالی است که اگرچه تعرفه افزایش پیدا نکرده، اما بسته‌های حجم‌دار کم شده است. سال گذشته تقریبا همه اپراتورها بسته‌های مدت‌دار خود را حذف کردند و طولانی‌ترین بسته در دسترس کاربران اکنون ۱۲۰روزه است. همچنین به‌عنوان مثال، یکی از اپراتورها در دی‌ماه ۱۴۰۰ درحالی‌که بسته ۲۴ گیگابایتی خود را ۵۸هزار تومان می‌فروخت، اکنون (در دی‌ماه۱۴۰۲) بسته ۱۵گیگابایتی خود را ۶۲هزار تومان می‌فروشد.

یکی دیگر از گلایه‌های مردم، تمام شدن سریع بسته‌هاست. اگرچه دلیل محکمه‌ پسندی برای این ادعا وجود ندارد، شاید یکی از دلایل این موضوع، استفاده اجباری از فیلترشکن ها باشد که مصرف اینترنت را برای کاربران افزایش داده است.‌