اظهارات جدید نماینده شیراز درباره اتصال به دریا/ رویای برخی اطرافیان منتخبان برای مدیرکلی/ سهم صفر بوشهر از تغییر مدیران پتروشیمی‌ها

  • خبرنگاران  در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ نماینده شیراز در مجلس گفته: از مصوبه اتصال فارس به خلیج فارس عبور نمی‌کنیم. جعفر قادری افزود: براساس سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب درباره اقتصاد دریامحور، استان های دیگر نظیر کهگیلویه و بویراحمد و کرمان هم می توانند از چنین امکانی بهره ببرند و شهرک های تخصصی و مسکونی در کرانه دریای جنوب داشته باشند. این اظهارات قادری در شرایطی می باشد که وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم ایده اختصاص شهرک هایی از سواحل جنوب به استان های فاقد دریا را مطرح کرده است.

🔽  ۱۴۰۳ به عنوان سال بحرانی جمعیت دانش آموزی در استان بوشهر ارزیابی شده است. مدیرکل نوسازی مدارس بوشهر با بیان این مطلب گفته: این ارزیابی براساس بررسی جمعیت متولدان استان از سال ۹۰ تا ۱۴۰۲ می باشد که اوج تولد نوزادان در این مدت مربوط به سال ۹۷ بوده که امسال نوبت ورود آنها به مدارس است، از این رو نیاز به افزایش کلاس های درس می باشد. این بررسی ها نشان می دهد از سال های بعد جمعیت نوآموز استان روند کاهشی دارد.

🔽 جریمه شکار غیرمجاز پس از حدود چندین سال افزایش یافت، هرچند برخی معتقدند هنوز برای برخی گونه ها بازدارندگی ندارد. با مصوبه شورای عالی محیط زیست، جریمه شکار غیرمجاز هر بالابان، بحری و شاهین از ۲۰۰ به ۸۰۰ میلیون تومان و هوبره از ۳۰ به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافته که به حساب خزانه دولت واریز می شود.

🔽 دیوارکشی های شبانه اطراف خیابان سرتل به نیروگاه اتمی (شهید گرد) افزایش یافته است. این درحالی است که این محدوده تا پیش از این توسط شهرداری تملک شده بود، اما در بی توجهی صورت گرفته، شاهد دیوارکشی در آن توسط افراد خاص هستیم.

🔽 در گزارش عملکرد سال گذشته سامانه شاپرک (انتقال از طریق کارتخوان ها)، استان بوشهر پایین ترین میزان رشد مبلغ تراکنش ها را نسبت به سال قبل تر داشته است. براین اساس، میزان رشد تراکنش های شاپرک در استان بوشهر در سال گذشته ۲۰ درصد بوده که در جایگاه آخر کشور می باشد.

🔽 جعفر پورکبگانی منتخب بوشهر در مجلس پیگیر سلامتی حسن لاوری از جانبازان دفاع مقدس و مدیرمسئول هفته نامه نصیر بوشهر شده است. گویا شرایط عمومی لاوری بهبود یافته و روند درمان وی در تهران امیدوارکننده گزارش می شود.

🔽 سامانه شفافیت شهرداری بوشهر به امان خدا رها شده و خبری از بروزرسانی اطلاعات آن نیست. اطلاعات برخی بخش های این سامانه مربوط به ۱۴۰۰ و سال های قبل تر می باشد و از زمان راه اندازی به روز نشده است.

🔽 قانون ساماندهی مبادلات مرزی که درخصوص ته لنجی به انتقاداتی مواجه بود، اما نهایتا در بهمن ماه گذشته به تصویب مجلس رسید، از ابتدای امسال بخشنامه و احکام پیرامونی آن نظیر قوانین مالیاتی اش درحال ابلاغ است. یکی از مهمترین بخش های این قانون، کاهش تدریجی معافیت های کالای ته لنجی تا ۵ سال آینده می باشد، اما برای آینده بازارهای شهرهای متاثر از این قانون چشم انداز روشنی پیش بینی نشده است.

🔽 رحیم جمالی به عنوان شهردار منتخب عسلویه تعیین و برای صدور حکم به استانداری معرفی شد. وی تا پیش از این سابقه شهرداری در سایر مراکز ۳ شهرستان جنوبی استان شامل کنگان، جم و دیر را داشته است.

🔽 کاهش سهمیه سوخت تراکتورهای کشاورزی در شهرستان دشتی باعث نارضایتی کشاورزان شده و امام جمعه خورموج هم به آن واکنش نشان داده است. از طرفی، شرکت فرآورده های نفتی معتقد است براساس ابلاغیه های ستاد مبارزه با قاچاق، مقدار کلی سوخت کشاورزی هر استان براساس سطح زیر کشت، نوع ادوات کشاورزی و نوع محصول احصاء و به جهاد کشاورزی هر استان تخصیص داده شده و اختیار توزیع برعهده جهاد کشاورزی است.

🔽 نگاهی به آمارهای ثبت احوال بوشهر نشان می دهد بیشترین ولادت نوزادان استان مربوط به مهر و آبان بوده و این روند طی یک دهه اخیر به جز یک سال، از همین الگو پیروی کرده است.

🔽 شرکت ملی نفت برای عیدی به مدیران در خواست ۱۰۰ سکه از بانک مرکزی کرد. در متن نامه شرکت ملی نفت خطاب به دبیر کل بانک مرکزی آمده: نظر به ضرورت موجود در پایان سال خواهشمند است نسبت به تحویل تعداد ۱۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی به این شرکت دستور مقتضی صادر فرمائید.

🔽 بیکاری ارادی به انواع بیکاری در کشور اضافه شده‌ است. گویا دستمزد پایین دلیل رواج این نوع بیکاری عنوان می شود. برهمین اساس وزارت کار استان بوشهر را جزو استان هایی می داند که کمبود نیرو برای کار دارد و نرخ بیکاری آن تک رقمی شده، اما واقعیت آن است که همزمان جمعیت قابل توجهی خصوصا در بین جوانان تحصیلکرده فاقد شغل ثابت و پایدار داریم.

🔽 قوانین بهزیستی ایراد اساسی دارد و مردم را دچار مشکل کرده است. گفتنی است بهزیستی پس از سن ۱۸ سال پذیرای معلولان نیست و خانواده ها نیز توان نگهداری را ندارند.

🔽 زمزمه ها از تغییر قریب الوقوع ۵ مدیرعامل پتروشیمی در پارس جنوبی حکایت دارد. در بین جایگزین های این افراد خبری از مطرح بودن چهره های بومی نیست. این تغییرات مربوط به پتروشیمی ها تابعه هلدینگ های شستان (وزارت دفاع)، خلیج فارس و پتروفرهنگ (وزارت آموزش و پرورش) خواهد بود.

🔽 هفته گذشته متهم ۳۸ ساله که در شیراز مرتکب قتل شده بود، در بوشهر دستگیر شد. وی متهم است در جریان درگیری لفظی با صاحب خانه اش به خاطر مسائل مالی و اجاره عقب افتاده، با سلاح سرد وی را به قتل رسانده و سپس با خاموش کردن تلفن همراهش، متواری شده بود.

🔽 مسئولان آموزش و پرورش استان بوشهر درخصوص سهمیه شیر دانش آموزان مدارس دولتی پاسخگو نیستند. در ابتدای سال تحصیلی جدید، رییس جمهوری از احیای طرح توزیع شیر در میان دانش آموزان خبر داد که این مهم در بوشهر از اواخر دی ماه اجرایی گردید، با این حال از ابتدای سال جدید هم خبری از توزیع شیر در مدارس نیست. انتظار می رفت با توجه به اختصاص اعتبار لازم برای سهمیه شیر دانش آموزان از سوی وزارتخانه، مسئولان این اداره کل نسبت به جذب سهمیه باقی مانده مدارس و توزیع آن به صورت روزانه (به جای دو روز در هفته) اقدام کنند.

🔽 حواشی خانه‌ های سازمانی تغییر شکل داده است. گویا برخی دستگاه‌ها به مدیران خود وام ودیعه مسکن به جای خانه سازمانی می‌ دهند. در روزهای اخیر فهرستی از پرداخت کمک‌‌ هزینه ودیعه مسکن توسط یکی از شهرداری ها منتشر شده است.

🔽 تسهیلات فرزندآوری امسال هنوز به بانک های استان ابلاغ نشده و پرونده های متقاضیان معطل مانده است.

🔽 رضا عوض پور از مدیران بوشهری سازمان برنامه و بودجه تودیع شد. وی در دوران نوبخت، ریاست امور سلامت و رفاه اجتماعی این سازمان منصوب شده بود.

🔽 احتمال شروع سال تحصیلی جدید از اواسط شهریور مطرح شده که درصورت تایید نهایی، این تصمیم برای شهرهای جنوبی نظیر بوشهر ناخوشایند است. گویا این تصمیم در پی پیشنهاداتی درباره تعطیلی یک ماهه مدارس در زمستان به منظور مدیریت مصرف سوخت و همچنین آلودگی کلانشهرها می باشد.

🔽 پرداخت وام ودیعه مسکن نیازمند تسریع است. بانک‌ها وعده چند ماه دیگر را به مستأجران برای پرداخت این وام می‌ دهند که با توجه به زمانبر شدن آن، نمی تواند جوابگوی نیاز مستاجران باشد.

🔽 تمایل به بازنشستگی در بخش اداری کاهش یافته است. گویا پایین بودن دریافتی بخش دولتی نسبت به زمان صرف شده بازار خصوصا در برخی ادارات که پایه حقوقی آنها پایین تر می باشد، باعث شده در سنوات بازنشستگی نیز مستمری پایین تری نصیب کارمندان کند.

🔽 بازنشستگان فرهنگی به تعلق نگرفتن هدیه ۲ میلیون تومانی روز معلم به آنها معترضند.

🔽 گویا برخی اعضای ستادهای منتخبان مجلس دوازدهم برای خود یا نزدیکان شان رویای برخی مدیریت ها را دارند. این افراد امیدوارند با آغاز به کار مجلس دوازدهم در این خصوص موثرتر عمل کنند.

🔽 براساس بخشنامه جدید وزارت کار، جریمه بکارگیری اتباع خارجی غیرمجاز روزانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد.

🔽 دست آخر اینکه؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت گفته: ۵۰درصد ایرانی‌ها درگیر بیماری‌های دهان و دندان هستند.