خلیج فارس گزارش می دهد؛

گزارش گل و بلبل مرکز آمار؛ تورم در بوشهر کاهشی شد! + نمودار

دالکی خبر: اگرچه بسیاری از بوشهری ها نرخ اجناس و خدمات را در این استان گرانتر از سایر مناطق کشور ارزیابی می کنند، اما مرکز آمار نظر دیگری دارد و در آخرین گزارش خود، بوشهر را دومین استان از نظر تورم پایین معرفی کرده است.

رتبه دوم بوشهر در تورم پایین

به گزارش دالکی خبر؛ مرکز آمار در گزارش اخیرش درباره تورم در اردیبهشت ۱۴۰۲، بوشهر را دارای پایین ترین میزان رشد تورم معرفی کرده؛ پس از استان خوزستان.

این مرکز، میزان رشد تورم دومین ماه سال نسبت به فروردین را برای بوشهر ۸ دهم درصد اعلام کرده، یعنی ۲ درصد پایین تر از متوسط کشوری.

کاهش ۳ درصدی تورم نسبت به فروردین

طبق همین گزارش، تورم اردیبهشت ماه بوشهر ۳٫۳ درصد نسبت به فروردین کاهشی برآورد شده و این استان پس از خوزستان، بیشترین میزان افت تورم یک ماهه را تجربه کرده است.

رتبه دوم در تورم یکساله

نکته قابل تامل دیگر در ارزیابی مرکز آمار، رتبه دوم بوشهر در پایین بودن تورم نقطه به نقطه است.

تورم نقطه به نقطه شاخصی است که نشان می‌دهد قیمت یک سبد یکسان از کالاها و خدمات در فاصله اردیبهشت پارسال تا امسال چه تغییری کرده است.

به روایت مرکز آمار، این شاخص در بوشهر ۲۴ درصد بوده که پس از سیستان و بلوچستان (۱۸ درصد) پایین ترین میزان افزایش سطح قیمت ها ارزیابی شده است.

از تورم رسمی تا واقعیت های بازار

واقعیت مهم درباره گزارش تورم، تفاوت نرخ تورمی اعلام‌شده توسط نهادهای آماری و میزان تورمی است که مردم حس می‌کنند.

چندی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی دلایل این تفاوت پرداخت که براساس نتایج آن، میانگین نرخ تورم احساس‌شده توسط مردم ۸۶ درصد می باشد. این در حالی است که در آن مقطع (مرداد ۱۴۰۲) نرخ تورم اعلامی مرکز آمار ۴۸ درصد بوده است. یعنی فاصله ۴۶ درصدی!

قطعا توجه به نرخ تورم احساس‌شده توسط جامعه باید در آمارهای رسمی بهتر و دقیق تر دیده شود؛ زیرا اگر فاصله زیاد تورم احساسی مردم با تورم اعلامی مراکز رسمی ادامه یابد، آمارهای رسمی را از اعتبار می اندازد.