آغاز تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری

«پزشکیان» شگفتی ساز خواهد شد؟

دالکی خبر: «یکی در برابر ۵ نفر» بازگو کننده ترکیب نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم است، انتخاباتی که در آن مسعود پزشکیان به عنوان تنها نامزد اصلاح‌ طلب باید در برابر ۵ چهره اصولگرا که (محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌ زاده هاشمی و مصطفی پورمحمدی) صف‌ آرایی کند.

به گزارش دالکی خبر؛ پزشکیان متخصص قلب، پنج دوره نماینده مجلس و پیش از آن نیز وزیر بهداشت در دولت دوم اصلاحات را بر عهده داشته است. او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نامزد، اما از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد. وی برای انتخابات ریاست جمهوری همراه دخترش در ستاد انتخابات حضور یافت و طی روزهای گذشته به عنوان یکی از سه نامزد جبهه اصلاحات برای ریاست جمهوری معرفی شد.

انتخابات پیش رو میدان رقابت وی با نامزدهایی است که بانیان وضع موجود می باشند و به نظر می رسد اگر زمینه مشارکت ناراضیان وضع موجود و قشر خاکستری فراهم شود، مسعود پزشکیان بتواند شگفتی ساز شده و اتفاقی مشابه ۲ خرداد ۷۶ (کاندیدای کمتر شناخته شده مشابه سیدمحمد خاتمی) یا ۹۲ (پس از ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی و تصور نهایی شدن صحنه رقابت) را رقم بزند. اتفاقی که اگر ۸ تیرماه رخ دهد، می تواند جلوی تندروی ها در بدنه دولت را بگیرد و ضمن باز شدن فضای سیاسی، زمینه برای بهبود شاخص های اقتصادی هم رقم بزند.

مسعود پزشکیان که در میان سیاسیون و نخبگان به سلامت نفس و پاکدستی اشتهار دارد، آن هم در شرایطی که بسیاری از سیاسیون آلوده به برخی تخلفات و شائبه ها شده اند.

او دارای چند مزیت مهم است؛ نخست اینکه زاده مهاباد است و ۲۰ سال نماینده تبریز، از این رو در میان کردها و آذری زبان ها خوشنام است و در میان طبقه متوسط و مدیران ارشدی که نگاه تخصصی دارند، به نگاه تخصصی شهرت دارد، از این رو پیش بینی می شود موجی برای مشارکت در انتخابات را رقم بزند که فضایی متفاوت با انتخابات ۱۴۰۰ شکل بگیرد.

مزیت دوم پزشکیان مردمی بودن وی است که از زمان حضور به عنوان رئیس بیمارستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تا پس از حضور در تهران و سمت های معاونت درمان وزارت بهداشت و سپس نفر اول وزارت بهداشت، گام های موثری برای مردم برداشت و انتخاب متوالی اش به نمایندگی مجلس را ناشی از همین روحیه می دانند.

مزیت بعدی که احتمال شگفتی سازی پزشکیان در انتخابات را بالا می برد این است که وی پزشکی جراح است و نگاه فنی و تخصصی به سیاست دارد و اهل زد و بندهای سیاسی و سخیف نیست و طی چند دوره که نماینده مردم در مجلس بود، این مشی و مرام در وی دیده شده و باعث گردیده در روزگاری که مردم به عموم سیاسیون نگاهی مشکوک دارند، نگاه به مسعود پزشکیان نگاهی توام با احترام است که آخرین نمونه اش شکستن رکورد آرای مردم تبریز در انتخابات مجلس اخیر بود.

نکته مهم بعدی، این است که وی یکی از سه نامزد هایی جبهه اصلاحات برای انتخابات پیش رو است و سید محمد خاتمی نیز چند روز قبل طی بیانیه ای اعلام کرده بود اگر فردی از نامزدهای تخصصی این جریان تایید صلاحیت شود، حتما مشارکت فعالانه خواهند داشت. اکنون این اتفاق رخ داد و بر این اساس پیش بینی می شود با همراهی جوانان زنان و حتی برخی اصولگرایان معتدل و میانه رو، شاهد انتخاباتی متفاوت باشیم.