ایرانجوان بوشهر بیگانه نیست؛ آن را نابود نکنید

عبدالرسول حیدری
عاملین و مسببین اصلی تمام ناکامی ها، شکست ها، بحران ها، بدهی های سنگین و ناعادلانه چندین ساله باشگاه ایران جوان بوشهر کسانی هستند که بدون استفاده از خرد جمعی، بی اعتنا به هواداران، قانون و مقرارت باشگاه، تصمیمات خودسرانه همراه با لجبازی، یک جانبه و نظارت بسیار کمرنگ هیات مدیره خسته فقط به املاک این باشگاه چشم دوخته اند. افرادی که برای سفوط این تیم مردمی هزینه می کنند و نه موفقیت آن! تا این باشگاه را زمینگیر نمایند و به عنوان طلبکار، مالک املاک این باشگاه شوید.

روزهای سیاه و پر از دلهره و ناامیدی این باشگاه کهن که پیش از ۷۳ سال تاریخ باشگاهداری را در ورزش کشور با خود یدک می کشد اکنون اسیر تفکرات سودجویانه دلالان پایتخت و دلال ویژه فوتبال استان و حامیان این دو می باشد.

اگر در گذشته بعضی از افراد بدسرشت و معامله گر برای درآمدشان و فروختن شخصیت و آبروی فوتبال بوشهر با دلال های پایتخت کار نمی کردند و پول های کلان بین همدیگر تقسیم نمی کردند، ایران جوان امروز گرفتار افکار مخرب و ویرانگر آنها نمی شد. متاسف هستیم برای کسانی که از حضور این دلال ها در فوتبال بوشهر خبر داشتند اما هرگز اطلاع رسانی نکردند.

آقایان بدون ترس و شجاعانه عذر این گونه افراد با تفکرات زیان آور را بخواهید تا ایران جوان آزاد شود، این ننگ را بر پیشانی ایران جوان پاک کنید حتی اگر تیم به لیگ استان برود.

تا زمانی که دلال ویژه فوتبال استان اطراف باشگاه پرسه می زند هیچ مسولی به این تیم کمک نخواهد کرد و روز خوش را به خود نخواهد دید، این یک واقعیت است که سال هاست ایران جوان بابت آن دارد هزینه پرداخت می کند.

انتظار ما از آقای محتشم ریس محترم هیات فوتبال این است که به وعده و قول خود که همانا مبارزه با فساد و دلالی است عمل نمایند تا برای همیشه دلالی و فساد در فوتبال بوشهر برچیده شود. هواداران و پیشکسوتان و بزرگان ایران جوان، یک بار هم که شده برای یک تصمیم درست متحد شوید و بر خواسته خود برای حضور اشخاص با شخصیت و با صداقت و توانمند و با دانش و دلسوز پافشاری نمایید تا ایران جوان آزادانه نفس بکشد.

همه تصور می کنند که باخت ها و شکست ها در یک تیم فقط مسول آن سرمربی و کادر فنی و بازیکنان می باشند، بله بدون شک نقش دارند اما سهم آنها ۳۰ تا ۳۵ درصد است و مابقی بر می گردد به عوامل دیگر باشگاه.

جناب آقای حاج غلی وزیری و عطا وزیری سرپرست در این چند سال با عملکردشان ثابت نموده اند که توانایی اداره این باشگاه و تیم را ندارند و هرساله در کارنامه شان بجز سقوط و بدهکاری، چیزی دیگری عاید این باشگاه نگردیده است، اما باشگاه از یک هیات مدیره منسجم و قدرتمند برخوردار نیست که بتواند تصمیم درستی برای نجات این باشگاه بگیرند.

چندین سال است که برای حفظ دلال ویژه فوتبال استان و افراد بدون تجربه و کارنابلد و تکراری و برای یادگیری مهره های سوخته، این تیم را به پائین ترین سطح فوتبال استان و کشور رسانده اند و این بزرگترین هزینه ای است که بر دوش این باشگاه ۷۳ ساله گذاشته اند، اما کماکان باشگاه با تفکرات این گونه افراد اداره می شود. به محض اینکه تیم با چند شکست روبرو گردید برای اینکه این حضرات در حاشیه امنیت قرار بگیرند و هواداران را آرام نمایند همگی بدنبال یک نفر که در مقابل دید همگان قرار داشته باشند مانند سرمربی و دستیارانش فدای کسانی می کنند که با تصمیمات غیرکارشناسی و نادرست و غلط خود ایران جوان را به روز سیاه نشانده اند.

آقایان ساختار خراب است، یک حقیقت محض است، هیات مدیره توانایی و جرات یک تصمیم گیری ساده را ندارد. هیات مدیره دائما می گویند ما بدنبال یک پولذار می گیردیم تا باشگاه را به او واگذار نماییم، اما ما می گوییم اگر پول به تنهایی می توانست معجزه کند و تیم را به مقام قهرمانی برساند، باید تیم فوتبال استیل آذین ثروتمندترین تیم بخش خصوصی در چند سال گذشته فوتبال ایران قهرمان جهان می شد، ولی این باشگاه با مدیریت حسین هدایتی با پول فراوان و به خاطر ارجحیت قرار دادن منافع شخصی و موقعیت خود در فوتبال منحل گردید و در رویاها گم شد، پول اگر بدست افرادی که بیشتر به فکر منافع شخصی و موفقیت خود می باشند بدهید فاجعه درست می کنند و نه پیروزی و سربلندی، آقایان هنوز هم نمی خواهید قبول کنید.

مشکل اصلی ایران جوان مدیریتی است و نه فنی و پول. تفکرات حاکم بر باشگاه فقط در این چند سال اخیر سقوط را در ذهن و مغز و پوست و استخوان و ذره ذره وجود خود تداعی می کنند چرا که به آن عادت کرده اند و عملکردشان ثابت نموده است که توانایی و قدرت و دانش تغییرات و دگرگونی مثبت در باشگاه و فوتبال را ندارند، اصلا عملکردشان ثابت نموده که اینکاره نیستند. سرپرست تیم حتی اداره کردن یک تیم محلی را در کارنامه خود ندارد ولی یک باره بدون تجربه و سابقه یک تیم ۷۳ ساله را به او واگذار می کنند، طبیعی است که این باشگاه یابت یاد گیری ایشان باید هزینه سنگین پرداخت نماید، ضعف آشکار مدیریت در انتخاب نیروی انسانی و نااگاهی و بی تجربگی سرپرست تیم به سرعت از لیگ یک به لیگ سه سقوط می کند با کلی هزینه و بدهی سنگین اما هم چنان هر دو در تیم باقی مانده اند و حتی استعفاء هم نمی دهند.

آقایان بجای استعفا، تیم را به طهران نی برتذ و هیات مدیره می گویند ما اطلاع نداریم و درست هم می گویند و این بزرگترین ضعف هیات مدیره است، دلال پایتخت در طهران به کمک دلال ویژه فوتبال استان مربی و بازیکن انتخاب می کند و به تیم تحمیل می کنند و قرارداد سرمربی را در پایتخت منعقد می نمایند، هیات مدیره می گوید ما اطلاع نداریم، آقایی در طهران یکباره بعد از گذشت چند هفته به جای مدیر بیانیه صادر می کند، مصاحبه می کند و می گوید من معاون باشگاه هستم و… ، بدون اطلاع و هماهنگی با هیات مدیره، مدیر هم تکذیب نمی کند و می پذیرد و هیات مدیره باز هم می گوید ما اطلاع نداریم.

چرا برای حفظ و ماندگاری افرادی که باشگاه ایران جوان را به روز سیاه نشنده اند همه سکوت کرده اید؟ زمانی که باشگاه نیاز به اتحاد شما برای یک تصمیم گیری و انتخاب درست دارد همیشه متفرق و پراکنده می شوید و توان تصمیم گیری را ندارید و گناه سهل انگاری ها را به گردن همدیگر می اندازید و برای تبرئه نمودن خودتان بدنبال کسی می گردید که او را مقصر اصلی معرفی کنید و ضعف خودتان در تصمیم گیری را توجیه نمایید؟

سیاه ترین و بحرانی ترین روز های تاریخ باشگاه را با دلال ویژه فوتبال استان و دلال پایتخت سپری می کنید و شما فقط به فکر بر کناری سرمربی هستید.. ما هم از روز نخست مخالف حضور محمود آرامش در ایران جوان بودیم ولی آیا فقط سرمربی در این فاجعه و پس رفت و ناکامی ها نقش داشته است؟

ما می دانیم که محمود آرامش بدون مطالعه و کارشناسی و با یک تفکر آماتور گونه به ایران جوان آمد،اما بعد از چند شکست استعفاء داد و رفت ولی آیا کسانی که در ناکامی های این تیم با عملکردشان و تصمیمات شان نقش اصلی را در کنار این مربی داشتند حاضرند مثل نامبرده استعفاء بدهند و این تیم را به افراد تواناتر و کاربلدتر و لایق تر تحویل بدهند؟

به عقییده شما فوتبالدوستان عزیز، هر گاه ریس محترم هیات فوتبال با حکم ریس فدراسیون فوتبال ریس کمیته فوتسال فدراسیون در طهران می شود، از تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۴۰۰ معارفه او در کرج انجام می گیرد و مسولیت اداره استاندارد البرز را می پذیرد بدون در نظر گرفتن مسولیت شان در بوشهر و حال بخاطر شرایط شغلی ساکن این شهر که به فدراسیون نزدیک تر است می شود و سپس آقای بهروزیان فر مدیرکل ورزش هم در این رابطه می گوید این موضوع هیچ مشکلی برای ما ایجاد نکرده و اگر احساس کنیم مشکلی برای ورزش ما ایجاد می کند حتما تصمیمات دیگری می گیریم، واقعا به نظر شما می توان در این شرایط به آینده فوتبال بوشهر و باشگاه ها امیدوار بود؟

آقای بهروزیان فر از شما می پرسیم آیا می توان با یک دست سه هندوانه را بر داشت؟

ایران جوان یکی از قدیمی ترین باشگاه های ایران بدترین روزهای فوتبالی خود را تجربه می کند، بعداز ۹ بازی با ۲ گل زده و ۱۵ گل حورده آخرین تیم جدول قرار دارد. استاندار آذربایجان شرقی به اتفاق سایر مسولین و نمایندگان استان برای نجات و بقا دو تیم تراکتور و ماشین سازی بعد از یک ماه جلسه با وزیر صمت موفق شدند که این دو تیم را با تمام بدهی و مشکلات به وزارت صمت واگذار نمایند و در تبریز و با همان نام باقی بمانند. اما در بوشهر ایران جوان که پیش از ۷۳ سال قدمت دارد در برابر چشمان بی تفاوت نماینده بوشهر و مسولین به ویژه اداره ورزش و هیات فوتبال دارد نابود می شود.

امسال در بوشهر مسولین فقط شاهد نابودی فوتبال این شهر می باشند و این سخت ترین و مهم ترین کاری است که دارند با ظرافت خاصی آن را انجام می دهند و تا کنون هم موفق بوده اند.

در تبریز استاندار و نماینده و سایر مسولین دلسوز و متعصب آستین بالا می زنند و دو تیم شهرشان را نجات می دهند و در بوشهر مسولین هر روز فریاد می زنند که کار ما تیمداری نیست. به راستی چه فرق و تفاوتی است در تفکرات و دیدگاه نماینده و مسولین استان بوشهر با نماینده و مسولین استان آذربایجان شرقی نسبت به ورزش و سلامت جامعه؟

مسولین آذربایجان دو تیم فوتبال شهرشان را نجات می دهند و مسولین شهر ما شاهد نابودی ایران جوان و شاهین دکتر حمیدی می باشند.

مسولین این شهر باشگاه ایران جوان بوشهر را به جرم خصوصی بودن زیر دست و پای قوانین فوتبال دولتی با تصمیمات سلیقه ای و بعضی ها هم با لجبازی خرد می کنند و تاریخ ۷۳ ساله باشگاهداری در ورزش ایران را نادیده می گیرند و با بی خیالی از آن می گذارند، اما مسولین تبریز با توجه به اینکه می دانند این دو باشگاه خصوصی هستند اما جانانه برای بقا این دو تلاش می کنند و وقت می گذارند، چرا که این دو تیم افتخار و تاریخ فوتبال این شهر می دانند و به همین خاطر برای حفظ آنها از جان مایه گذاشتند تا بمانند.

آقای بهروزیان فر هنوز هم فکر می کنید که فوتبال بوشهر و باشگاه ها دچار مشکل نشده اند و در راه موفقیت گام بر می دارند؟

از اداره ورزش و هیات فوتبال می پرسیم که امسال برای نجات ایران جوان با نماینده بوشهر در مجلس و مسولین با بزرگان و دلسوختگان این باشگاه برای برون رفت از بحران تا کنون چند جلسه برگزار کردید و چقدر وقت گذاشتید؟

شما با عملکرد یک نفر در این باشگاه مشکل دارید، آیا منصفانه و عادلانه است که این باشگاه و هوادارانش را این چنین قربانی نمایید؟ چون که آقای محتشم ریس محترم هیات فوتبال استان بوشهر به خاطر شرایط شغلی ساکن بوشهر نمی باشند و در کرج بسر می برند ار آقای بهروزیان فر مدیر محترم اداره ورزش استان خواهش می کنیم که به سوالات ما این بار پاسخ بدهند.