رویای جذب گردشگر از طریق جام جهانی قطر!

رویای جذب گردشگر از طریق جام جهانی قطر!

دالکی خبر: از همان زمان که قطر به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال معرفی شد، مسئولان کشوری در هر دو دولت روحانی و رئیسی بارها از ظرفیتهای ایران برای کمک به کشور قطر در برگزاری جام جهانی و همچنین جذب گردشگران حاضر در قطر در زمان جام جهانی سخن گفتند. اظهارنظرهایی که به نظر می رسد بیش از آنکه مبتنی بر واقعیت باشد، رویایی و بدون پشتوانه به نظر می رسد.

به گزارش دالکی خبر؛ در تازه ترین موضع گیری، سخنگوی دولت در گفتگویی با خبرگزاری رسمی دولت، جزییات‌ دستور ویژه رئیس‌جمهور برای بهره‌گیری از ظرفیت گردشگری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را تشریح کرد که شامل مواردی همچون تسهیل تردد گردشگران، افزایش پروازها بین تهران به دوحه، استفاده از کشتی‌های تفریحی و مسافربری دارای امکان اقامتی و دعوت از برخی تیم‌های شرکت‌ کننده برای سفر به ایران است!

اما پرسش اساسی این است که آیا این برنامه قابلیت تحقق دارد؟

از ادعای کمک به قطر تا جذب گردشگر از قطر

کمک به قطر برای اینکه برخی تیمهای فوتبال حاضر در جهانی در ایران و به طور مشخص، در جزیره کیش اسکان پیدا کنند چندان عملی به نظر نمی رسد. ما هنوز هیچ کمپ پیشرفته ای برای اردوی تیمهای ملی فوتبال در ایران و جزیره کیش نداریم و کمپ تیمهای ملی در تهران نیز اگرچه مجهز است، اما با کمپهای تمرینی فوتبال در قطر بویژه کمپ اسپایر قابل قیاس نیست. در جزیره کیش حتی یک کمپ تمرینی با امکانات مناسب برای تیمهای ملی فوتبال حاضر در جام جهانی وجود ندارد.

نکته دیگر، تلاش ایران برای جذب گردشگران حاضر در جام جهانی قطر است. این درحالیست که با نگاهی به ترکیب سنی و علایق گردشگرانی که در سالهای گذشته به ایران آمده اند، خیلی راحت می توان دریافت که هدف آنها گردشگری تاریخی و بازدید از آثار باستانی و تاریخی ایران بوده است. این درحالیست که گردشگران حاضر در قطر که برای تماشای جام جهانی به آن کشور سفر می کنند، گردشگرانی با اهداف تفریحی هستند که طبیعتا توقع آنها از یک سفر تفریحی، در سواحل جزیره کیش تامین نمی شود!

مسافرانی که برای تماشای جام جهانی به قطر می روند، طبیعتا ترجیح می دهند با توجه به هدفشان که تفریح است، در همان قطر بمانند یا اگر قصد سفر به خارج از قطر را دارند، امارات، انتخاب جذابتری برای آنهاست.

عجیب این که یکی از دستوران رئیسی برای بهره گیری از ظرفیتهای برگزاری جام جهانی در قطر، افزایش پروازها بین تهران به دوحه است! مشخص نیست این دستور، چه کمکی به افزایش ورود گردشگران از قطر به ایران خواهد کرد!

اصولا سفر به تهران، جذابیتی برای گردشگران حاضر در قطر ندارد و بهتر است اگر قصد جذب گردشگر از قطر باشد، نه برای تهران یا مقاصد تفریحی مثل کیش، بلکه روی شهرهایی دارای آثار باستانی همچون شیراز و یزد و اصفهان تمرکز کنند؛ هرچند اصفهان هم با خشک شدن زاینده رود، جذابیتی کمتر از گذشته دارد و هرچند هدف گردشگران جام جهانی قطر، متفاوت با اهداف مدنظر مسئولان در جمهوری اسلامی است و این رویاهای جذب گردشگران جام جهانی قطر به ایران، تعبیر نخواهد شد!
منبع: مردمسالاری