بلاتکلیفی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر/ گمانه زنی درباره برخی انتصابات/ روایت عجیب از درآمد خانوار

خبرنگاران در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ مصوبه جبران خسارت نخلداران استان از بارندگی ها به جلسه هفته قبل هیات دولت نرسیده است. براساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی، در پی سامانه بارشی مونسون، ۴۱۶ میلیارد تومان به محصولات نخلداران استان در آستانه برداشت خسارت وارد شده است.

🔽 به روایت آمار رسمی، بوشهری ها از نظر درآمد و هزینه جزو استان های بالای کشور محسوب می شوند. گزارش مرکز آمار درباره وضعیت اقتصادی خانوار در سال ۱۴۰۰ حکایت از آن دارد که میانگین درآمد خانوار استان در طول سال گذشته ۱۰۶ میلیارد تومان برآورد شده و از این نظر استان هشتم کشور می باشند. همچنین متوسط هزینه کرد بوشهری ها طی یکسال اخیر ۷۶ میلیون تومان و در رتبه هفت کشور تعیین شده است. با این حساب و کتاب، خانوار استان باید طی سال قبل حدود ۳۰ میلیون تومان هم اضافه بر هزینه داشته باشند!

🔽 در واکنش به انتقادات مطرح شده، فرماندار کنگان خبر داد: محل مصاحبه نیروهای پذیرش شده دیپلم و کاردانی برای شرکت پتروپالایش در همان شرکت در کنگان برگزار خواهد شد، درحالی که قبلا تهران در نظر گرفته شده بود. احمد غریبی گفته: همچنین مقرر گردید نماینده مجلس نسبت به برگزاری مصاحبه در مقطع کارشناسی در کنگان اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهد.

🔽 عبدالرحیم افروغ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به پاسخگو بودن در فضای مجازی گفته: در شبکه های اجتماعی با فیلتر و بی فیلتر حضور دارم و در حد ضرورت هم پست و مطلب می گذارم.

🔽 اخیرا درباره بیماری خاص عبدالکریم گراوند استاندار سابق بوشهر شایعاتی مطرح شده بود. در تماس با وی جویای صحت و سقم این موضوع شدیم که وی با اعلام اینکه حال عمومی اش مناسب است، گفت: از ناحیه پا و کمر دچار مصدومیت شده است و در خانه در حال استراحت می باشد.

🔽 احمد محمدی‌زاده استاندار بوشهر در شورای اداری استان با توصیه به مدیران و کارمندان برای حضور در پیاده روی اربعین، خطاب به مدیران گفت: با درخواست مرخصی کارمندان برای حضور در این مراسم باید موافقت شود.

🔽۸۰ درصد مبلغ قراردادهای بیمه صنایع جنوب استان بوشهر در تهران واریز می شود. بهروز دهقان، دبیر شورای هماهنگی شرکت‌‏های بیمه در استان بوشهر ضمن بیان این مطلب گفته: در صورت انتقال آن به استان بوشهر گردش مالی بانک های استان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. در این زمینه پیگیری هایی در حال انجام است تا صنایع موجود در استان پرداخت حق بیمه خود را در سطح استان انجام دهند.

🔽 اداره کل راه و شهرسازی استان بوشهر درباره خرید زمین های فاقد کاربری مسکونی در اطراف شهرک نیایش بوشهر هشدار داد. در این اطاعیه آمده: اخیراً مشاهده می شود عده ای اقدام به تفکیک و فروش اراضی فاقد کاربری مسکونی تحت عنوان زمین های مروارید در حدفاصل شهرک نیایش و بلوار امام علی(ع) بوشهر نموده اند. اراضی مذکور فاقد کاربری مسکونی است و قابل واگذاری، تفکیک و افراز نبوده و امکان ساخت مسکن در آن میسر نمی باشد.

🔽 شگرد برخی افراد به ضرر صندوق های بیمه عنوان شده است. مصری، نایب رییس مجلس گفته: اگر سری به دفتر ازدواج و طلاق بزنید و یک کار پژوهشی کنید به بحث طلاق‌های صوری می رسیدیم. گفته شده است حدود ۳۰ درصد طلاق‌ها صوری است. از کجا به این نتیجه رسیدند از اینجای که طبق گفته مسئولان دفاتر همان افرادی که طلاق می گیرند بلافاصله درخواست صیغه ۹۹ ساله می کند تا به زندگیشان ادامه دهند؛ طلاق می گیرند تا طلاقنامه ارائه کرده و زن حقوق پدر فوت شده را بگیرد.

🔽 شماری از کارکنان شهرداری بوشهر از تصمیمات اخیر برای کاهش دریافتی شان از محل اضافه کار گلایه مند هستند و با اشاره به برنامه ریزی شرایط زندگی شان براساس حقوق های خود، خواستار صرفه جویی شهرداری از منابع دیگر می باشند.

🔽 با گذشت بیش از ۶ ماه، هنوز حکم سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به ریاست تبدیل نشده است. این درحالی است که احکام سرپرستان دانشگاه‌های دیگر که برخی از آنها بعد از حسن ملکی زاده منصوب شده بودند با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست تبدیل شده است. پیش از انتصاب ملکی زاده به سرپرستی دانشگاه بوشهر، مواردی نظیر ادامه تعهد خدمتی وی در کنار عدم عضویتش در هیات علمی دانشگاه به عنوان چالش های انتصاب ایشان مطرح می شد، اما نهایتا وزیر بهداشت در ۷ بهمن ماه سال گذشته حکم سرپرستی را به نام وی صادر کرد.

🔽 امسال باران مونسون متأسفانه منجر به خسارت و ترش شدن محصول نخلداران شده است. در این شرایط، متاسفانه برخی افراد سودجو این محصولات‌ را با ثمن‌ بخس از کشاورزان خریداری کرده و با قیمت ۳۰ تا ۳۵ هزارتومان در مسیرهای عبوری، به مردم می‌فروشند!

🔽 نوبت دهی درمانگاه بیمارستان سلمان فارسی بوشهر انتقادات زیادی از سوی بیمه شدگان تامین اجتماعی در پی داشته است. مدتی است نوبت دهی تلفنی در درمانگاه حذف شده و نوبت اینترنتی اغلب پزشکان متخصص نیز کمتر از ۵ دقیقه پس از شروع هم تکمیل می گردد؛ موضوعی که بسیاری از بیماران را سردرگم و از دریافت خدمات در این بیمارستان محروم کرده است.

🔽 شنیده می شود با توجه به اینکه علی موحدی مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر به زمان ۳۵ سال دوره خدمت دولتی نزدیک می شود، زمزمه ها درباره آینده مدیریتی این اداره کل نیز افزایش یافته است. البته برخی مدعی هستند حکم موحدی حتی بیشتر از این مدت تمدید می شود که اگرچه به صورت موارد خاص از سوی وزارتخانه ها قابل پیگیری است، اما بعید به نظر می رسد.

🔽 امیدواری ها برای بهره برداری مجتمع فرهنگی هنری عسلویه پس از حدود ۱۶ سال بیشتر شده است. با تخصیص اعتبار مصوب در سفر دولت و همچنین اختصاص رقم دیگری از محل مسئولیت های اجتماعی پتروشیمی ها، پیش بینی شده بخش ساختمانی مجتمع در سال جاری تکمیل و تجهیز آن شروع شود.

🔽 با خبر شدیم سومین نشست خبری استاندار بوشهر از زمان انتصابش، قرار است یکشنبه این هفته برگزار شود.

🔽 باید مدل پالایشگاه اصفهان در تمام صنایع نفتی کشور الگو قرار بگیرد.در روزهای اخیر آگهی استخدام در پالایشگاه اصفهان منتشر شده است. این آگهی یک نکته مثبت دارد: ۱۸۵ نفر جذب می‌شوند اما فقط از بومی‌های اصفهان. اکنون سوال جدی اینجاست که چرا همیشه جذب در استان‌های مرکزی کشور به صورت بومی‌ست اما در استان‌های جنوبی و حاشیه‌ای مانند بوشهر به صورت سراسری‌ست؟! چرا نیروهای رسمی پالایشگاه‌های جنوب از استان‌های دیگر هستند اما وقتی در این استان‌ها وقتی جذب انجام می‌شود، فقط بومی‌ها را می‌گیرند؟ جذب بومی یا باید در همه استان‌های کشور باشد یا هیچکدام…. دلیلی ندارد که دولت بین استان‌ها تفاوت قائل شود. پس با تنظیم یک دستورالعمل عدالت را در این خصوص بین تمامی استان‌های کشور برقرار کنید. وهمه جا اول فقط بومی‌ها جذب شوند.

🔽 گفته می شود مجید محمودی گزینه مدیرکلی دفتر امور روستایی استانداری بوشهر است. وی سابقه بخشداری خارگ و فرمانداری عسلویه در دولت احمدی نژاد دارد.

🔽 وضعیت رشته های دانشگاه فرهنگیان بوشهر با انتقاداتی همراه شده و از نظر تامین نیروی انسانی در سالیان آینده مشکل ساز است.  سهم استان بوشهر از دانشگاه فرهنگیان در رشته زبان انگلیسی و هنر صفر و تربیت بدنی هم با جنسیت زن ۱ نفر می باشد. این در حالیست که برگزاری کلاس های زبان و تربیت بدنی استان های مجاور در شهر بوشهر می باشد!

🔽 چهار ماه پس از اتمام مهلت اتصال تمام د‌ستگاهها به د‌رگاه ملی صد‌ور مجوز‌های کسب‌وکار، هنوز د‌ستگاه‌های مهمی ‌چون شهرد‌اری، سازمان ثبت اسناد‌ و املاک کشور، سازمان ملی استاند‌ارد‌ و… به این د‌رگاه ‏متصل نشد‌ه‌اند‌. د‌ر حالی که جایگاه ایران د‌ر آخرین رتبه‌بند‌ی صد‌ور مجوزهای کسب‌وکار د‌ر د‌نیا از میان ۱۹۰ کشور، ۱۲۷ ‏است و همان‌طور که می‌د‌انیم، متقاضیان شروع کسب‌وکار د‌ر کشور و به تبع آن استان، ماه‌ها و گاه سال‌ها د‌ر پیچ‌وخم‌های اد‌اری ‏کسب مجوز گیر می‌کرد‌ند‌. این درحالی است که وعده داده شد د‌رگاه صد‌ور مجوز بناست ۳ روزه مجوز کسب‌وکار را صاد‌ر کند‌ و ثبت‌نام د‌ر آن به منزله ‏صد‌ور مجوز باشد‌ -حتی اگر سازمان مربوط جواب ند‌هد‌.

🔽 قرار است مجمع عمومی تعاونی مرزنشینان بوشهر امروز در مسجد دهدشتی برگزار شود. سوال اساسی بسیاری از مردم درباره سرنوشت سپرده های سالیان قبل خود در این تعاونی هنوز بدون پاسخ مانده است.

🔽 یارانه ‌بگیران از احتمال پایان پرداخت یارانه نقدی نگران هستند. گویا اصرار مجلس بر پرداخت کالایی و کوپنی یارانه‌ ها موجب این نگرانی شده است. برهمین اساس گفته می شود احتمالا شهریورماه هم پرداخت یارانه‌ ها به صورت نقدی باشد و پس از آن غیرنقدی می شود.
بررسی های سازمان هواشناسی نشان می دهد؛ پاییز امسال کم بارش خواهد بود. امسال دومین سال متوالی خشکسالی با درجات شدید تا بسیار شدید در کشور است.

🔽 دهک بندی خانوار ملاک عمل کمیته امداد قرار گرفته است. برهمین اساس، به دهک های اول تا پنجم خدمات اشتغال تعلق می  گیرد، اما دهک های بالاتر از پنجم زیرپوشش قرار نمی  گیرند. این دهک بندی نیز از سوی وزارت رفاه انجام می شود.

🔽 ۵ میز تخصصی میگو، گوجه‌فرنگی، خرما، کود شیمیایی و محصولات پتروشیمی به بوشهر واگذار شده است. هرچند بوشهر با ۵ و خراسان رضوی و فارس با ۴میز بیشترین سهم را در این زمینه دارند، اما تقریبا همه استان‌ها سهمی از این بخش برده‌اند و میز توسعه صادرات صنوف تولیدی و شیرینی‌جات سنتی نیز به‌طور همزمان به همه استان‌های کشور تفویض شده است. مسئولان استانی معتقدند این تفویض اختیار که برای نخستین‌بار به شکلی گسترده اتفاق افتاده، به‌دلیل تجربه‌های محلی استان‌های معین و از سوی دیگر حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های بالادستی در نشست‌های تخصصی هر میز می‌تواند در جذب منابع مالی، تصمیم‌گیری‌های بهتر، افزایش بهره‌وری و توسعه صادرات نقش مهمی داشته باشد؛ هرچند بخش خصوصی واگذاری دبیری این میزها به بخش‌های دولتی و اداره‌های صمت استانی را عاملی برای ایجاد شکاف بین بخش دولتی و خصوصی می‌دانند.

🔽 حسین نامور به عنوان مدیرعامل شرکت نمایشگاههای استان بوشهر منصوب شده است. وی پیش از این مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر بود.

🔽 با وجود ممنوعیت نقش و مداخله مالی مدارس در زمینه لباس فرم دانش آموزان، اما برخی والدین از معرفی خیاط های خاص توسط مدارس که کیفیت کارشان هم مناسب نیست، انتقاد دارند. آنها خواستار نظارت بیشتر آموزش و پرورش در این زمینه می باشند.

🔽دست آخر اینکه؛ اخیرا در فضای مجازی پیام‌ها و تبلیغاتی درخصوص ثبت نام یا به عضویت درآوردن دانش‌آموزان در بنیاد ملی نخبگان توسط اشخاص و یا مؤسساتی مطرح شده است. این بنیاد اعلام کرد: برای تحت پوشش قرار گرفتن افراد و اشخاص در بنیاد ملی نخبگان حتما باید مسیر قانونی آن طی شود و دریافت هرگونه وجهی از سوی افراد و مؤسسات، با ادعای واسطه‌گری و تسهیل‌گری ثبت‌نام در بنیاد ملی نخبگان، برای برخورداری از حمایت‌های این بنیاد، کذب و کلاهبرداری است.