از رکورددار طولانی ترین مدیرکلی تا روش جدید کلاهبرداری

  • خبرنگاران در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽نخست اینکه؛ میانگین تحصیل دانش آموزان بوشهر در هنرستان ها و فنی و حرفه ای به ۳۸ درصد رسیده که بالاتر از متوسط کشوری (۳۲ درصد) است. یکی از رویکردهای جدید آموزش و پرورش در کشور بالا بردن آمار تحصیل در هنرستان ها می باشد که با وجود استقبال از این موضوع در بوشهر، ولی از نظر فضای هنرستانی و کارگاهی کمبودهای زیادی وجود دارد.

🔽 رکورد طولانی ترین مدیریت در دستگاههای اجرایی استان در اختیار مدیرکل استاندارد بوشهر می باشد. محمدرحیم بهره مند از سال ۹۰ عهده دار این سمت است تا در سه دولت عهده دار مدیرکلی باشد. پیش از این باسابقه ترین مدیرکلی مربوط به دامپزشکی استان با ۱۲ سال بود که هفته پیش تغییر کرد.

🔽 دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای راه اندازی مناسب یا بهبود عملکرد بیمارستان های محلی در استان برنامه ای ندارد. مدتهاست دو بیمارستان محلی در شبانکاره و عالیشهر به بهره برداری رسیده ولی از نظر تامین نیروی تخصصی موردنیاز و خدمات به ساکنان عملکرد مطلوبی ندارد. همچنین بیمارستان محلی دیگری نیز در شهر کاکی مراحل ساختمانی اش به پایان رسیده، ولی برای بهره برداری با علامت سوال هایی مواجه است.

🔽 فرماندار دشتستان در مصاحبه ای با صداوسیما گفته: خبر کشته شدن یک دختر به دست نیروهای امنیتی و انتظامی در این شهرستان از اساس کذب است.

🔽 هرچند دولت یارانه نقدی را به کالابرگ که مصوبه مجلس است بیشتر می پسند، اما وزیر اقتصاد گفته: «اجرای آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در استان هرمزگان کلید خورده است.» برخی معتقدند با توجه به اینکه وزیر اقتصاد بازهم اعلام کرده قرار است دوره آزمایشی اجرای کالابرگ به مدت یک ماه طول بکشد، این احتمال قوت گرفته که دولت به انتظار بودجه سال آینده نشسته تا به سیاست اختصاص یارانه نقدی ادامه دهد.

🔽 پس از مدتها، روال سنتی تجمعات برخی گروهها مقابل استانداری بوشهر برقرار شده است. هفته گذشته کشاورزان و تولید کنندگان گوجه فرنگی برای درخواست کاهش تعرفه صادرات مقابل استانداری تجمع کردند که البته ساعتی بعد به ورود پلیس و متفرق کردن این افراد منجر شد.

🔽 عیسی کلانتری، رییس پیشین سازمان محیط زیست گفته: آمار بالای سقط جنین و سرطان ارمغان نفت برای مردم عسلویه است و این شهر غیرقابل سکونت برای انسان‌هاست. همچنین۷۰ درصد مرجان‌های خلیج فارس به‌دلیل آلایندگی نفتی از بین رفته‌اند و هزینه احیای آنها چندین برابر بودجه پروژه‌های منطقه ویژه پارس است. وی افزود: در سفری که به عسلویه داشتم بیش از ۶ ساعت نتوانستم آنجا دوام بیاورم. گازهای همراهی که می‌سوختند نفس انسان را به شماره می‌انداختند. بازدید من به‌صورت سرزده بود، هرچند برخی می‌گفتند در زمان بازدید مسئولان فلرها را خاموش می‌کنند تا آلایندگی کمتر باشد.

🔽 در وام مسکن روستایی گره افتاده است. با گذشت حدود یک ماه از جلسه هیأت وزیران، هنوز تصویب ‌نامه این هیأت با موضوع تسهیلات مسکن روستایی ۲۰۰ میلیون تومانی ابلاغ نشده است.

🔽 قیمت اوراق وام مسکن در استان ها افزایش یافته است. سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهر‌های با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجرد‌ها ۱۶۰ و برای زوجین ۳۲۰ میلیون تومان می باشد که برای دریافت تسهیلات بدون دوره انتظار سپرده، مجرد‌ها باید ۳۳ میلیون و متاهل‌ها نیز باید ۶۶ میلیون تومان پرداخت کنند.

🔽 چالش کمبود دارو در بیمارستان ها نظیر اقلام بی‌ حسی موضعی و بیهوشی باعث شده برنامه پزشکان برای برخی عمل ها نامنظم یا دچار تغییراتی شود.

🔽 روش جدید کلاهبرداری که منجر به بالا کشیدن خانه یا خودرو می شود، نیازمند توجه مردم درخصوص این اقدامات است. یک کارشناس درباره این روش کلاهبرداری توضیح می دهد : «شما مثل همه فروشندگان دیگر می توانید خانه و خودروی تان را در سایت های آنلاین به فروش بگذارید. مشتری ها با شما تماس می گیرند و یکی از آن ها به شما چکی را به عنوان بیعانه می دهد و می گوید تا زمان پاس شدن چک ها خانه یا خودرو دست خودتان باشد. چند روز می گذرد و او با شما تماس می گیرد و به بهانه ای می گوید که نمی تواند چک را پاس کند. بنابراین مجبور است چک را پس بگیرد و قولنامه را فسخ کند. او حتی جلوی شما قولنامه را فسخ و پاره می کند و چک ها را می گیرد و این تازه ابتدای این کلاهبرداری است چون او کپی های رنگی این قولنامه را پاره کرده ولی بعد همراه با چک ها و قولنامه اصلی به دادگاه می رود و شما مجبور می شوید بدون دریافت هیچ پولی خانه یا خودروی تان را به نام او بزنید. بنابراین باید حواس تان باشد که هنگام خرید و فروش های آنلاین طعمه کلاهبرداران نشوید.»

🔽 در قبوض جدید تلفن ثابت، آیتم “خدمات مکالمه صوتی” که چندی پیش با مصوبه ستا تنظیم بازار کشور از مشترکان به صورت ثابت  ۱۵ یا ۲۰ هزارتومان دریافت می شد حذف گردیده است. اخیرا شورای رقابت از این موضوع را رد کرده و با وجود مخالفت های مخابرات، در قبوض جدید حذف شده است.

🔽 براساس اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی، هزینه ساخت هر واحد در نهضت ملی مسکن به متری ۸ میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب هزینه ساخت هر واحد نهضت ملی مسکن برای واحدهای ۸۰ متری ۶۴۰ میلیون تومان خواهد بود. همچنین با توجه به وام ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیونی نهضت ملی مسکن، آورده هر متقاضی معادل همین تسهیلات افزایش یافته است. با توجه به این که تاکنون بخش زیادی از متقاضیان، آورده اولیه خود را نیاورده اند، افزایش هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن، در صورت افزایش نیافتن وام، ممکن است موجب ریزش متقاضیان شود.

🔽 دولت از پرداخت ۵۰۰ هزارتومان سود سهام عدالت به دارندگان آن طی آذرماه خبر داده است. این مبلغ به عنوان نیمی از سود عملکرد شرکت های سهام عدالت در سال ۱۴۰۰ می باشد و مابقی هم برای آخر سال وعده داده شده است.

🔽 همزمان با فصل خوش آب و هوای بوشهر، برگزاری همایش و سینمارهای کشوری در استان یا سفر مسئولان مرکزنشین به استان نیز افزایش یافته است.

🔽 در روزهای اخیر از برخی دانش آموزان استان خواسته شده مبالغ دیگری به عنوان بیمه حوادث پرداخت کنند. به گفته مدیران این مدارس، ۱۰ هزارتومانی که در ابتدای سال دریافت شده علی الحساب محسوب می شود و رقم حق بیمه امسال ۳۰ هزارتومان شده که باید دانش آموزان این مابه تفاوت را بپردازند.

🔽 آمار ناباروری در استان بوشهر در حدود ۱۶ درصد اعلام شده است. این درحالی است که این شاخص در کشور حدود ۲۰ درصد برآورد شده است.

🔽 استاندار بوشهر با بیان اینکه سپاه و آموزش و پرورش مکمل هم هستند، گفت: براساس مصوبه شورای آموزش و پرورش استان، سپاه بعنوان معین فرهنگی آموزش و پرورش معرفی شده است. محمدی زاده درباره این موضوع توضیحات بیشتری نداده است.

🔽 برخی طرح جدید وزارت صمت، صدور کارت‌های اعتباری برای خرید لوازم خانگی را با توجه به سود بالای بانکی و محدودیت در انتخاب برند از پیش شکست‌ خورده می‌ دانند. گویا منتقدان بر این باورند زمانی مردم از این وام ها استقبال می ‌کنند که سود بانکی آن زیر ۵ درصد باشد.

🔽 جام جهانی فوتبال در استان جدی گرفته نشده و برنامه‌ خاصی برای افزایش نشاط اجتماعی استان در زمان برگزاری مسابقات فوتبال پیش‌بینی نشده است. در سنوات گذشته در برخی بوستان ها یا سالن های عمومی مسابقات جام جهانی پخش می شد.

🔽 دست آخر اینکه؛ دانشگاه علوم پزشکی بر خدمات پرستاران خانگی نظارتی ندارد. این اتفاق سبب شده افراد پرستار‌نما و غیرمجاز که پروانه فعالیت ندارند به موضوع ورود کنند و بدون تخصص کافی اقدام به ارائه خدمات درمانی و مراقبتی کنند.