نرخ جدید انواع نان در استان/ جاماندن بوشهری ها از مدیریت پتروشیمی های عسلویه/ رتبه اول استان در رشد تولید گندم

  • خبرنگاران  در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ افزایش قیمت نان در استان بوشهر با میانگین رشد ۴۰ درصدی در آستانه ابلاغ قرار گرفته است. گویا توافق اتحادیه نانوایان هم کسب شده تا نان لواش از ۴۰۰ به ۵۲۵ تومان، سنگک از ۱۸۰۰ به ۲۵۰۰ تومان و بربری از ۱۳۰۰ به ۱۸۰۰ تومان تغییر نرخ دهد. البته قیمت نانوایی های آزادپزها متفاوت می باشد که هنوز نهایی نشده است. تغییر نرخ نان در استان ها که طی هفته های اخیر آغاز شده در شرایطی می باشد که وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته بود دولت برای افزایش قیمت نان برنامه‌ای ندارد و به همین منظور برای حمایت از نانوایان، کمک‌هزینه پخت نان را ۱۰ درصد افزایش می یابد.

🔽 خبرگزاری ایرنا مرکز بوشهر در ارزیابی فصل بهار دفاتر استانی این خبرگزاری خوش درخشیده است. در ارزیابی خبرگزاری جمهوری اسلامی، بوشهر در میزان بازدید مخاطبان رتبه دوم و از حیث متوسط کلیک خبرها رتبه اول کشور را کسب کرده است. مدیریت خبرگزاری ایرنا در استان بوشهر برعهده دکتر مهرداد جشنی پور می باشد.

🔽 براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی، بوشهری ها با افزایش ۵ برابری برداشت گندم طی سالجاری، بالاترین میزان رشد در تولید این محصول را به دست آورده اند و کهگیلویه و بویراحمد در رتبه بعدی قرار دارد. البته در میزان تحویل گندم همچنان استان های فارس، خوزستان و کرمانشاه رکوردار کشور می باشد. البته کشاورزان همچنان پیگیر دریافت مابه تفاوت هزینه گندم تحویلی با نرخ امسال هستند.

🔽 باخبر شدیم شورای شهر گناوه از حسن حسین زاده شهردار منتخب خود حمایت و بر صدور حکم وی توسط استانداری اصرار کرده است. گویا در فرایند صدور حکم هنوز تاییدیه برخی دستگاهها دریافت نشده است. حسین زاده که معاون راه و شهرسازی استان بوده، در سالهای ۹۵ تا ۹۷ هم شهرداری گناوه را در کارنامه خود داشته است.

🔽 برخی کسبه بوشهر از رشد نامتعارف اجاره بها طی دو ماهه اخیر شوکه شده اند و به کنایه می گویند با نرخ های جدید گویا قرار است در تهران مغازه بگیرند! به گفته آنها اجاره ماهیانه مغازه ها به متری یک میلیون تومان نزدیک شده و اگر در خیابان های باغ زهرا و سنگی باشد از این رقم فراتر هم می رود. براساس آمارهای رسمی، ۷۵ درصد کسبه بوشهر اجاره نشین هستند که قیمت بالای اجاره بها سهم بالایی در قیمت تمام شده کالا و خدمات شان دارد. از این رو باید دولت با تصویب قوانینی در این زمینه ورود پیدا کند.

🔽 غلامعلی میگلی نژاد و جعفر پورکبگانی که خود را برای کاندیداتوری انتخابات مجلس در حوزه بوشهر، گناوه و دیلم مطرح کرده اند، چهارشنبه شب گذشته در حسینه ارشاد بوشهر با هم دیدار داشته اند.

🔽 یکی از دلایل استعفای اجباری سجادی وزیر ورزش که توسط منتقدانش مطرح گردیده، ناتوانی وی در انتخاب مدیرانش و تعیین تکلیف مجموعه های بیرونی وزارتخانه برای انتصابات عنوان می شود. یکی از شاهد مثال ها در این خصوص نیز تغییر چهار مدیرکل ادارات ورزش استان ها از جمله بوشهر کمتر از یکسال از امضای حکم شان توسط وزیر بود که ناشی از فشارهای بیرونی به وزیر رخ داد.

🔽 اداره کل صمت بوشهر از تشکیل ۷۵ پرونده شکایت مردم از خودروسازهای داخلی طی سالجاری خبر داده که عمدتا ناشی از عملی نشدن تعهد خودروهای ثبت نامی در طرح فروش این شرکت ها می باشد. گویا یکی از شکایت های عمده مردم این است که خودروسازان با وجود دریافت هزینه خودروها، در آستانه تحویل و صدور فراخوان به مشتری، خودروهای دیگرشان را به عنوان جایگزین پیشنهاد می کنند که موردنظر مشتری نیست. البته با توجه به اینکه رسیدگی به شکایت از خودروسازان به تهران ارجاع می شود، گزارشی از سرنوشت پرونده های تشکیل شده در بوشهر اعلام نگردیده است.

🔽 آمار واژگونی خودرو در جاده های برون شهری استان بوشهر ۵۰ درصد اعلام شده است؛ در حالی که این آمار در کشور ۳۰ درصد می باشد. کارشناسان پلیس راه و ایمنی جاده ای یکی از دلایل این موضوع را سرعت بالای خودروها در استان می دانند. به گفته آنها متوسط سرعت خودروها در استان ۸۳ کیلومتر برساعت است که ۱۰ کیلومتر از میانگین کشوری بالاتر می باشد. خودروهای شوتی هم در رتبه بعدی آمار بالای واژگونی در استان ارزیابی می شوند.

🔽 مدیرکل صمت استان بوشهر با اشاره به شروع پروژه صنایع پتروشیمی دشتستان گفته: این پروژه در روستای میاندشت از توابع بخش آبپخش قرار دارد که متولی آن هولدینگ خلیج فارس می باشد و روند پیشرفت خوبی هم دارد. به گفته صفوی، مجوز زیست محیطی این پروژه هم اخذ شده است.

🔽 خبر دیگر اینکه شماری از اهالی شبانکاره دشتستان نسبت به جداسازی ۵ روستای این بخش که اکنون پروژه پتروشیمی در آن اجرا می شود معترضند و می گویند: این تفکیک به صورت پنهانی در سال ۸۶ اجرا شده است. معترضان با ایجاد پویش هایی در فضای مجازی خواستار توجه به دغدغه شان هستند.

🔽 شهروندان از پشت نوبتی طولانی برای تعویض شناسنامه ها که بیش از یک ماه زمان می برد گلایه مند هستند. یکی از دلایل افزایش تعویض شناسنامه ها در این فصل از سال، ثبت نام مدارس است که نیاز به تغییر عکس شناسنامه دانش آموزان متوسطه است. همزمانی این موضوع با ثبت نام متقاضیان پیاده روی اربعین و اصلاح برخی شناسنامه ها نیز باعث طولانی شدن پشت نوبتی شناسنامه شده که انتظار می رود مسئولان ثبت احوال کشور به این تاخیرها ورود کنند.

🔽 استان بوشهری ها همچنان در مدیریت های شرکت های پتروشیمی جنوب استان جایی ندارند. اخیرا جواد حاتمی که سمت قبلی وی بازرس شهرداری اصفهان عنوان شده، به سمت مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوشهر منصوب شد. این پتروشیمی زیرمجموعه هولدینگ شستان وابسته به وزارت دفاع است.

🔽 ایجاد صف های طولانی و کاهش ساعت پخت برخی نانوایی های استان بوشهر ناشی از کاهش سهمیه آرد اعلام شده است. سازمان غله معتقد است بابت هرکیسه ۴۰ کیلویی آرد باید ۴۴۰ عدد نان لواش پخت شود، ولی برخی نانوایان این تصمیم را غیرکارشناسی می دانند و معتقدند به دلیل شرایط جوی بوشهر و برخی دور ریزهای آرد که در فرایند تولید نان اجتناب ناپذیر است، از هر کیسه آرد ۳۵۰ تا ۳۸۰ عدد نان تولید می شود. از طرفی، نانوایان یکی از دلایل کم فروشی و کم بودن وزن مصوب نان را همین موضوع می دانند تا حدنصاب سازمان غله را رعایت کرده و سهمیه شان کسر نشود! چالش دیگر الکترونیکی شدن فروش نان، عدم امکان فروش نان بالای ۱۰ هزارتومان در طول روز به یک کارت بانکی می باشد که برای تامین نیاز لنج های صیادی، مراسمات یا مجموعه های کارگری مشکل آفرین شده است.

🔽 پیش ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس دوازدهم از ۱۶ مرداد به مدت یک هفته به صورت الکترونیکی انجام می شود. وزارت کشور اعلام کرده پیش ثبت نام برای نامزدی در انتخابات مجلس الزامی است. گویا در این مرحله شرایط او‌لیه‌ ثبت نام مانند نداشتن سوء‌پیشینه و مدرک تحصیلی و نه صلاحیت آنها بررسی می شود. هنوز سامانه موردنظر برای این کار رونمایی نشده است.

🔽 رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر درباره اعتبار در اختیار نمایندگان مجلس گفته: براساس قانون سالانه مبلغی از محل اعتبارات متوازن در اختیار نمایندگان مجلس قرار می‌گیرد تا با نظر آنان در پروژه های حوزه‌های انتخابیه هزینه شود. پاپری افزود: براین اساس سهم پیش بینی شده برای هر نماینده ۲۵ میلیارد تومان است که سرجمع این رقم به یکصد میلیارد تومان برای چهار حوزه انتخابیه بوشهر در نظر گرفته شده است.

🔽 احتمالا وحید نیک روش در سمت ریاست شورای شهر بوشهر ابقا می شود، اما گویا یکی از چهاربانوی شورا مترصد ورود به هیات رئیسه می باشند. انتخابات سال سوم هیات رئیسه شورای شهر بوشهر قرار است سه شنبه این هفته برگزار شود. ظاهرا تاکنون رایزنی مشخصی برای ریاست صورت نگرفته و با این شرایط موقعیت نیک روش در این سمت تثبیت خواهد شد.

🔽 جهادکشاورزی استان بوشهر سهمیه ای برای توزیع مرغ با نرخ مصوب جذب نکرده است. همزمان با عبور قیمت مرغ از ۱۰۰ هزارتومان، در برخی استان ها مرغ با نرخ مصوب ۷۵ هزار تومانی در حال توزیع است ولی خبری از این موضوع در بوشهر نیست.

🔽 از گوشی هوشمند تولید داخل با قیمت ۱۰ میلیون تومان رونمایی شده است. برخی مسئولان کشوری هم قول ساخت یک میلیون دستگاه از این گوشی را تا پایان سال داده اند. کارشناسان حوزه فناوری معتقدند جدا از کیفیت سیستم عامل این گوشی که باید در چه سطحی است، اطمینان خاطر مردم از امنیت دیتاهای آن، پیش شرط مهمی است تا از این گوشی استقبال شود.

🔽 کاهش نرخ بیکاری، تورم طی سالجاری و رتبه اول استان بوشهر در نرخ رشد اقتصادی کشور به عنوان نشانه های رونق در اقتصاد استان ارزیابی شده است. براساس گزارش مرکز آمار، بوشهر با رشد ۷٫۹ درصدی در سال گذشته رتبه اول کشور را کسب کرده و در نرخ بیکاری جزو ۷ استان پایین کشور و تورم ماهیانه منتهی به تیرماه هم در رتبه ۳۰ کشور قرار دارد.

🔽 دست آخر اینکه؛ در راستای دو برابر شدن تسهیلات خرید مسکن، این وام برای شهر بوشهر ۳۲۰ میلیون تومان شد.همچنین برای سایر شهرهای استان این تسهیلات به ۲۴۰ میلیون تومان افزایش یافته و به بانک مسکن نیز ابلاغ شده است.