از لج بازی استاندار و نماینده مجلس تا کاندیداتوری مدیر استانی در انتخابات شمال

  • خبرنگاران  در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ توزیع گوشت منجمد با نرخ مصوب در بوشهر وضعیت مطلوبی ندارد و مراجعه مکرر برخی شهروندان به فروشگاههای زنجیره ای، با پاسخ منفی مواجه می شود. با توجه به رشد قیمت گوشت قرمز، انتظار می رود جهادکشاورزی به عنوان متولی توزیع و نظارت، درخصوص سهمیه گوشت گوسفند و گوساله استان با نرخ مصوب اقدام موثری انجام دهد. اخیرا در سطح کشور، گزارش هایی مبنی بر انحراف گوشت های منجمد به آشپزخانه ها و بیرون برها منتشر شده که باعث می شود دست مردم از این اقلام کوتاهتر شود.

🔽  اخیرا رییس انجمن داروسازان کشور گفته «۴۰‌درصد داروخانه‌ها در آستانه ورشکستگی هستند.» این در حالی است که شاهد راه‌اندازی داروخانه‌ های جدید در بوشهر هستیم که بعضا دکورهای خاصی هم دارند، اتفاقی که با خبر ورشکستگی داروخانه‌ها در تناقض است.

🔽 در اقدامی متفاوت با یک دهه اخیر، پیوست های بودجه سال آینده که یکی از آنها اعتبار پروژه های استانی می باشد، منتشر نشده است. این تغییر، در پی مصوبه مجلس صورت گرفت که قرار شد کلیات بودجه تصویب شود و سپس پیوست ها مورد بررسی قرار بگیرد، تصمیمی که باعث شده بودجه سال آینده مانند هندوانه سربسته بوده و عملا وضعیت توزیع اعتبارات و پروژه های استانی نامشخص باشد.

🔽 به عقیده تحلیلگران سیاسی، با توجه به ترکیب نامزدها، پیش بینی می شود در سه حوزه انتخابیه نمایندگان فعلی ابقا شوند، اما در حوزه دشتی و تنگستان تا حدودی تب رقابت گرمتر است. گویا عملکرد نماینده فعلی مورد اقبال رای دهندگان در دشتی نبوده و فضا برای کسب رای غلامحسین کرمی دشوار است. همچنین وی در تنگستان نیز با کاندیداهایی مواجه است که می تواند به کاهش رای وی در زادگاهش منجر شود.

🔽 موارد بستری کودکان با علائم تنفسی در استان بوشهر طی هفته های اخیر افزایش داشته و ظرفیت تخت های ویژه در بیمارستان های استان تکمیل شده است.

🔽 بانک مرکزی از سود بی سابقه ۳۰ درصدی به سپرده های بانکی رونمایی و هدف آن را تامین سرمایه در گردش طرح‌های اقتصادی عنوان کرده است، اما برخی کارشناسان راز این سیاست پولی را مقابله با مهاجرت پول از حساب‌های سپرده بانکی به سمت بازارهای پرنوسان نظیر ارز و سکه می‌ دانند.

🔽 طبق اعلام وزارت بهداشت، مشکل شیر خشک رژیمی نوزادان مرتفع و مشمول یارانه شده است. از آذرماه که اختصاص شیر خشک براساس سهمیه هر نوزاد و شماره ملی بود، دریافت شیر خشک رژیمی با مشکلاتی مواجه بود.

🔽 به تازگی سازمان مالیاتی با ارسال پیامک به برخی شهروندان، هشدار می دهد که اگر وضعیت املاک شان در سامانه املاک و اسکان ثبت نشود، جریمه خانه های خالی به آن ها تعلق می گیرد.

🔽 گفته می شود ۴ خانم گناوه ای پس از نوشیدن قهوه، با حالت تهوع به بیمارستان مراجعه کرده اند. تاکنون درباره وضعیت این افراد و دلیل اتفاق از سوی مجموعه بهداشت شهرستان اطلاع رسانی نشده است. اخیرا در خوزستان هم رییس اورژانس این استان گفته بود: ۵ کودک اهوازی در اثر مسمومیت با قهوه غلیظ، راهی بیمارستان شدند.

🔽 یکی از مدیران استان بوشهر در شمال کشور کاندیدا شده است. “محمد شیخان” مدیرعامل شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد از حوزه تالش، ماسال و رضوانشهر کاندیدا شده و تاییدیه اش از شورای نگهبان را دریافت کرده است.

🔽 افتتاح جاده وفاق میان شهرستان های دیر-کنگان پس از ۱۵ سال از شروع عملیات اجرایی، به بهره برداری نزدیک شده است. این پروژه قرار بود در دهه فجر زیر بار ترافیک برود که برای تکمیل نواقص، بهره برداری رسمی به اسفند موکول شده است.

🔽 اختلاف استاندار و نماینده جنوب استان در مجلس، هزینه کرد حدود ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبارات شورای راهبردی پتروشیمی ها را متوقف کرده است. محمدی زاده تاکید دارد این اعتبارات باید زیر نظر شورای برنامه ریزی استان و با اولویت پروژه های مدنظر در استان باشد. با توجه به تاثیر تورم که ارزش اعتبارات را کاهش می دهد، استمرار این اختلاف، باعث باتکلیفی پروژه های جنوب استان می شود.

🔽 برای آزمون گواهینامه یک روزه موتورسیکلت، سهم استان بوشهر ۲۵ نفر در هفته دیده شده که پاسخگوی متقاضیان نیست، طوری که از اولین ساعت های بامداد شنبه ها، متقاضیان بسیاری با مراجعه به سایت موردنظر با پیام «تکمیل ظرفیت» مواجه می شوند. علاوه بر این، شمار زیادی هم در صف انتظار برای اعلام تاریخ آزمون هستند. از آنجا که این اقدام پلیس راهور در چارچوب طرح می باشد که دوره مشخصی دارد، انتظار می رود علاوه بر شهر برازجان که اکنون زمینه آن فراهم شده، این آزمون در سایر شهرهای استان هم اجرایی شود.

🔽 عملیات اجرایی ساخت بیمارستان صنعت نفت با حضور معاون وزیر نفت و استاندار فارس در شیراز آغاز شد.

🔽 ثبت‌نام لاستیک دولتی به دلال بازی در این بازار منجر شده است. گویا افرادی هستند که با دریافت ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان ثبت‌نام لاستیک دولتی انجام می‌دهند و حواله صادر می ‌کنند.

🔽 آمارها حکایت از آن دارد که واژگونی خودرو ها با سهم ۵۰ درصدی، مهمترین عامل تصادفات در استان بوشهر می باشد. این میزان حدود ۱۰ درصد از متوسط کشوری بالاتر است.

🔽 سهمیه استخدامی استان بوشهر در قالب طرح شهید زین الدین ۶۷ نفر تعیین شده که شامل ادارات جهاد کشاورزی، محیط زیست، شیلات، صنعت معدن و تجارت، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و ورزش و جوانان می باشد. این طرح در راستای تزریق نیروهای موردنیاز دولت سیزدهم و استانداران در مسئولیت های کلیدی اجرایی شده است.

🔽 صداوسیمای بوشهر پیگیر جذب یک درصد اعتبارات هزینه ای دستگاههای اجرایی می باشد. این درحالی است که اخیرا رییس سازمان برنامه و بودجه از افزایش ۵۸ درصدی بودجه صداوسیما و قوه قضائیه توسط نمایندگان مجلس انتقاد کرده‌ است. داوود منظور گفته: رشد بودجه سایر دستگاه‌ها در سال آینده حدود ۱۲ درصد است.

🔽 بازار کارتخوان‌‌ های معاف از مالیات داغ است. این کارتخوان‌‌های سیار از ۳۵۰ هزار تومان شروع و تا قیمت ۳۵ میلیون تومان هم در بازار به فروش می ‌رسند.

🔽 تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی افزایش یافته و برخی از کاندیداها در فضای مجازی به بهانه پیام تبریک و تسلیت، تصاویر و ویدئوهایی از خود منتشر می ‌کنند. با توجه به مستقیم نبودن این تبلیغات برای مجلس، اطلاق عنوان تبلیغات زودهنگام بر آن سخت است.

🔽 دست آخر اینکه، قرار است اراضی جدیدی در شهرک نیایش بوشهر در طرح جوانی جمعیت واگذار شود. طبق تصمیم استانی، این زمین ها برای احداث ۶۰۰ واحد (در دو طبقه) با اولویت طلاب، بنیاد شهید و مددجویان بهزیستی و کمیته امداد می باشد.