پرداختی های نامتعارف برای هیات رئیسه یک دانشگاه/ جلسه منتخبان بوشهر و جنوب فارس/ رکورد استان در گرانی فروردین

  • خبرنگاران  در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

🔽 نخست اینکه؛ بوشهر بیشترین میزان غرق شدگی را در فروردین سالجاری داشته است. سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اعلام این آمار گفته: در فروردین ماه سال جاری ۱۱۸ نفر دچار غرق‌شدگی شده‌اند که از این تعداد ۶۴ نفر فوت کرده‌اند. یکتاپرست افزود: بیشترین آمار مصدومیت ناشی از غرق‌شدگی در استان‌های بوشهر با ۱۵ مورد و هرمزگان با ۸ مورد بوده است. به گفته وی، بیشترین فوتی‌های ناشی از غرق شدگی هم در فارس و اصفهان رقم خورده است.

🔽 کارکنان شهرداری های استان بوشهر از دفتر شهری استانداری گلایه مند هستند. برخی از آنها می گویند حدود یکسال است که در انتظار برگزاری جلسه هیات ممیزه و ارتقای شغلی هستند، اما اقدامی از سوی دفتر شهری در این زمینه صورت نگرفته است.

🔽 با خبر شدیم منتخب بوشهر، گناوه و دیلم با دو منتخب استان فارس دیدار کرده است. براین اساس نشستی با حضور جعفر پورکبگانی و دهقان ناصرآبادی و بروجردی منتخبان کازرون و لارستان استان فارس برگزار شده که هرچند جزییاتی از مباحث آن درز نکرده، ولی گفته شده عمدتا پیرامون همکاری های مشترک دو استان در مجلس آینده بحث و گفتگو شده است. این نشست به میزبانی شرکت سرمایه گذاری و توسعه استان بوشهر بوده است.

🔽 شیخ مهدی کروبی با مرتضی سراجی رئیس حزب اعتماد ملی در استان بوشهر تماس تلفنی داشته است. سراجی گفته: آقای کروبی به عنوان پدر معنوی حزب اعتماد ملی در این تماس تلفنی ضمن تبریک اعیاد گذشته، پیرامون مسائل جاری کشور صحبت کرده و پیگیر آخرین وضعیت حزب اعتماد ملی در بوشهر شدند و به همه دوستان و اعضاء حزب در این استان نیز سلام رسانده‌اند.

🔽 وعده های مسئولان درباره استقرار پزشک متخصص از اردیبهشت در مرکز جامع سلامت عالیشهر (موسوم به بیمارستان محلی) محقق نشده است. درحالی نام بیمارستان بر تابلوی این مرکز خودنمایی می کند که فاقد تجهیزات کافی، پزشک متخصص است و حتی آمبولانسی که قبلا در آن فعالیت داشته، به مرکز دیگری منتقل شده است.

🔽 رئیس سازمان محیط‌زیست از هزینه کرد عوارض آلایندگی برای موارد جاری و حقوق کارمندان شهرداری و دهیاری ها انتقاد کرده است. علی سلاجقه در نشست هم‌اندیشی شورای‌عالی استان‌ها و سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: عوارض آلایندگی درواقع مالیاتی است که باید صرف آن عارضه‌ای شود که محیط‌زیست را تحت‌تأثیر قرار داده، اما ظاهراً اینگونه نیست؛ عوارض گرفته می‌شود، اما سؤال این است که برای آن چه اتفاقی می‌افتد؛ چون مشکل محیط‌زیستی از این راه‌حل نمی‌شود. وی ادامه داد: ۲سال پیش عوارض آلایندگی یکی از استان‌ها ۵هزار میلیارد تومان شد، اما سؤال این است که کجا هزینه شده است؟

🔽 در حاشیه سپردن مالکیت یکی از باشگاههای سرخابی پایتخت به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، بیش از آنکه خصوصی سازی رخ داده باشد، به دلیل وابستگی این مجموعه به دولت می توان گفت دولت از این جیب به آن جیب کرده است. همچنین برخی در استان بوشهر با اشاره به فعالیت بخشی از پتروشیمی های حامی استقلال در استان بوشهر معتقدند: حالا که این مجموعه به ورزش استان بی تفاوت است و حاتم بخشی اش برای تهران است، برای درآمدزایی هم بجای بوشهر به پایتخت برود! در این زمینه به جز نماینده دشتستان، سایر نمایندگان و منتخبان استان سکوت در پیش گرفته اند.

🔽 بوشهر از لحاظ فراگیری محرومیت در استان های میانه کشور قرار گرفته است. در بررسی اخیر مرکز پژوهش های مجلس، درخصوص استان های دارای محرومیت و فقر، بوشهر در رتبه ۱۵ کشور و یک رده بالاتر از تهران معرفی شد است. همچنین استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان های جنوبی و شمالی در پایین ترین وضعیت قرار گرفته اند. بهترین شرایط هم مربوط به استان های سمنان، اصفهان و قزوین اعلام شده است.

🔽 از سخنرانی علیرضا سجادی رییس شورای شهر جم در حضور استاندار ممانعت شده است. سجادی با انتشار متنی در شبکه های اجتماعی، یکی از مشاوران استاندار که مجری جلسه بوده را مانع سخنرانی اش پیرامون مشکلات شهرستان معرفی کرده است. اخیرا استاندار در سفر به شهرستان جم، در نشستی با تشکل های مردمی شرکت کرد.

🔽 براساس گزارش مرکز آمار، استان بوشهر با ثبت نرخ تورم ماهانه ۴٫۱ درصدی، از نظر افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در فروردین‌ماه رتبه دوم کشور را داشته است. خوزستان بالاتر از بوشهر و رتبه نخست تورم در فروردین ماه را در اختیار گرفته است. نرخ تورم بوشهر از متوسط کشور ۲ درصد بالاتر بوده است.

🔽 استاندار فارس از پیگیری ایجاد شهر بندری به نام این استان خبر داد. ایمانیه گفته: این موضوع به استناد مصوبه ای از دولت است که شورای عالی شهرسازی و شهرک های جدید کشور در حال پیگیری آن هستند. براین اساس، یکی از این شهرها متعلق به استان فارس است که در سفر اخیر به تهران، محل احداث و مراحل عقد تفاهم نامه های اجرایی جهت تحقق آن ها را با مسئولین مرتبط به بحث و تبادل نظر گذاشتیم. وی جزییاتی بیشتری بازگو نکرده، اما سال گذشته بذرپاش وزیر راه و شهرسازی گفته بود: ۲۷ استان فاقد ساحل در دریای جنوب، معین چهار استان ساحلی جنوب کشور خواهند بود که شهرک ها را برای برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری به مدیریت استان‌ها واگذار خواهیم کرد. وی ادامه داده بود: این طرح، استان‌های فاقد دریا مانند اصفهان را با استان‌هایی مانند بوشهر، سیستان بلوچستان، خوزستان و هرمزگان مرتبط می‌سازد.

🔽 هفته گذشته با حضور رییس سازمان انرژی اتمی، پروژه احداث ۳۵۰۰ واحدمسکونی کارکنان نیروگاه اتمی در اراضی میان تنگک ها و عالیشهر آغاز شد. اما خبر می رسد هیچ طرح مشخصی برای آن ارائه نشده، ضمن اینکه شورای شهر و شهرداری بوشهر از جزییات آن ابراز بی اطلاعی می کنند.

🔽 قبوض برق اخیر برخی مشترکان خانگی بوشهر را شگفت زده کرده است. این قبوض مربوط به دوره دو ماهه اسفند گذشته و فروردین می باشد که برای برخی مصرف کنندگان خانگی، ارقام آن نسبت به قبض های قبلی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد رشد نشان می دهد.

🔽 درحالی هفته پیش مدیرکل بازرسی استانداری از پروازی بودن مدیر و کارشناسان منطقه آزاد بوشهر خبر داده بود که اوایل سال گذشته، موضوع پروازی بودن مدیر اجرایی منطقه آزاد بوشهر و استخدام نیروهایی خارج از استان به عنوان همکار در رسانه های محلی از جمله خلیج فارس منعکس شده بود، اما پیگیری نگردید.

🔽 اخیرا درباره پرداختی های نامتعارف تحت عنوان حق الجلسه به هیات رییسه یکی از دانشگاههای استان بوشهر زمزمه هایی مطرح شده است. گویا در پایان سال اعتباری به این دانشگاه تخصیص یافته که مبالغی بین ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان میان مسئولان دانشگاه توزیع شده است.

🔽 شیوع آبله مرغان در کشور افزایش یافته است.مسئولان وزارت بهداشت، افزایش میزان ابتلا به آبله‌مرغان را به دلیل بازگشت ارتباط عادی کودکان پس از دوران کرونا اعلام می کنند.

🔽 برخی شهروندان می گویند با وجود اعلام مسئولان بیمه سلامت درباره رفع اختلال در سامانه نسخه نویسی الکترونیک، اما برخی داروخانه‌ ها می گویند امکان تحویل دارو وجود ندارد و اگر نیاز فوری به آن دارید، دارو را باید آزاد حساب کنید.

🔽 رقابت برای ریاست مجلس آینده وارد مرحله افشاگری شده است. گویا برخی داوطلبان این سمت افشاگری علیه قالیباف را افزایش داده‌اند. گفتنی است مجتبی ذوالنوری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از آوردن نیروی اتوبوسی و قطاری به مجلس و دادن مسئولیت‌های اداری به آنها توسط قالیباف انتقاد کرده است.

🔽 دو نماینده استان که به مجلس آینده راه نیافته اند در دسترس نیستند و برخلاف گذشته، حضورشان در جلسات عمومی بسیار کمرنگ است. این درحالی است که مجلس دوازدهم از ۷ خردادماه آغار به کار خواهد کرد.

🔽 اتاق اصناف کشور از از برخورد با واحدهای صنفی به خاطر افراد بی‌حجاب انتقاد کرده و این اقدام را به زیان اصناف که تخلفی ندارند، دانسته است. رئیس اتاق اصناف گفته: این افراد از در منزل یا از هر مبدا دیگری با همان ظاهر بی‌حجاب تمام مسیر را طی می‌کنند اما به طور تصادفی در یک واحد صنفی شناسایی می‌شوند یا اینکه در دید ماموری قرار می‌گیرند و در نهایت با آن واحد صنفی برخورد می‌شود.

🔽 دست آخر اینکه؛ قیمت نان فانتزی در برخی واحدهای نان صنعتی بوشهر افزایش یافته است. این درحالی است که هنوز نرخ نامه جدیدی اعلام نشده است.